Hrdina Třince. Irgl porazil rakovinu a táhne tým za titulem

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 4. 2015 9:56
Porazil rakovinu, vrátil se na led a byl nejlepší. Příběh hokejového reprezentanta Zbyňka Irgla ohromil extraligu, protože přesáhl hranice sportu.
Zbyněk Irgl je muž série. Takhle se radoval z postupového gólu, který Spartě vstřelil teprve tři minuty před koncem šestého zápasu.
Zbyněk Irgl je muž série. Takhle se radoval z postupového gólu, který Spartě vstřelil teprve tři minuty před koncem šestého zápasu. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář - Muž série, střípek do mozaiky, žolík. Můžete jej nazývat, jak chcete, hokejista Zbyněk Irgl je ale k tomu všemu především obrovský bojovník a teď i hrdina Třince a celé extraligy

Příběh hokejového reprezentanta bere dech a zaslouží si velké uznání. Irgl po pětiměsíční pauze, ve které mu kvůli rakovině lékaři odebrali jednu ledvinu, naskočil do rozjetého play off a popravil Spartu.

V prvním utkání po svém návratu rozhodl samostatné nájezdy, ve včerejším šestém duelu série tři minuty před koncem vstřelil na ledě soupeře postupový gól a dotáhl Třinec do finále.

Irgl nechce mluvit, to musíme respektovat

"Je to neskutečný příběh, všichni mu to přejeme," říkali aktéři střetnutí po utkání bez ohledu na to, jestli na sobě měli šampaňským zlitý třinecký dres, nebo to byli smutní muži na straně Sparty. Sám Irgl nemluvil, až do konce sezony nechce dávat rozhovory, aby se vyhnul otázkám na své zdraví. Pořád je to pro něj velice citlivé téma.

Jeho přání nezbývá než respektovat. Příběh Zbyňka Irgla totiž daleko přesáhl sportovní hranice a v těžkých životních chvílích by teď mohl být inspirací řadě lidí.

V listopadu Irglovi úplnou náhodou objevili rakovinový nádor na ledvině, v prosinci o ní proto přišel. Následovaly další těžké chvíle. Sám Irgl v dosud jediném rozhovoru, který poskytl (čtěte ZDE), přiznal, že měsíc po operaci měl problémy dojít se vůbec umýt. Fyzicky si sáhl až na dno, to ho stálo obrovské množství především psychických sil. Jako sportovec pořád nemohl uvěřit tomu, jak špatně na tom jeho tělo může být, ale dopředu jej přesto stále hnala vidina toho, že jednou zase bude hrát hokej. Je mu 34 let a navzdory zdravotnímu stavu si ani jednou neřekl, že kariéru ukončí.

Nedal si říct a vrátil se ještě letos

Dřel na sobě, aby se vrátil do kondice. Začal výšlapy na Lysou horu, poté chodil sám na led s trenérem Václavem Varaďou. Ani jednou si nepřipustil, že by jej zákeřná choroba mezi mantinely nepustila, natož aby ho porazila, a to ho hnalo dopředu. Povolení od lékařů zapojit se do plného tréninku přišlo na konci února, pouhé tři měsíce poté, co se Irgl o rakovině dozvěděl.

Irgl na led vlétl s nadšením, podle mnohých dokonce vedení Třince i trenéři museli krotit jeho zápal. Bohatý mecenáš Třineckých železáren a prezident klubu Ján Moder mu prý dokonce říkal, aby nebláznil, že za Třinec může hrát i příští sezonu. Že důležité je teď přece jeho zdraví.

Jenže Irgl chtěl hrát tak moc, že se dokázal připravit už letos a zachránil Třinec ve chvílích, kdy začínala mít Sparta ve vyrovnané sérii lehce navrch.

Vrátil se a srazil Spartu

Irgl nastoupil do semifinálové série Třinec - Sparta za vyrovnaného stavu 2:2 na zápasy. Po skoro půlroční přestávce okamžitě naskočil do elitní formace Třince a vyhrál Ocelářům oba následující zápasy, navíc naprosto obdivuhodným způsobem. 

V tom prvním totiž v podstatě neslezl z ledu. Na ledě strávil téměř 26 minut, po kapitánu Kleslovi nejvíc ze všech Ocelářů, a i když se sám musí chránit speciálním ledvinovým pásem, rozdal v zápase tři tvrdé hity - žádného souboje se nebál. Nakonec zazářil v nájezdech. Když měl na holi mečbol poprvé, trefil jen břevno. Pak však oba následující pokusy proměnil a Sparta nedokázala reagovat. 

Obrovský Irgův zápal hnal Třinec kupředu i včera v posledním utkání série na Spartě. Přínos muže zápasu i celé série nebyl jen na ledě, ale i na střídačce. Bylo obdivuhodné sledovat, že i když měl po přetaženém střídání těžce vydýchávat, raději obcházel na střídačce spoluhráče a hecoval je, mladým zase radil, co mají udělat lépe. Během oddechového času dokonce radil u tabule i trenérům. Sám přitom tři minuty před koncem zápasu číhal před bránou na přihrávku a tu dopravil do sítě, čímž popravil Spartu. 

"Ve finále bude ještě lepší"

"Byl to pro nás žolík, který jsme vytáhli v pravý čas. Obě utkání rozhodl a nesmírně nám pomohl," prohlásil na jeho adresu trenér Třince Jiří Kalous.  "Gratuluji mu. Tohle je příběh, který přesahuje sportovní hranice," uznal i poražený sparťan Jaroslav Hlinka. 

Ze všeho nejvíc ale do příběhu Irgla, který porazil rakovinu, aby se vrátil na led a byl zase ze všech nejlepší, zapadla slova kapitána Ocelářů Rostislava Klesly: "Je neuvěřitelné, co dokázal, zaslouží obrovský dík ode mě i od celého týmu. Teď si odpočine a pomůže nám i ve finále, teď čapnul tempo play off a ve finále bude ještě lepší."

Souboj o titul Třinec i se Zbyňkem Irglem v elitní formaci rozehraje doma v sobotu s Litvínovem.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy