První slovenské finále vyhrál Poprad

ČTK, SportPlus
9. 4. 2006 20:29
Poprad - Hokejisté Popradu vstoupili vítězně do finále slovenské ligy. Svěřenci trenéra Ladislava Svozila porazili v prvním zápase Žilinu 4:3. Na rozhodující gól přihrál devět minut před koncem Juraji Faithovi český útočník Jan Kopecký.

Hostující tým už vyrovnat nedokázal, ani když v závěru odvolal brankáře.

V dresu Žiliny se mezi úspěšné střelce prosadil Václav Král, jenž v první třetině poslal svůj tým do vedení 2:1. Ve třetí třetině pomohl vyrovnat na 3:3 asistencí Jan Dlouhý.

Výsledek - finále, 1. zápas:
Poprad - Žilina 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky: 6. Kroták, 39. Škovira, 43. Kroták, 51. Juraj Faith (J. Kopecký) - 3. Kokavec, 11. V. Král, 46. R. Rehák (Dlouhý). Rozhodčí: Jonák, J. Konc - Halecký, Mášik. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 5500. Stav série: 1:0.

Hokejisté Martina si udrželi extraligovou příslušnost i pro příští sezonu. V baráži slovenské ligy porazili Topolčany hladce ve čtyřech zápasech, dnešní čtvrtý duel vyhráli na ledě soupeře 5:2.

Výsledek:
Topolčany - Martin 2:5 (2:1, 0:3, 0:1) - konečný stav série 0:4.

NĚMECKO

Hokejisté Düsseldorfu si třemi góly v závěrečné třetině rozhodujícího pátého zápasu s Kolínem nad Rýnem zajistili poprvé po deseti letech účast ve finále německé ligy. Na domácím ledě dnes zvítězili 5:3 a semifinále vyhráli 3:2 na zápasy.

O titul se utkají s obhájci titulu Eisbären Berlín, série hraná na tři vítězství začne ve čtvrtek v Berlíně.

Düsseldorf dnes s Kolínem, v jehož dresu si jednu asistenci připsal Jan Alinč, prohrával 2:3. Třemi góly v rozmezí dvou minut v poslední třetině ale skóre otočil.

Výsledek - semifinále, 5. zápas:
Düsseldorf - Kolín nad Rýnem 5:3 (za hosty Alinč 0+1) - konečný stav série 3:2.

ŠVÉDSKO

Färjestadu úspěšně vstoupili do boje o švédský titul. V dnešním úvodním finálovém utkání porazili na domácím ledě mistrovskou Frölundu 7:4 a ujali se vedení v sérii na čtyři vítězné zápasy.

Färjestad už ve čtvrté minutě prohrával, ale ještě v první třetině otočil stav na 3:1 ve svůj prospěch, když se na jedné z branek asistencí podílel i český obránce Radek Hamr. Ve 27. minutě už vedl o čtyři góly, a i když se Frölunda na začátku třetí třetiny přiblížila na rozdíl jediné branky, domácí náskok udrželi.

Färjestad - Frölunda 7:4 (za domácí Hamr 0+1) - stav série 1:0.

FRANCIE

Rouen s českým obráncem Janem Mikelem získal titul ve francouzské hokejové lize. Ve finálové sérii porazil Amiens 3:0 na zápasy. Rouen, který vyhrál i základní část soutěže, dokráčel ke svému devátému titulu v nejkratším možném počtu devíti zápasů.

Celky loňského mistra HC Mylhúzy i poraženého finalisty ASG Tours v soutěži nestartovaly, protože je v červenci pro velké finanční problémy vedení soutěže z ligy vyřadilo.

Finále:
Rouen - Amiens 3:0 na zápasy (5:3, 5:1, 3:2).
Semifinále: Amiens - Grenoble 3:1 (4:3, 2:1 po sam. nájezdech, 3:4, 4:2), Rouen - Dijon 3:0 (6:1, 9:4, 5:3).
Čtvrtfinále: Dijon - Briancon 3:1 (2:3, 2:1 po sam. nájezdech, 5:0, 5:1), Grenoble - Mont Blanc 3:0 (7:4, 3:2, 7:2), Rouen - Angers 3:0 (7:0, 3:1, 2:0), Amiens - Epital 3:0 (4:3 v prodl., 5:1, 4:3 v prodl.).

Kanadské bodování play off: 1. Desrosiers 9 zápasů/18 bodů (8 branek + 10 asistencí), 2. Salminen (oba Rouen) 9/14 (6+8), 3. Gras (Amiens) 10/12 (7+5), ...37. Kotásek (Epital) 3/2 (2+0), 56. Mikel (Rouen) 9/2 (0+2), 59. Hubáček (Briancon) 3/1 (1+0), 110. Dvořák, M. Filip (oba Briancon), Hovora (Angers), Podlaha (Grenoble) všichni 3/0.

BĚLORUSKO

Hokejisté Junosti Minsk obhájili titul v otevřeném šampionátu Běloruska. Ve finále porazili jednoznačně 4:0 na zápasy Dinamo Minsk s českým útočníkem Zdeňkem Sedlákem. Junosť tak potvrdila výkonnost ze základní části, kterou vyhrála se sedmibodovým náskokem před Dinamem.

Třetí místo obsadil lotyšský tým Riga 2000, který trénuje slovenský trenérem Július Šupler. Gomel s druhým českým zástupcem útočníkem Martinem Ambruzem vypadl s Dinamem Minsk ve čtvrtfinále.

Finále:
Junosť Minsk - Dinamo Minsk 4:0 na zápasy (5:2, 5:0, 5:2, 8:3).
O 3. místo: Riga 2000 - Chimvolokno Mogilev 2:0 (1:0, 4:2).
Semifinále: Junosť Minsk - Chimvolokno Mogilev 3:1 (7:1, 1:2, 7:3, 4:2), Dinamo Minsk - Riga 2000 3:0 (7:0, 5:0, 3:1).
Čtvrtfinále: Junosť Minsk - Něman Grodno 3:0 (5:2, 6:0, 5:1), Chimvolokno Mogilev - Sokol Kyjev 3:0 (4:3, 2:1, 2:1), Dinamo Minsk - HK Gomel 3:0 (4:3 v prodl., 5:0, 3:2 v prodl.), Riga 2000 - Keramin Minsk 3:1 (3:4, 2:1, 3:2 v prodl., 7:2).