Pro Haška je jedničkou Pavelec, vzal by i Saláka a Kováře

Brankáři pro Soči: v KHL jsou oporami, v NHL spíš paběrkují
Kdo bude hlídat na olympiádě v Soči českou branku? To je hádanka, jejíž správné vyřešení může být pro úspěch na tomto očekávaném turnaji klíčové. Podívejte se, jak si v této sezoně vedou kandidáti ze širší nominace.
Ondřej Pavelec (Winnipeg): V klubu: 24 zápasů (všechny od začátku), bilance 10-3-11, průměr 2.76, úspěšnost zákroků 91.4%, jedno čisté konto. Je jedničkou a chytá pravidelně.
Michal Neuvirth (Washington): V klubu: 7 zápasů (od začátku 5), bilance 2-1-3, průměr obdržených branek 2.83, úspěšnost zákroků 91.2%. I kvůli zraněním chytá spíš sporadicky.
Petr Mrázek (Detroit): V klubu: 1 zápas (od začátku 1), bilance 1-0-0, průměr obdržených branek 0.00, úspěšnost zákroků 100%, jedno čisté konto. Jako týmová trojka odchytal jen jedno utkání a působí hlavně na farmě Grand Rapids v AHL.
Foto: Michal Eger
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
Aktualizováno 7. 12. 2013 13:01
Dominiku Haškovi se v poslední době nejvíce líbí výkony brankářské trojice Pavelec - Salák - Kovář, které by také vzal na olympiádu do Soči.

Praha - Ze sedmi jmen vybere Alois Hadamczik za měsíc trio vyvolených, kteří budou na olympijských hrách v Soči hájit českou branku.

"Já bych vzal Ondru Pavelce, Alexandra Saláka a Kubu Kováře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Dominik Hašek, jenž sám chytal na třech olympiádách, včetně zlatého Nagana.

"Když bude Pavelec zdravý, tak by tam neměl chybět. A když vezmu v úvahu, jak jednotliví brankáři chytali v posledních dvou letech, tak bych se přikláněl ke Kovářovi a Salákovi," uvedl.

Pavelec vyčnívá, Češi v KHL ale září

Právě Pavelce by Hašek kvůli jeho spolehlivosti, zkušenostem a vytíženosti v klubu doporučil na post brankářské jedničky.

"Ten mezi nimi jednoznačně ční. Je důležité, aby chytal pravidelně. Přece jen byl na třech mistrovstvích a na posledních dvou chytal velmi dobře, mužstvo mu věří," vypočítal důvody, proč by se tak rozhodl.

Zároveň však připouští, že brankáři v KHL se mohou pochlubit lepšími statistikami, což nechce při posuzování vypustit.

"Je potřeba všechny dobře sledovat, dívat se, co a jak. Pro mě je jedničkou Pavelec. Ale pokud někdo z těch mladších kluků, ať Salák nebo Kovář, budou mít výbornou formu a Pavelec bude cítit, že to není ono, tak trenér neudělá špatně, pokud jim dá přednost," myslí 48letá legenda. "Trochu víc bych se přikláněl se k aktuální formě."

Vokoun a Mrázek bez šance

Jen minimální jsou podle Haška šance na nominaci v případě Tomáše Vokouna a Petra Mrázka. Vokoun je kvůli léčbě poruchy srážlivosti krve letos zatím mimo. "U Vokyho by se musel stát zázrak, aby se vrátil a dostal se do toho. Takhle rychle to ale asi nepřipadá v úvahu," je Haškovi jasné.

Mrázek zase v Detroitu odchytal jen jedno utkání, přestože loni zářil v AHL. "Mrázek překvapuje. Když dostane šanci, tak zachytá výborně," podotkl Hašek k 21leté naději.

Dostatek příležitostí nedostává ani Michal Neuvirth ve Washingtonu, což mu u Hadamczika plusové body rozhodně nepřidá.

"Neuvirth teď byl taky zraněný, moc nechytá a ani v nároďáku nemá tolik zkušeností, takže by se musel uzdravit a najednou chytit zázračnou formu," předvídá Hašek.

Nečekaný Mazanec

Příjemným překvapením jsou výkony Marka Mazance, jenž v Nashvillu při své premiérové sezoně v NHL chytil šanci za pačesy a brzy dokonce vychytal dvě nuly. Do Soči však jet nemůže, jelikož nefiguruje v širší nominaci.

"Pro jeho kariéru je to vynikající, ale je to složitá věc. Kvůli tomu, že má dva tři měsíce formu, tak by bylo unáhlené, kdyby hned byl povolán do nároďáku a třeba rovnou udělán jedničkou," chápe Hašek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy