Pro Haška je jedničkou Pavelec, vzal by i Saláka a Kováře

Brankáři pro Soči: v KHL jsou oporami, v NHL spíš paběrkují
Kdo bude hlídat na olympiádě v Soči českou branku? To je hádanka, jejíž správné vyřešení může být pro úspěch na tomto očekávaném turnaji klíčové. Podívejte se, jak si v této sezoně vedou kandidáti ze širší nominace.
Ondřej Pavelec (Winnipeg): V klubu: 24 zápasů (všechny od začátku), bilance 10-3-11, průměr 2.76, úspěšnost zákroků 91.4%, jedno čisté konto. Je jedničkou a chytá pravidelně.
Michal Neuvirth (Washington): V klubu: 7 zápasů (od začátku 5), bilance 2-1-3, průměr obdržených branek 2.83, úspěšnost zákroků 91.2%. I kvůli zraněním chytá spíš sporadicky.
Petr Mrázek (Detroit): V klubu: 1 zápas (od začátku 1), bilance 1-0-0, průměr obdržených branek 0.00, úspěšnost zákroků 100%, jedno čisté konto. Jako týmová trojka odchytal jen jedno utkání a působí hlavně na farmě Grand Rapids v AHL.
Foto: Michal Eger
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
Aktualizováno 7. 12. 2013 13:01
Dominiku Haškovi se v poslední době nejvíce líbí výkony brankářské trojice Pavelec - Salák - Kovář, které by také vzal na olympiádu do Soči.

Praha - Ze sedmi jmen vybere Alois Hadamczik za měsíc trio vyvolených, kteří budou na olympijských hrách v Soči hájit českou branku.

"Já bych vzal Ondru Pavelce, Alexandra Saláka a Kubu Kováře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Dominik Hašek, jenž sám chytal na třech olympiádách, včetně zlatého Nagana.

"Když bude Pavelec zdravý, tak by tam neměl chybět. A když vezmu v úvahu, jak jednotliví brankáři chytali v posledních dvou letech, tak bych se přikláněl ke Kovářovi a Salákovi," uvedl.

Pavelec vyčnívá, Češi v KHL ale září

Právě Pavelce by Hašek kvůli jeho spolehlivosti, zkušenostem a vytíženosti v klubu doporučil na post brankářské jedničky.

"Ten mezi nimi jednoznačně ční. Je důležité, aby chytal pravidelně. Přece jen byl na třech mistrovstvích a na posledních dvou chytal velmi dobře, mužstvo mu věří," vypočítal důvody, proč by se tak rozhodl.

Zároveň však připouští, že brankáři v KHL se mohou pochlubit lepšími statistikami, což nechce při posuzování vypustit.

"Je potřeba všechny dobře sledovat, dívat se, co a jak. Pro mě je jedničkou Pavelec. Ale pokud někdo z těch mladších kluků, ať Salák nebo Kovář, budou mít výbornou formu a Pavelec bude cítit, že to není ono, tak trenér neudělá špatně, pokud jim dá přednost," myslí 48letá legenda. "Trochu víc bych se přikláněl se k aktuální formě."

Vokoun a Mrázek bez šance

Jen minimální jsou podle Haška šance na nominaci v případě Tomáše Vokouna a Petra Mrázka. Vokoun je kvůli léčbě poruchy srážlivosti krve letos zatím mimo. "U Vokyho by se musel stát zázrak, aby se vrátil a dostal se do toho. Takhle rychle to ale asi nepřipadá v úvahu," je Haškovi jasné.

Mrázek zase v Detroitu odchytal jen jedno utkání, přestože loni zářil v AHL. "Mrázek překvapuje. Když dostane šanci, tak zachytá výborně," podotkl Hašek k 21leté naději.

Dostatek příležitostí nedostává ani Michal Neuvirth ve Washingtonu, což mu u Hadamczika plusové body rozhodně nepřidá.

"Neuvirth teď byl taky zraněný, moc nechytá a ani v nároďáku nemá tolik zkušeností, takže by se musel uzdravit a najednou chytit zázračnou formu," předvídá Hašek.

Nečekaný Mazanec

Příjemným překvapením jsou výkony Marka Mazance, jenž v Nashvillu při své premiérové sezoně v NHL chytil šanci za pačesy a brzy dokonce vychytal dvě nuly. Do Soči však jet nemůže, jelikož nefiguruje v širší nominaci.

"Pro jeho kariéru je to vynikající, ale je to složitá věc. Kvůli tomu, že má dva tři měsíce formu, tak by bylo unáhlené, kdyby hned byl povolán do nároďáku a třeba rovnou udělán jedničkou," chápe Hašek.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy