Pro Haška je jedničkou Pavelec, vzal by i Saláka a Kováře

Brankáři pro Soči: v KHL jsou oporami, v NHL spíš paběrkují
Kdo bude hlídat na olympiádě v Soči českou branku? To je hádanka, jejíž správné vyřešení může být pro úspěch na tomto očekávaném turnaji klíčové. Podívejte se, jak si v této sezoně vedou kandidáti ze širší nominace.
Ondřej Pavelec (Winnipeg): V klubu: 24 zápasů (všechny od začátku), bilance 10-3-11, průměr 2.76, úspěšnost zákroků 91.4%, jedno čisté konto. Je jedničkou a chytá pravidelně.
Michal Neuvirth (Washington): V klubu: 7 zápasů (od začátku 5), bilance 2-1-3, průměr obdržených branek 2.83, úspěšnost zákroků 91.2%. I kvůli zraněním chytá spíš sporadicky.
Petr Mrázek (Detroit): V klubu: 1 zápas (od začátku 1), bilance 1-0-0, průměr obdržených branek 0.00, úspěšnost zákroků 100%, jedno čisté konto. Jako týmová trojka odchytal jen jedno utkání a působí hlavně na farmě Grand Rapids v AHL.
Foto: Michal Eger
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
Aktualizováno 7. 12. 2013 13:01
Dominiku Haškovi se v poslední době nejvíce líbí výkony brankářské trojice Pavelec - Salák - Kovář, které by také vzal na olympiádu do Soči.

Praha - Ze sedmi jmen vybere Alois Hadamczik za měsíc trio vyvolených, kteří budou na olympijských hrách v Soči hájit českou branku.

"Já bych vzal Ondru Pavelce, Alexandra Saláka a Kubu Kováře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Dominik Hašek, jenž sám chytal na třech olympiádách, včetně zlatého Nagana.

"Když bude Pavelec zdravý, tak by tam neměl chybět. A když vezmu v úvahu, jak jednotliví brankáři chytali v posledních dvou letech, tak bych se přikláněl ke Kovářovi a Salákovi," uvedl.

Pavelec vyčnívá, Češi v KHL ale září

Právě Pavelce by Hašek kvůli jeho spolehlivosti, zkušenostem a vytíženosti v klubu doporučil na post brankářské jedničky.

"Ten mezi nimi jednoznačně ční. Je důležité, aby chytal pravidelně. Přece jen byl na třech mistrovstvích a na posledních dvou chytal velmi dobře, mužstvo mu věří," vypočítal důvody, proč by se tak rozhodl.

Zároveň však připouští, že brankáři v KHL se mohou pochlubit lepšími statistikami, což nechce při posuzování vypustit.

"Je potřeba všechny dobře sledovat, dívat se, co a jak. Pro mě je jedničkou Pavelec. Ale pokud někdo z těch mladších kluků, ať Salák nebo Kovář, budou mít výbornou formu a Pavelec bude cítit, že to není ono, tak trenér neudělá špatně, pokud jim dá přednost," myslí 48letá legenda. "Trochu víc bych se přikláněl se k aktuální formě."

Vokoun a Mrázek bez šance

Jen minimální jsou podle Haška šance na nominaci v případě Tomáše Vokouna a Petra Mrázka. Vokoun je kvůli léčbě poruchy srážlivosti krve letos zatím mimo. "U Vokyho by se musel stát zázrak, aby se vrátil a dostal se do toho. Takhle rychle to ale asi nepřipadá v úvahu," je Haškovi jasné.

Mrázek zase v Detroitu odchytal jen jedno utkání, přestože loni zářil v AHL. "Mrázek překvapuje. Když dostane šanci, tak zachytá výborně," podotkl Hašek k 21leté naději.

Dostatek příležitostí nedostává ani Michal Neuvirth ve Washingtonu, což mu u Hadamczika plusové body rozhodně nepřidá.

"Neuvirth teď byl taky zraněný, moc nechytá a ani v nároďáku nemá tolik zkušeností, takže by se musel uzdravit a najednou chytit zázračnou formu," předvídá Hašek.

Nečekaný Mazanec

Příjemným překvapením jsou výkony Marka Mazance, jenž v Nashvillu při své premiérové sezoně v NHL chytil šanci za pačesy a brzy dokonce vychytal dvě nuly. Do Soči však jet nemůže, jelikož nefiguruje v širší nominaci.

"Pro jeho kariéru je to vynikající, ale je to složitá věc. Kvůli tomu, že má dva tři měsíce formu, tak by bylo unáhlené, kdyby hned byl povolán do nároďáku a třeba rovnou udělán jedničkou," chápe Hašek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud potvrdil Dudovu výhru ve volbě prezidenta

Polský nejvyšší soud potvrdil, že nedávné prezidentské volby jsou platné. Otevřel tak k cestu k tomu, aby prezident Andrzej Duda, který v nich svůj post obhájil, složil tento čtvrtek přísahu před oběma komorami parlamentu. Duda je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Nejvyšší soud dostal asi 5800 stížností od voličů i štábu Dudova protikandidáta, varšavského primátora Rafala Trzaskowského. Ten se ohrazoval proti chování veřejnoprávní Polské televize, která podle něho za veřejné peníze připravovala volební materiály Andrzeje Dudy. Volební tým Trzaskowského poukazoval na to, že členové vlády se zapojili do volební kampaně ve prospěch Dudy. Informoval i o údajných trestných činech provázejících volby, například ničení volebních lístků, uvedl portál onet.pl. Podle soudců tým Trzaskowského nedodal nutné důkazy týkající se času a míst, kde se údajně takové incidenty staly.

Celkem nejvyšší soud jako oprávněné uznal asi 90 stížností. Důvody, kvůli kterým je lidé podávali, ale podle něho neměly dopad na výsledek hlasování. Ve druhém kole prezidentských voleb konaném 12. července získal Duda 51,03 procenta hlasů, Trzaskowski 48,97 procenta. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zásahová jednotka zadržela muže s údajnou bombou v kyjevské bance, domáhal se schůzky s médii

Zásahová jednotka ukrajinské tajné služby zadržela muže, který v jedné bance v kancelářském centru v Kyjevě vyhrožoval odpálením improvizované bomby. Muž původem z Uzbekistánu se domáhal schůzky s médii a právě během ní jej komando zatklo, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu.

"Teroristu jsme zajali živého. K výbuchu nedošlo. Na místě jsou pyrotechnici. A příště bude soud a dlouhý pobyt ve vězení," oznámil náměstek ministra vnitra Anton Heraščenko.

Právě Heraščenko původně oznámil, že na policii v poledne zavolala vedoucí pobočky Universal Bank v kancelářském centru Leonardo a oznámila, že do pobočky vešel neznámý nejvýše pětatřicetiletý muž, který řekl, že má v batohu bombu, a požádal o telefonický kontakt s policií. "Zaměstnanci pobočky objekt opustili, vedoucí na místě na vlastní přání zůstala," citovala Heraščenka agentura Interfax-Ukrajina.

Později Heraščenko na facebooku identifikoval muže jako uzbeckého občana Suchroba Karimova a zveřejnil jeho snímek (vedle podezřelého sedí pracovnice banky, která odmítla pobočku opustit).

"Podle jeho příspěvků na sociálních sítích je to psychicky nevyrovnaný člověk. Nevíme zatím, nakolik jsou jeho záměry vážné, a zda skutečně má u sebe výbušniny. Proto byla vybrána strategie jednání," uvedl Heraščenko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy