Slovinci sestoupili, rozloučili se ziskem bodu proti Kanadě

14. 5. 2013 0:00
Letošního nováčka odsoudilo k návratu do druhé nejvyšší skupiny pondělní vítězství Dánska 3:2 nad Běloruskem.
Kanadané vyhráli zápas díky gólů Stevena Stamkose (vlevo) ve 4. minutě prodloužení a posunuli se na první místo tabulky. | Foto: Reuters

Stockholm - Hokejisté Slovinska sestupují z elitní skupiny mistrovství světa. Potkal je tak stejný osud jako dalšího nováčka mezi elitou, hokejisty Rakouska.

Slovince odsoudilo k návratu do první divize vítězství Dánska 3:2 v odpoledním zápase stockholmské skupiny nad Běloruskem.

Své zklamání si alespoň částečně vynahradili ve večerním zápase, v němž sebrali bod favorizované Kanadě, s níž prohráli 3:4 v prodloužení.

Přitom Slovinci vedli po 9 minutách už 2:0 a dlouhé minuty drželi vedení 3:2. O to však přišli ve 48. minutě a ve třetí minutě prodloužení rozhodl o výhře Kanaďanů svým druhým gólem v utkání Steven Stamkos.

I kdyby však Slovinci vedení udrželi a v tabulce předstihli sedmé Bělorusy, na udržení by jim to nestačilo, protože Bělorusové z elitní skupiny nemohou sestoupit. Příští rok totiž šampionát pořádají.

Kanaďané se pak dostali v tabulce opět na první místo před Švýcary, ti je však mohou sesadit zpět na druhé místo, pokud v úterním zápase s Běloruskem budou bodovat. Už nyní je jisté, že druhý tým ve skupině narazí na domácí Švédy.

Slovinci během chvíle vedli 2:0

I když Kanaďané v úvodu zápasu podle očekávání na Slovince vlétli, své šance neproměnili, naopak v šesté minutě se dostal před Dubnyka Urbas a otevřel skóre.

Tentýž hráč za necelé dvě minuty zvýšil, když jej uvolnil David Rodman, a útočník švédského Växjö proměnil samostatný únik. Slovinci byli v 16. minutě blízko tříbrankového vedení, ale Jeglič bekhendovým pokusem minul branku.

V úvodu druhého dějství Kanada bleskově vyrovnala. Ve 23. minutě nestačil brankář Gračnar na pokus Ducheneho z levého kruhu a za 50 vteřin se prosadil i Stamkos, který se trefil po Girouxově přihrávce zpoza branky.

Ve 28. minutě se však znovu radovali Slovinci, když po přihrávce Tošiče tečoval puk za Dubnykova záda Razingar.

Kanaďané: Byl to pro nás budíček

Favorit se však dočkal se ve 48. minutě, kdy Gračnara prostřelil obránce Dillon.

Slovincům mohl vrátit vedení Jeglič, ale svůj nájezd neproměnil. Šlo se tak do prodloužení, které ukončil svou šestou brankou na turnaji Stamkos.

"Byl to pro nás budíček. Museli jsme nahodit motory a jsme rádi, že se nám to povedlo. Každý se chce na Kanadu vytáhnout. Měli jsme trošku lajdácký přístup, byli jsme pomalí a oni toho využili," prohlásil kanadský obránce Brenden Dillon.

"Dneska to bylo o tom, že jsme museli najít cestu k vítězství. Nezáleží na tom, jak toho dosáhnete, když se to povede. I když se nedařilo, bylo důležité, že jsme nakonec šance proměnili," prohlásil útočník Eric Staal.

Zápas Dánů sledovala nejnižší návštěva

Zápas o černého Petra mezi Dánskem a Běloruskem fanoušky nelákal, o čemž svědčí i nejnižší návštěva turnaje. Zápas sledovalo jen 537 diváků.

Hrstku dánských příznivců přesto už v sedmé minutě rozjásal Larsen, který zužitkoval přesilovku bombou od modré čáry.

Poté mohl zvýšit dánské vedení Green,ze samostatného nájezdu však brankáře Milčakova nepřekonal. V 15. minutě už se však Dánové radovali, když Mikkel Boedker poslal puk před odkrytou branku Nicklasi Jensenovi, jenž už měl snadnou práci.

Bělorusové mohli zdramatizovat zápas ve 27. minutě, když se dočkali první přesilovky v utkání, jenže v ní sami inkasovali, když Hardt našel zpoza brány mezi kruhy Greena, jenž přesnou střelou vyhnal z brány Milčakova, jehož nahradil Bělinskij.

Ve druhé části třetiny však Bělorusové ožili. Nejprve trefil Demkov tyč, ve 33. minutě se však při hře čtyř proti čtyřem trefil z levého kruhu Kolcov.

Dánové mohou ještě přeskočit Čechy

O čtyři minuty později se radovali Bělorusové znovu, když brankář Nielsen propustil za svá záda nahození Graborenka od mantinelu.

Dánové si však zbytek zápasu pohlídali, navíc mohli snížit, střelu Boedkkera však zastavila tyč.

O postup do čtvrtfinále sice Dánové přišli v sobotním zápase se Švýcary, mohou se však protlačit ještě na páté místo před Česko, pokud porazí v úterním zápas Švédy, a zároveň Češi nebodují s Nory.

"Věděli jsme, že to pro nás je strašně důležitý zápas. Chtěli jsme vyhrát i pro našeho trenéra, protože jsou to jeho poslední dva zápasy v kariéře," uvedl dánský kapitán Morten Green na adresu švédského kouče Pera Bäckmana.

"Pro naši zemi je také důležité být mezi nejlepší dvanáctkou, což se nám podaří," dodal.

Dánsko - Bělorusko 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Larsen (K. Staal, Hardt), 15. N. Jensen (Mikkel Boedker, Lassen), 28. Green (Hardt) - 33. Kolcov (Goroško), 37. Graborenko (Stas, Ugarov). Rozhodčí: Kirk (Kan.), Rönn (Fin.) - Carlson (Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4, navíc Kislyj (Běl.) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 537.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker - N. Jensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Green, K. Staal, Hardt - Storm, Björkstrand, Madsen - Dresler, Poulsen, Starkov. Trenér: Per Bäckman.
Bělorusko: Milčakov (28. Bělinskij) - Šinkevič, Goroško, Maslenikov, Graborenko, Jeronov, Černook - Kulakov, Kitarov, Meleško - Ugarov, Kovyršin, Kolcov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Demkov, Solomonov, Kislyj - Andrjuščenko, Gavrus. Trenér: Andrej Skabelka.

Kanada - Slovinsko 4:3 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Duchene (Harrison, J. Staal), 23. Stamkos (Giroux), 48. Dillon (Hall, Skinner), 63. Stamkos (Hamhuis, Campbell) - 6. Urbas (D. Rodman), 9. Urbas (D. Rodman), 28. Razingar (Tošič, Pajič). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - DeHaen (Fr.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 2184.
Kanada: Dubnyk - Robidas, Dillon, Hamhuis, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Simmonds, E. Staal, Read - Eberle, Duchene, Hall - O'Reilly, Skinner, J. Staal. Trenér: Lindy Ruff.
Slovinsko: Gračnar - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tošič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, Koren - Pance, Bašič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

1. Kanada 7 5 1 1 0 25:10 18
2. Švýcarsko 6 5 1 0 0 25:9 17
3. Švédsko 6 4 0 0 2 13:9 12
4. Norsko 6 3 0 0 3 12:19 9
5. Česko 6 2 1 0 3 12:12 8
6. Dánsko 6 1 1 1 3 11:16 6