Přestřelka v Třinci pro domácí, Sparta na stovku nedosáhla

Aktualizováno 2. 2. 2014 21:43
Reportáž ze 45. kola hokejové Tipsport extraligy.
Radost hokejistů Třince.
Radost hokejistů Třince. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Kompletní 45. kolo má v neděli na programu hokejová Tipsport extraliga. Největší pozornost byla každopádně upřena do Třince, kam přijela vedoucí Sparta.

Ta by v případě vítězství mohla překonat hranici 100 bodů. Jenže domácí byli proti. Přestože v závěru ztratili vedení 3:0, nakonec ale v čase 59:47 rozhodl Martin Adamský.

Od tří hodin se hrálo také v Pardubicích, kam si přijely Vítkovice v souboji sousedů v tabulce pro porážku 2:4. I tak zůstávají hosté šestí, Pardubice o čtyři body sedmé. V posledním odpoledním souboji padli v západočeském derby Karlovy Vary 3:5 s Plzní.

Ve večerním bloku zápasů padl Chomutov 3:4 se Slavií a překonal nelichotivý rekord Vsetína ze sezóny 2006/2007, když prohrál poosmnácté v řadě.

Liberec vyhrál na ledě Kladna 4:2 a stále stíhá právě sešívané, kteří drží poslední, desátou příčku zajišťující předkolo play off. Tygři na ně ztrácí dva body. Pohrál třetí Mountfield, který padl 2:3 na ledě Litvínova. Prohrála také brněnská Kometa, která nestačila doma 0:4 na Zlín.

Třinec na Spartu vletěl jako uragán

Třinec měl famózní nástup. Málek při své premiéře v kleci Sparty neudržel čisté konto ani tři minuty, když si na něm smlsnul bekhendovou kličkou Adamský. Domácím narostla křídla a lídr byl pod jejich drtivým tlakem ve velkých nesnázích.

Nebylo proto divu, že v desáté minutě po gólech Rákose a Martina Růžičky už vedli domácí 3:0. A to ještě v úvodním dějství trefil Hrňa tyčku. Hosté se zvedali z tvrdého úderu těžko, jenže poté, co přežili druhou třetinu a v úvodu té třetí 107 vteřin v oslabení 3 na 5, se rozjeli.

Zásah Adamského Spartu dorazil

Hlinka ve 42. minutě zblízka propasíroval puk do třinecké branky. Už o dvě minuty nato hosté vyšachovali domácí čtyřlístek v přesilové hře a Hlinka bombou pod břevno snížil na rozdíl gólu.

Diváky pak vzrušila rvačka Linharta s Buchtelem, při které skončil sparťan na lopatkách, ale jeho tým nikoliv. Pražané dokonce nerezignovali ani po trefě Orsavy, který doklepl puk počtvrté za Málka. Forman v 55. minutě snížil na 3:4 a 83 vteřin před koncem základní hrací doby vyrovnal po rychlém kontru Tomáš Rachůnek.

Radost však Spartě dlouho nevydržela, když 13 vteřin před koncem překonal Málka zapomenutý Adamský. Oceláři se doma dočkali sedmé výhry v řadě a v posledních dvanácti zápasech vybojovali 29 bodů, hosté si musí na překonání hranice 100 bodů v sezóně ještě počkat.

Také Litvínov rozhodl v závěru

Do vedení se dostali hokejisté Litvínova v sedmé minutě, když se trefil střelou nad vyrážečku Skuhravý. O vyrovnání se o šest minut později zasloužil hradecký šikula Dej. V 26. minutě prošla Pláňkova střela od modré čáry za překvapeného Francouze a hosté rázem vedli. V polovině utkání bylo na ledě rušno.

Francouz mířil při signalizované početní výhodě na střídačku, Červený ho atakoval nedovoleně a strhla se hromadná bitka. Kousalík se popral s Mertlem a Pavlík s Jankem. První dvojice vyfasovala pouze desetiminutový trest, za to pro druhou utkání skončilo trestem na pět minut a do konce utkání.

