První třetina nás stála postup, litovali Brňané. Účast v Lize mistrů přesto hodnotí pozitivně

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
12. 12. 2017 21:30
Kometa Brno skončila při své premiérové účasti v Lize mistrů ve čtvrtfinále, dál ji nepustil finský celek JYP Jyväskylä. Brňané si přivezli z Finska nadějnou remízu, jenže v odvetě prohrávali po první části už 0:3. Celé utkání pak Kometa dotahovala, stáhla rozdíl na jeden gól, ale zápas do prodloužení nedovedla. Účast mezi osmi nejlepšími mužstvy soutěže však hodnotí jako úspěch.
Dvacetiletý Luboš Horký byl v odvetě proti Jyväskyle znovu jedním z nejaktivnějších Brňanů. Jeden gól dal, další připravil, ale Kometě na postup do semifinále Ligy mistrů nestačilo. | Foto: Lukáš Caha

Brno - Jízda Komety v hokejové Lize mistrů je u konce. Brňané si z prvního čtvrtfinále ve Finsku přivezli remízu 3:3, ale domácí porážka 3:5 s Jyväskylou jim zatarasila cestu mezi nejlepší čtyři. Po zápase žehrali čeští mistři především na první třetinu, v níž třikrát inkasovali.

Pozdní začátek měl opačný účinek

Utkání muselo být o 30 minut přeloženo a kvůli zpožděnému příletu Finů se začalo až v 18 hodin. Jyväskylä šla na led prakticky z letadla, ale byla to ona, kdo zpočátku diktoval tempo. "My jsme byli doma. Věděli jsme, že přistáli a šli rovnou do zápasu. Chtěli jsme začít aktivně, ale úplně se to otočilo," kroutil hlavou brněnský asistent trenéra Kamil Pokorný.

V šesté minutě otevřel skóre zkušený Immonen a o pár minut později Jyväskylä dvěma slepenými góly náskok navýšila. "Měli jsme problém s jejich napadáním. V první třetině jsme ztráceli puky u nás ve třetině, ve středním pásmu, na útočné modré. Valilo se to na nás. Soupeř dal branky a uklidnil se," pokračoval v hodnocení Pokorný.

Ve Finsku mělo utkání přesně zrcadlový průběh, neboť právě Kometa vstřelila v první periodě dvě branky. "Vypadalo to stejně. Nevím, co se stalo. První třetina zavinila konec v Lize mistrů. Bohužel je konec a musíme se dívat dopředu," řekl útočník Tomáš Vincour. Ani v extralize se Kometě poslední dobou nedaří. Z posledních deseti utkání vyhrála jen tři.

Mocný finiš prodloužení nepřinesl

Po první části se Brňané oklepali a začali soupeře přehrávat. Na druhou stranu Jyväskylä měla v tu chvíli nahráno. "Nic horšího než téct 3:0 se nám stát nemohlo. Byl to lepší hokej, začali jsme více bruslit a tlačit se do brány. Nebýt první třetiny, bůhvíjak by to dopadlo," přemítal Vincour, který dostával v Lize mistrů na ledě více prostoru než v domácí soutěži.

V 39. minutě vstřelil první gól Komety Horký a dalšími dvěma brankami se Brňané dostali šest minut před koncem na stav 3:4. "Pomohlo nám, že jsme stáhli hru na tři formace. Udělali jsme z toho drama. Na konci bylo času dost, byly tam nějaké střely, ale v konečném důsledku byl ten zaspaný začátek trestuhodný," zopakoval Pokorný.

Ten dnes na lavičce sekundoval Liboru Zábranskému, jak je to běžné v extralize, ovšem ne v Lize mistrů. Vedle hlavního trenéra se vrátili do akce Marek Čiliak, Jakub Krejčík nebo Martin Nečas. Kometě jako by to ale spíše uškodilo. Postup z osmifinále totiž uhráli zejména hráči, kteří nejsou obvykle v centru dění, třeba mladíci Süss s Horkým.

Vincour: Liga mistrů nám otevřela oči

Po zisku mistrovského titulu na domácí scéně přistupovali Brňané k Lize mistrů slovy majitele a trenéra Zábranského spíše odmítavě, ale přesto se jim podařilo projít z těžké skupiny až mezi nejlepších osm. "Liga mistrů nám přinesla nové zkušenosti a kvalitní zápasy," uznal Pokorný. Kometa porazila postupně Stavanger, Kuopio, Malmö a Zug.

Zároveň se jednalo o premiérovou účast brněnského klubu ve vyvíjející se soutěži. "Skoro celý tým jsme z loňska zůstali pohromadě, takže věřím, že se z tohohle vypadnutí můžeme poučit směrem do dalšího průběhu sezony. Musíme si vzít to pozitivní a v extralize na to navázat," prohlásil bývalý hráč Dallasu, Colorada nebo Kazaně.

Podle Vincoura teď Brňané vědí, v čem musí ve srovnání s Evropou přidat. "To porovnání se špičkovými evropskými týmy je výborné. Vidíme, kde zaostáváme, co zlepšit. Severské týmy nás přebruslily. Bohužel jsou v tomto ohledu úplně někde jinde," přiznal Vincour. Kometa má teď osm dní na odpočinek, ve středu 20. prosince nastoupí proti Chomutovu.