Prezident Českého hokeje Tomáš Král měl na vojně donášet StB

Sport Sport
22. 9. 2021 7:52
Prezident Českého hokeje Tomáš Král byl během své vojenské služby agentem kontrarozvědky Státní bezpečnosti (StB) a donášel na svého nadřízeného. Zjistil to deník Sport.

Král, který je už třináct let hlavou Českého hokeje, byl podle dochovaného svazku, který se nachází v Archivu bezpečnostních složek (ABS), vědomým spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky StB. 

Tomáš Král (RENÁTA) a jeho evidence v Archivu bezpečnostních složek
Tomáš Král (RENÁTA) a jeho evidence v Archivu bezpečnostních složek | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Pro kontrarozvědku měl pracovat mezi lety 1987-88 během své vojenské služby u štábu motostřelecké divize v Plzni. Podle evidence dostal krycí jméno "RENÁTA".

Jeho úkolem mělo být sbírat informace na svého nadřízeného. Na celkem 22 schůzkách pro své nadřízené mimo jiné nakreslil plán bytu sledované osoby a umožnil zde nainstalovat odposlouchávací zařízení. Také měl udat kolegu, který "udržoval kontakty do kapitalistických zemí“.

Sám Král tvrdí, že práce pro kontrarozvědku byla součástí jeho vojenské služby a že o vedení svazku na svou osobu neměl tušení.

"S civilní StB jsem nikdy neměl nic společného. Jako čerstvě vystudovaný právník se specializací na trestní právo jsem byl (na základní vojenské službě) zařazen do skupiny, která vyšetřovala trestnou činnost týkající se ochrany státního tajemství a závažných obecných trestných činů v armádě. Spolupracovali jsme přitom s příslušníky vojenské kontrarozvědky a s tím souvisí i evidence v protokolech svazků vojenské kontrarozvědky, tehdejší III. správy SNB. O evidenci ve svazcích VKR jsem v době základní vojenské služby ani později nevěděl, s odstupem doby ji ovšem vzhledem ke služebnímu zařazení v armádě považuji za logickou,“ uvedl pro deník Sport Král.

Vojenská kontrarozvědka

Vojenská kontrarozvědka měla na starosti vše, co se týkalo armády a civilních subjektů, které s armádou spolupracovaly. Působila ve všech armádních zařízeních a vojenských útvarech a její příslušníci, tzv. kontráši, se účastnili každodenního života armády. S výjimkou několika let působila vojenská rozvědka ve struktuře Státní bezpečnosti. Její činnost se řídila pokyny ministra vnitra. Byla jedním z pilířů totalitního režimu v jedné z nejvýznamnějších oblastí, kterou ozbrojené síly znamenaly.

Zdroj: Totalita.cz

 

Právě se děje

Další zprávy