Přísný trest byl zdrcující. Hokejisté se zlobí na rozhodčí

Adam Sušovský Adam Sušovský
13. 5. 2014 7:00
Čeští hokejisté cítili v Minsku křivdu. Nezdálo se jim, jak rozhodčí řídili zápas proti Kanadě. "Mělo by se pískat na obě strany," řekl trenér Růžička a ke kritice se přidali i hráči.
Na brankovišti fauly vyplynout mohou, jenže by se měly pískat na obou stranách, řekl po utkání s Kanadou trenér Vladimír Růžička. Čechům se některé výroky rozhodčích nezdály. | Foto: Reuters

Minsk (od našeho zpravodaje) – Trenér Vladimír Růžička řekl, že nechce fňukat, ale stejně se k přísnému vyloučení Jana Kováře vyjádřil. Ani za mák mu totiž nemohl přijít na kloub. Křivdu ze strany rozhodčích cítili i ostatní hráči.

Sporný trest do konce zápasu totiž utkání hrubě ovlivnil, Kanada v následné přesilové hře vstřelila dva góly a odskočila do klíčového náskoku 4:1. „Nechci na rozhodčí říkat nic, ale nemyslím si, že by fauly byly dobře posouzené. Ukřivdění být můžeme, ale nechci to komentovat,“ řekl třeba útočník Jiří Novotný.

Český tým rozhněvala především situace z konce druhé třetiny (prohlédnout si ji můžete ZDE), když Jan Kovář v přesilové hře v souboji o puk zasáhl Kanaďana Bieksu do obličeje. Nebyla to žádná rána, jenže čepel hole trefila ret Kanaďana tak nešťastně, že se z něj spustilo docela hodně krve.

Přísný trest Kováře byl pro Čechy zdrcující

Bezprostředně poté už následoval sled nepřehledných událostí, který vedl až k onomu spornému verdiktu.

Jan Kovář nejprve odjel na trestnou lavici v domnění toho, že dostane menší trest za hru vysokou holí a navrch možná dvě minuty za krev v obličeji soupeře. Jenže rozhodčí se zajeli poradit ke střídačce Kanady a pak vše změnili. Zákrok překvapivě označili jako sekání a v takovém případě znamená krvavé zranění automatický trest do konce utkání. Kovář šel do kabin.

„Hodně mě to překvapilo. Krev tam byla, ale nevím, jestli by nebylo normálnější dát dvě plus dvě minuty, takhle to pro nás bylo zdrcující,“ uvedl po zápase potrestaný útočník Kovář. Z toho, co celá situace pro vývoj utkání znamenala, mu bylo málem do pláče – celý rozhovor si přečtěte ZDE.

„Co jsem já zažil, dávalo se vždycky dvě plus dvě minuty,“ kroutil nad tím hlavou i útočník Roman Červenka, který byl v tu chvíli na ledě také. Ani kouč Vladimír Růžička tomu vůbec nerozuměl: "Koukal jsem se na to po zápase, hokejkou ho píchl do obličeje. Překvapilo mě, že nebyl vyloučený za vysokou hůl, ale za sekání.“

Růžička: Pískat se má na obě strany, Jágr dostal sekeru

Sám trenér ale podobně sporných momentů viděl víc. Nelíbil se mu hlavně závěr zápasu, kdy se Češi za stavu 3:4 mohutně tlačili za vyrovnáním. „Mám dojem, že tam Jaromír Jágr dostal sekeru. Myslím, že by se mělo pískat na obě strany,“ vzpomněl Růžička gólovou šanci Jaromíra Jágra, po které sám Jágr fauloval a poslal Čechy v závěru utkání do čtyř. O jeho vysoké holi ovšem nemohlo být pochyb. Mnohem spornější bylo vyloučení Jiřího Hudlera, který se v poslední minutě na brankovišti srazil s gólmanem Kanady – Češi šli znovu do čtyř a přišli o možnost odvolat brankáře.

„V závěru jsme se rvali do brány a tam ty fauly vyplynou. Kanada tam měla taky fauly, jenže rozhodčí je přehlídnou,“ řekl Růžička. I Novotný měl v tomhle jasno: „Podle mě to fauly nebyly. V tak vypjatém utkání jim pustili nějaké věci a nám je zase pískali. Myslím, že to se nedělá. Na konci to vůbec fauly nebyly,“ myslí si Novotný.

"Ale nebudeme fňukat, prostě příště faulovat nesmíme. Musíme hrát v pěti," uzavřel téma Růžička.