Pak se Severočeši vrhli do útoku a vyrovnat se jim povedlo ve 36. minutě ranou od modré Stříteský. Po několika šancích domácího Jurčíka i hostujícího Mertla nakonec rozhodl zápasu 20 vteřin před koncem opět bek Stříteský, jehož nahození propadlo za záda hostujícího gólmana.

Pardubice byly efektivnější

Vítkovice se musely v Pardubicích obejít bez trenéra Petera Oremuse, který už si plní povinnosti u slovenské reprezentace, a tým vede asistent Roman Šimíček. Domácí vstoupili do zápasu aktivně, ale jako první se prosadili hosté, když se trefil v přesilovce Burger.

Domácí odpověděli zvýšenou aktivitou a skóre dorovnali taktéž v početní výhodě zásluhou Benáka. Od té chvíle Pardubice na ledě dominovaly a soupeře tlačily do hluboké obrany. Vítkovice se připomněly na začátku druhé třetiny šancí Valčáka, ale pak už počítali příležitosti pouze domácí.

Při dvou velkých závarech před svou brankou si ještě Šindelář poradil, poté ale nedosáhl na perfektně provedený nájezd Noska. Následně se trefil také Somík. Čtvrtý gól přidal v početní výhodě Sýkora, a přestože vzápětí snížil také v přesilovce Roman, domácí již o vítězství nepřišli.

Západočeské derby vyhráli Plzeňští

Karlovarští nastoupili bez útočníka Hovorky, který si v pátečním zápase na Spartě zranil koleno a pravděpodobně bude do konce sezony mimo hru. Téměř vyprodaná KV Aréna propukla v jásot již ve třetí minutě, kdy Balán po nezištné přihrávce Pohla využil přesilovou hru.

Vyrovnávací branka padla po nenápadné střele Kašpaříka a ještě do konce úvodního dějství otočil skóre Slovák. Karlovarští sice následně nevyužili tříminutovou přesilovku, ale v 28. minutě v další početní výhodě vyrovnal Mensator. Druhý obrat v zápase pak při přesilovce 5 na 3 dokonal Micka.

Závěrečné dějství ale patřilo favorizované Plzni. Ve 42. minutě u mantinelu chyboval Zucker a Holec ranou z mezikruží vyrovnal. O deset minut později po zmatcích v karlovarské obraně překlopil vývoj utkání definitivně na stranu Indiánů Tomáš Sýkora a 36 sekund před koncem do prázdné branky pečetil výsledek Duda.

Zlín v derby trestal chyby Brna

Brňané proti Zlínu nezačali špatně, v úvodní třetině měli hru pod kontrolou, jenže selhávali v koncovce. Skóre tak otevřeli Berani. Brankář Čiliak chyboval při rozehrávce a Veselý jej za to ve vlastním oslabení potrestal. Domácí se dostali do útlumu, který hned v úvodu druhé části ještě zvýraznil Honejsek.

Třetí gól přidali Zlínští v přesilovce 5 na 3, když se prosadila tradiční dvojice Leška-Balaštík. Poté Brňané opět dostali soupeře pod tlak, ke kterému jim pomohly i přesilové hry. Kašík ale všechny střelecké pokusy protivníka s přehledem likvidoval. Snahu Brňanů o vykřesání naděje na zvrat dostala hned v úvodu poslední třetiny definitivní úder, když další chybu v obraně potrestal Köhler.

Chomutov přes dobrý start prohrál

V první třetině se hrál vyrovnaný hokej, ovšem dlouho bez větších šancí. Prosadili se až domácí dravci, když se trefil Kaše. Ve 26. minutě ale vyrovnal hostující obr Valach. Na hokejky slávistů se dostavila pohoda a s ní i branky. Ve 32. minutě zamířil přesně k tyči Bednář, pro něhož to byl jubilejní 20. střelecký zápis v sezoně.

Ve 37. minutě pak Martina Růžičku nachytal přesnou střelou nad rameno Kadlec. Chomutov měl v závěru druhé třetiny přesilovku, ale nedokázal se usadit v útočném pásmu. Až když se přesilovka na 26 vteřin změnila na dvojnásobnou, Pulpánovu dělovku dorazil do branky Josef Straka.

Do závěrečné části nastoupil do branky Pirátů místo Martina Růžičky Kostúr, ale čisté konto dlouho neudržel. Přes clonící hráče jej ve 43. minutě prostřelil Wharton. Chvíli trvalo, než se otřesení Piráti vzchopili, ale pak se znovu pustili do zteče slavistické branky. Úspěšný byl ale jen v 52. minutě v přesilovce Hruška. V závěrečném tlaku hrál Chomutov dvakrát přesilovku, ale Furcha už nepřekonal.

Liberec rozhodl o výhře v závěru

Úvodní část hry byla oboustranně velice opatrná, nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu. Jediným okamžikem, kdy se fanoušci nenudili, byla 12. minuta. Střet mezi domácím Dragounem a hostujícím Výtiskem skončil vyražením ochranného plexiskla. Po dvanáctiminutové pauze mohlo utkání pokračovat.

Na začátku druhé části využil Liberec zásluhou Nedvěda přesilovku. Inkasovaný gól Kladnem otřásl, ale naštěstí pro domácí nepřišla druhá rána. Naopak, do kabin se šlo za nerozhodného stavu. Při dalším vyloučení hostů totiž liberecká obrana zapomněla na Zagrapana, který si s nahrávkou Černoška poradil excelentně.

Vyrovnaný průběh mělo i závěrečné dějství. Kladno se dostalo do vedení ve vlastním oslabení, kdy Čuttovu chybu potrestal Lukáč. Hosté přidali na aktivitě a výsledkem byla gólová rána obránce Voráčka z mezikruží.

Za další necelé čtyři minuty se gólově prosadil i exkladenský Valský. Definitivní podobu výsledku dal při power play Kladna 16 sekund před koncem Nedvěd.

Výsledky 45. kola:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 5:4 (3:0, 0:0, 2:4)

Branky a nahrávky: 3. Adamský (Orsava), 5. Rákos (Martin Růžička), 10. Martin Růžička, 50. Orsava (Polák, D. Květoň), 60. Adamský (Martin Růžička) - 42. J. Hlinka (Rolinek, Švrček), 44. J. Hlinka (Ton, Pilař), 55. Forman (Simon), 59. T. Rachůnek (Pech). Rozhodčí: Husička, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:8, navíc Linhart - Buchtele oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5086.

Třinec: Hamerlík - Roth, Linhart, Galvas, Krejčí, D. Nosek, Zíb, od 21. navíc Foltýn - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Hrňa, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Sparta: Málek - Pilař, Krejčík, Polášek, Švrček, Philipp, Kubát, Sičák - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, Rolinek - Forman, Přibyl, I. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 12. Benák (T. Zohorna), 28. T. Nosek (Radil, Vašíček), 37. Somík (Kolář, Píša), 43. P. Sýkora (Cetkovský) - 10. Burger (Šedivý), 43. Roman (Svačina, Kudělka). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:2. Diváci: 8842.

Pardubice: Hudáček - V. Kočí, Píša, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Cetkovský, Somík - Kolář, T. Zohorna, Tybor - Radil, T. Nosek, Pjanov - Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Venera a Říha ml.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Štencel - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, Valčák, Szturc - Kucsera, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Šimíček a Trnka.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň 3:5 (1:2, 2:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 3. Balán (Pohl, J. Drtina), 28. Roman Vlach (Micka), 33. Micka (J. Drtina, Pohl) - 16. Kašpařík (Holec), 20. Slovák (Moravčík, Duda), 42. Holec, 52. T. Sýkora (J. Sýkora), 60. Duda (J. Sýkora). Rozhodčí: Jeřábek, Čech - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:6, navíc M. Dvořák (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 5510.

Karlovy Vary: Závorka - Šmach, Bičánek, Rýgl, J. Drtina, Dresler, Gulaši - Pohl, Balán, Zaťovič - Koblasa, Roman Vlach, Micka - Zucker, Vachovec, R. Dlouhý - V. Tomeček, R. Hruška, Buc. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

Plzeň: Mensator - J. Jeřábek, Boháč, Slovák, Moravčík, Mozík, Frolo - Indrák, Lev, Martin Straka - Duda, Vlasák, J. Sýkora - Holec, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Piráti Chomutov - HC Slavia Praha 3:4 (1:0, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 14. O. Kaše (Hammerbauer, R. Havel), 39. J. Straka (Pulpán, Balej), 52. D. Hruška (M. Jass, Hřebejk) - 26. Valach (Bednář, Tomica), 33. Bednář (Krenželok), 37. Kadlec (Vrdlovec, Krenželok), 43. Wharton (V. Růžička ml.). Rozhodčí: Pešina, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 3169.

Chomutov: Martin Růžička (41. Kostúr) - Lojek, M. Jass, J. Stehlík, Pulpán, Krstev, R. Havel, Tejnor - Balej, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Sikora, Hřebejk - Šagát, J. Straka, Kubinčák - O. Kaše, Kämpf, Hammerbauer. Trenéři: Beck, Martínek a R. Kaše

Slavia: Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Wharton, Valach, Holub - Bednář, P. Jelínek, Tomica - Žejdl, Vrdlovec, Krenželok - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Rytíři Kladno - Bílí Tygři Liberec 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 34. Zagrapan (Černošek), 49. Lukáč - 21. Nedvěd (Filippi), 52. Voráček (Gřegořek, Valský), 56. Valský (Nedvěd, Hunkes), 60. Nedvěd. Rozhodčí: Turčan, Mikula - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2310.

Kladno: Cikánek - David Růžička, T. Kaberle, Černošek, Doudera, Majeský, P. Hořava, Gutwald - Bajaruns, Dragoun, Zagrapan - Tenkrát, Patera, Bílek - Rudovský, Lukáč, Eberle - Šilhavý, Havlíček, Kuchler. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gřegořek, Výtisk, Čutta, Čakajík, Voráček - T. Urban, P. Nedvěd, Vampola - Bárta, Bulík, Víšek - Valský, Filippi, J. Vlach - Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Skuhravý (J. Černý) 36. Stříteský (Hübl), 60. Stříteský (Hübl) - 13. Dej (L. Květoň), 26. Pláněk. Rozhodčí: Wagner, Horák - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 11:12, navíc Kousalík 10 min., Pavlík - Jank oba 5 min. a do konce utkání, Mertl 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4267.

Litvínov: Francouz - Pavlík, Kousalík, Stříteský, Chaloupka, Gula, Kokeš - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - J. Černý, Piroš, Skuhravý - Majdan, Jurčík, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Hradec Králové: Kacetl - Harant, Jank, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, L. Květoň - Pospíšil, Tvrdík, Knotek - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Kometa Brno - PSG Zlín 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. O. Veselý (Čajánek), 22. Honejsek (Holík, Řezníček), 25. Balaštík (Leška, Zámorský), 41. Köhler (Leška). Rozhodčí: Polák, Šír - Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 8:11, navíc T. Svoboda (Brno) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Kováčik, Kempný, Miller, Jan Hanzlík, Kuboš, Dlapa - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, J. Hruška, Jakub Svoboda - Š. Novotný, Koreis, Burian - Vondráček, Čermák, Polodna. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Okál, Holík, Kubiš - J. Ondráček, Melenovský, P. Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.