Proč Jágr nehraje alespoň za Kladno? Houšť regulí mu může návrat do NHL zkomplikovat

Adam Sušovský Adam Sušovský
20. 9. 2017 6:12
Spekuluje se o tom stále víc, Jaromír Jágr je v NHL bez smlouvy a fanoušci jsou v napětí, kdy sáhne po náhradní variantě, obleče dres svého Kladna a vlétne s ním do WSM ligy. Pokud by tak ale skutečně učinil, může si tím vyjednávání o potencionálním kontraktu v zámoří lehce zkomplikovat. A pravděpodobně proto česká legenda stále trénuje individuálně a působení v Česku odkládá.
Jaromír Jágr v dresu Rytířů? Návrat domů se nejspíš odkládá kvůli složitým regulím, jež motají hlavy šéfovi extraligy i hráčským agentům.
Jaromír Jágr v dresu Rytířů? Návrat domů se nejspíš odkládá kvůli složitým regulím, jež motají hlavy šéfovi extraligy i hráčským agentům. | Foto: Lukáš Drštička

Kladno / Praha - Jaromír Jágr je bez práce. V českém hokeji (a českých médiích) snad nejčastěji opakovaná zpráva léta stále platí. A vůbec nic na ní nezměnil ani očekávaný start přípravných kempů všech klubů NHL

Stejně jako pomalu slábnou spekulace (a tedy nejspíš i zájem zámořských celků) o tom, kde by mohl Jágr smlouvu nakonec podepsat, sílí v tuzemském prostředí napětí, kdy legendární hokejista ztratí trpělivost a vtrhne na české ledy. 

Ať už v dresu Rytířů Kladna, mateřského klubu z WSM ligy, jehož je Jágr většinovým vlastníkem. Nebo případně v extralize, kde by mohl působit formou střídavých startů a nejčastěji se v této souvislosti hovoří o třineckých Ocelářích.

"Výhoda toho, že bych hrál za Kladno - mimo toho, že bych byl doma - je, že bych měl pořád šanci kdykoli odejít do NHL, kdyby se naskytla nějaká příležitost. Třeba kdyby se někdo zranil. Mohl bych se ze dne na den sebrat a jít. Pokud bych nastoupil v extralize, tak by to nešlo. Musel bych čekat, až liga skončí," vysvětloval Jaromír Jágr svou situaci v polovině srpna.

A jeho slova zamotala v českém hokejovém prostředí hlavu řadě lidem.

Nikdo o pravidlu, že by Jágr z rozehrané sezony Tipsport extraligy nemohl do zámoří přestoupit, nic neví.

Jágr se tedy v tu dobu buďto mýlil, případně si špatně vyložil pravidla NHL. Anebo úmyslně mlžil. Možná proto, aby se na veřejnost nedostala jeho tehdy vedená jednání s extraligovými kluby. 

"Předpokládám, že by v případě angažování Jaromíra Jágra jakýkoliv klub souhlasil s klauzulí o ukončení smlouvy v případě zájmu z NHL. A pak tedy nevidím důvod, proč by Jágr nemohl v průběhu sezony do zámoří jako volný hráč odejít. Nejste ale první, kdo se mě na to ptá. I mě ta slova překvapila," řekl Aktuálně.cz ředitel Tipsport extraligy Josef Řezníček. 

Podobně reagoval také Martin Urban, generální sekretář Českého svazu ledního hokeje.

Jak ale deník Aktuálně.cz zjistil, případný start v Česku - a v tomhle případě je navíc úplně jedno, jestli za Kladno ve WSM lize, nebo za jakýkoliv jiný tým v Tipsport extralize - by Jágrovi vyjednávací pozici v NHL nakonec skutečně ztížit mohl. Ne úplně uzavřít, jen lehce zkomplikovat.

Alespoň tak to říká Kolektivní smlouva - stěžejní dokument zámořské soutěže. A to konkrétně v bodu 13,23.

V něm se totiž píše, že hráč působící v průběhu sezony v profesionálních soutěžích mimo Severní Ameriku, tedy mimo jiné třeba i v Tipsport extralize nebo WSM lize, který podepíše smlouvu v NHL, může do NHL naskočit až poté, co projde listinou waivers (listina nechráněných hráčů).

A to by mohl být pro Jágra, potažmo pro klub, který s ním chce začít vyjednávat, drobný zádrhel.

Tedy alespoň čistě teoreticky. Klidně by se totiž mohlo stát, že se Jágr dohodne na smlouvě třeba v Calgary, ale nakonec skončí v Buffalu, Arizoně nebo Las Vegas. Tedy v klubech, kde by se mu třeba hrát vůbec nechtělo.

