Ve čtvrtfinále Kanada či USA? Rozhodne generálka s Finy

Daniel Poláček Daniel Poláček
Aktualizováno 31. 12. 2015 17:26
Čeští junioři dnes na hokejovém mistrovství světa nastoupí proti domácímu Finsku. Duel rozhodne o tom, koho svěřenci Jakuba Petra potkají ve čtvrtfinále.
Pastrňák inkasoval v duelu s Bělorusy bolestivý úder hokejkou, v generálce s Finskem ale hrát bude. Stejně jako Zacha a Rašner.
Pastrňák inkasoval v duelu s Bělorusy bolestivý úder hokejkou, v generálce s Finskem ale hrát bude. Stejně jako Zacha a Rašner. | Foto: ČTK

Praha – Jak hokejoví junioři zvládnou čtvrtfinále mistrovství světa? Napovědět může dnešní generálka proti domácímu Finsku. Češi podruhé vyzvou favorita, tentokrát však v pokročilé fázi turnaje, kdy už se nelze schovávat za nerozehranost.

(Poznámka: Poté, co Rusko zvítězilo nad Slovenskem 2:1, jsme článek aktualizovali. Nyní je jisté, že ve čtvrtfinále se s Dánskem utká právě sborná, zatímco Češi narazí na Kanadu nebo Spojené státy.)

Zatímco česká reprezentace má za sebou vydřenou výhru nad Běloruskem, Finové smetli Slovensko 8:3. Celkově na šampionátu nastříleli 18 gólů, což se nikomu jinému nepovedlo.

Září zejména útok z hráčů, kteří už válí v nejvyšší finské soutěži. Šikovný centr Sebastian Aho a obrovití křídelníci Jesse Puljujärvi a Patrik Laine dohromady nasbírali 24 bodů a nasázeli devět gólů, víc než celý český tým.

Kouč juniorů Jakub Petr před mistrovstvím hlásal, že za největšího favorita na titul považuje právě Finy. Měl z čeho vycházet. V sezoně se s nimi utkal dvakrát a pokaždé prohrál. Teď navíc proti Čechům bude stát i vyprodaná Hartwall Arena, favorit je tudíž jasný.

Ve hře už není čtvrtfinále s Dány

Ještě před vzájemným bojem hleděli hokejisté z obou táborů upřeně na odpolední souboj Rusů se Slováky. Sborná ale nedopustila překvapení. Vyhrála 2:1, uzavřela konkurentům cestu k první příčce ve skupině a ve čtvrtfinále se utká s Dánskem.

Trenér Petr však na prvním místu příliš nelpěl, už včera řekl: "Když jsem viděl náš zápas s Běloruskem, tak představa, že půjdeme na Dány… Možná bude lepší, když půjdeme na jednoho z top favoritů a o semifinále se opravdu porveme."

Češi už vědí, že ve čtvrtfinále určitě nenarazí ani na Švédsko, čeká je jeden ze zámořských favoritů. Vítězná generálka znamená duel s Kanadou, která oproti loňsku nepůsobí tak suverénně. Porážka s Finskem týmu přiřkne Spojené státy s hvězdou Austonem Matthewsem. S oběma týmy má tuzemská mládež dlouhodobě tristní bilanci.

7 bodů? "Pojďme se radovat"

Ať už ale boj o semifinále, které českým juniorům uniká dlouhých deset let, dopadne jakkoliv, je třeba zmínit, že Petrovi svěřenci hrají solidní turnaj.

Už teď mají na kontě sedm bodů, což je druhý nejlepší výsledek za posledních deset let. Navíc zbývá odehrát klání s Finskem. Pokud skončí vítězstvím za tři body, Češi zažijí druhou nejlepší skupinovou fázi v historii.

Jakub Petr si solidních výsledků všímá: "Víme o negativech v naší hře, ale máme sedm bodů ze tří zápasů. Pojďme se z toho radovat."

Ačkoliv fyzioterapeutka mužstva má pořád hodně práce, česká reprezentace by na Finy měla vyrukovat v takřka kompletním složení. Tedy i s dosavadními marody Alexem Rašnerem a především Pavlem Zachou, který má být jedním z hlavních tahounů výběru. Duel oželí forvard David Tomášek.

Silvestrovská generálka, jež odpoví na řadu otázek, startuje v 17:00 a bude k vidění i na ČT sport.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy