První finále rozhodl Vancouver 19 sekund před koncem

2. 6. 2011 9:00
Vancouver Canucks - Boston Bruins 1:0

Vancouver - Trefa Raffiho Torrese 18,5 vteřiny před koncem rozhodla o vítězství hokejistů Vancouveru v první finálovém zápase Stanleyova poháru nad Bostonem 1:0.

Canucks tak nakonec zúročili svou převahu ze závěrečného dějství.

Boston s českými hokejisty Tomášem Kaberlem a Davidem Krejčím se bude snažit odpovědět na vedení vítěze základní části v sérii v druhém utkání, které se hraje v noci ze soboty na neděli opět ve Vancouveru.

Winnipeg se vrací na mapu NHL. Nahradí Atlantu
VIDEO Krejčího akce poslala Boston do finále NHL

Torres rozuzlil duel, jemuž kralovali gólmani Roberto Luongo a Tim Thomas, po přihrávce dánského útočníka Jannika Hansena střelou do odkryté branky. Gólman Bostonu, který v sedmém utkání semifinále Východní konference proti Tampě Bay udržel čisté konto, tak inkasoval po více než 129 minutách. Luongo díky 36 úspěšným zákrokům vychytal potřetí v letošním play off nulu.

Bezbrankový stav v úvodních dvou dějství nezměnila ani řada přesilovek. Boston potvrzoval, že se mu v početních výhodách v této sezoně a především v play off nedaří. V úvodu nevyužil ani čtyřminutový trest za nebezpečnou hru vysokou holí Henrika Sedina, ale také Bruins nepustili Vancouver v jeho jinak silných přesilovkách do velkých šancí.

V úvodu druhé třetiny Boston nevyužil ani 93 vteřin trvající výhodu pěti proti třem. Krejčí dvakrát uvolnil u levé tyče Recchiho, ale třiačtyřicetiletý nejstarší hráč NHL nejdříve trefil boční konstrukci branky a vzápětí prováhal moment pro rychlé zakončení a zamířil jen do gólmana Luonga.

Canucks se rýsovala výhoda v polovině utkání na 95 sekund přesilovka pěti proti třem, ale po osmi vteřinách ji ukončil zákrok Burrowse na gólmana Thomase. Ten mohl inkasovat v 36. minutě, ale po zakončení Raymonda mu pomohla tyč.

Canucks ve třetí třetině měli daleko více vyložených šancí. Thomas se vyznamenal při úniku Hansena i proti osamocenému Lapierreovi. V 55. minutě ještě trefil Edler tyč. Když už se zdálo, že zápas dospěje do prodloužení, udeřil po kombinaci Keslera a Hansena Torres.

Finále Stanleyova poháru hokejové NHL - 1. zápas:

Vancouver Canucks - Boston Bruins 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka a nahrávky:
60. Torres (Hansen, Kesler). Rozhodčí: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller. Vyloučení: 7:7. Bez využití. Střely na branku: 34:36. Diváci: 18.860. Stav série: 1:0.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Hamhuis, Ehrhoff, Edler, Salo, Rome - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Bolduc, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.
Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, McQuaid, T. Kaberle - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Seguin, Kelly - Peverley, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.