Otázkou ovšem zůstává, zda je právě hrozba waiver listiny důvod, proč Jágr dosud v Česku nenastoupil. V případě hokejisty jeho jména a pověsti se totiž nechce věřit, že by po něm některý z jiných klubů NHL sáhl, aniž by se o tom s Jágrem předtím neporadil.

Deník Aktuálně.cz oslovil i Jágrova agenta Petra Svobodu, ten však na SMS zprávu nijak nereagoval. Jiní dva čeští agenti, které deník Aktuálně.cz pod slibem anonymity oslovil, se ale po poradě s kolegy v zámoří rovněž shodli na tom, že by Jágr klidně v Česku mohl hrát už nyní.

A jeho případný odchod do zámoří by to nijak zkomplikovat nemělo. 

A to ani navzdory všeobecně známému pravidlu, že týmy NHL mohou hokejisty z české extraligy, již mají v klubech platnou smlouvu, podepsat nejpozději 15. srpna. 

"Celý proces by měl totiž fungovat tak, že zámořský klub podepíše smlouvu s hráčem a tu pošle ke schválení NHL. Ta by obratem poslala dotaz na český hokejový svaz, zda zde hráč není pod smlouvou a zda je možné jeho kontrakt v NHL schválit. Pokud by hokejista v tu dobu měl český kontrakt ukončený, jako že by se to klauzulí určitě dalo dopředu ošetřit, neměl by být s přestupem z extraligy do NHL ani v průběhu sezony problém," řekl Aktuálně.cz jeden z hráčských agentů, jak si on i jeho kolegové pravidlo vykládají. 

Druhý z agentů zároveň dodává, že výše popsané pravidlo o waiveru platí až od chvíle, kdy v NHL odstartuje základní část. Tu rozehrají první ostré zápasy v noci na 5. října středoevropského času. 

"Pokud by do té doby Jágr nastoupil do jakéhokoliv zápasu profesionální soutěže v Česku, stále by mohl smlouvu v NHL podepsat a waiveru se vyhnout," myslí si druhý z agentů.

Čistě teoreticky by tak Jágr mohl za Kladno před případným odletem do zámoří klidně pár zápasů odehrát. Třeba už tuto sobotu doma proti Ústí nad Labem, jak se v zákulisí pomalu začíná diskutovat. 

Jaromír Jágr dosud trénuje na Kladně individuálně, zatímco ostatní hokejisté z NHL už v zámoří hrají první přípravné zápasy a ladí formu ve svých týmech. Jsou tedy o krok napřed. A nastává doba, kdy Jágr bude muset i tohle řešit - chce-li jim vážně i letos konkurovat.

Proč tedy Jágr zatím v Česku nehraje? Pravděpodobně proto, že stále reálně věří v brzkou dohodu v zámoří a necítí potřebu naskakovat v sestavě Kladna, které i bez jeho pomoci v úvodu nové sezony WSM ligy dominuje. To ostatně naznačil i v posledním rozhovoru pro deník Sport.

Nebo ještě jinak: V případě, že se Jágr v příštích dnech v dresu Kladna nakonec nečekaně objeví (dnes hrají Rytíři v Třebíči, v sobotu doma proti Ústí nad Labem), může to znamenat, že o Jágra v zámoří momentálně žádný konkrétní zájem není.

Pravda totiž je, že ohledně legendy soutěže a budoucího člena Síně slávy v Torontu spekulace v posledních dnech úplně utichly. A to je s ohledem na to, jak moc se o Jágrovi i v Americe během léta diskutovalo, přinejmenším podivné.

Jágr v nedávném rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jednou z jeho motivací je v historických tabulkách přeskočit Gordie Howea a stát se hokejistou s nejvíce odehranými zápasy v NHL. K tomu jich potřebuje odehrát ještě 57.

Aby této mety skutečně mohl dosáhnout, musel by si v NHL najít práci nejpozději do začátku prosince a pak doufat, že stejně jako v minulé sezoně nevynechá vinou zranění či formy jediné utkání.

Mnohem reálnější ale je, že Jágr svou budoucnost rozsekne o několik týdnu dříve. V říjnu, nejpozději v listopadu. Aby se v případě nezájmu z NHL o jeho služby stihl v Evropě připravit a rozehrát na svůj jiný cíl - účast na olympiádě v Jižní Koreji. Nemusí to být přitom jen v Česku, ve středu ráno se zájmem o služby legendární osmašedesátky pochlubil Něftěchimik Nižněkamsk z KHL (více čtěte zde).

Dlužno dodat, že sázkové kanceláře v Česku (obvykle velice dobře informované zdroje) zatím dle svých kurzů (1,55:1) stále nejreálněji vidí, že Jágr svůj první zápas v sezoně odehraje v NHL. Následuje WSM liga (2,1:1) a až pak Tipsport extraliga (7:1).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy