Proč si proboha kouč bral tu pauzu, pláče švédský tisk

23. 5. 2010 13:11
Byli jsme lepší, píší švédské noviny.

Stockholm - Podobně jako švédský hokejový tým se i tisk v severské zemi složitě vzpamatovává z toho, jak mužstvo v dramatické koncovce duelu s Českem přišlo o postup do finále mistrovství světa. Nic platný Švédům nebyl dobrý výkon ani vedení, o které nakonec přišli necelých osm sekund před koncem třetí třetiny.

"Cítím úplnou prázdnotu. Mohli jsme zvýšit na 3:1, ale nakonec se štěstí postavilo proti nám," citují všechny deníky slova odcházejícího švédského kouče Bengta Akeho Gustafssona.

Čtěte více:

Češi jsou ve finále! Švédsko porazili na nájezdy 3:2
Růžička: Byli jsme odhodláni rvát se až do konce
Kotel v centru Prahy. Semifinále se prožívalo ve velkém

"Švédsko sehrálo velmi dobrý zápas a zaslouženě se ujalo vedení. Češi měli problémy dostávat se do šancí a vyrovnávací gól Tomáše Mojžíše přišel spíš jako blesk z čistého nebe," napsal ve svém hodnocení úvodu sobotního utkání deník Svenska Dagbladet.

Také v pokračujících fázích bylo Švédsko podle listu "o číslo větší než Česko" a znovu zaslouženě vedlo. Při závěrečném českém náporu označil list za kontroverzní okamžik oddechový čas, který si trenér Gustafsson podle kritiků v takové chvíli vůbec neměl brát.

Tisková agentura TT konstatovala, že švédští hráči měli po nečekané semifinálové prohře téměř slzy v očích. "Švédové byli ve finále po 40 z celkově odehraných 70 semifinálových minut," spočítala TT čas, po který Tři korunky v zápase vedly.

A v řečnické otázce se zároveň zeptala, jestli finálovou účast nakonec severskému týmu "vyfoukla" skutečně až závěrečná trestná střílení, nebo již neproměněná střela Johana Harjua z vlastního obranného pásma směrem k opuštěné české brance při zoufalém závěrečném odvolání brankáře Vokouna.

Proč si bral oddechový čas?

Výčtu chyb, které nakonec připravily Švédy o vidinu finále, věnuje celý článek deník Aftonbladet. Kromě uvedeného time-outu a Harjuovy střely, která místo gólu skončila zakázaným uvolněním a návratem hry do švédské obranné třetiny, se list zmínil i o obranných zmatcích v posledních sekundách, při nichž padl vyrovnávací český gól.

"Trenér Gustafsson doufal ve finále, ale místo toho bude znovu koučovat jen utkání o bronzovou medaili. Už čtvrtý takový zápas v řadě pod jeho vedením," uzavřel Aftonbladet s dávkou neskrývaného zklamání.