Přišli o stadion, teď i o sezonu. Doněck se odhlásil z KHL

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 6. 2014 13:00
Separatisté před třemi týdny podpálili Donbassu stadion, teď se ukrajinský klub kvůli tamní situaci rozhodl odhlásit z nové sezony KHL.
Ještě v dubnu se v Doněcku hrálo. Lev Praha tam proměnil mečbol a postoupil do finále Západní konference KHL.
Ještě v dubnu se v Doněcku hrálo. Lev Praha tam proměnil mečbol a postoupil do finále Západní konference KHL. | Foto: Adam Sušovský

Moskva/Doněck - Donbass Doněck nenastoupí do příštího ročníku Kontinentální hokejové ligy. Uvádí to ruský server Allhockey.ru s odkazem na zdroj uvnitř klubu.

Rozhodnutí údajně padlo na úterním setkání šéfa KHL Alexandra Medveděva s prvním mužem hokejového Donbassu Borisem Kolešnikovem.

Důvodem je neutěšená politická situace na Ukrajině, kvůli které Donbass přišel také o svůj stadion. Před třemi týdny ho vykradli a poté zapálili tamní proruští separatisté.

Více o nedávném požáru Arény Družba čtěte ZDE.

Za Doněck, který letos ve druhém kole play off Kontinentální ligy vypadl se Lvem Praha, v minulé sezoně nastupovali i tři Češi Jan Kolář, Lukáš Kašpar a Václav Nedorost.

Údajně končí i zadlužený Spartak

Doněck podle ruského serveru nicméně dál zůstane členem KHL, aby se do soutěže mohl vrátit, až se situace na Ukrajině uklidní. V letošní sezoně by měl Donbass hrát pouze domácí ukrajinskou ligu.

Donbass je tak druhým klubem, který zřejmě ruskou soutěž v létě opustí. Podle ruských médií se do příštího ročníku Kontinentální ligy nezapojí ani Spartak Moskva, který končil minulou sezonu s velkými ekonomickými problémy.

Minulou sezonu skončil Spartak ve ztrátě přibližně 180 milionů korun a ruská média uvádějí, že tamní podnikatelé podpoří pouze jeho mládež. Práva na šestnáct podepsaných hráčů už získal Petrohrad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 43 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy