Nezájem vystřídala finálová horečka. Fanoušky hokejové Sparty klub podpořil slivovicí a 624 pivy

Ondřej Kuchař ČTK Ondřej Kuchař, ČTK
7. 2. 2017 11:04
Zprvu poloprázdná hala se na zápasy Sparty v hokejové Lize mistrů nakonec téměř zaplnila. S výhrami a oslavami postupu rostl zájem o soutěž nejen u diváků, ale taky u hráčů. Pražané zválcovali všechny evropské týmy, které jim přišly pod ruku. V zápase o zlato však vyzvou velikána. Obhájce loňského titulu, elitní švédský tým – Frölundu Indians.
Budou se hokejisté Sparty radovat i po finálovém utkání?
Budou se hokejisté Sparty radovat i po finálovém utkání? | Foto: Milan Kammermayer

Göteborg – Jeden z životních zápasů čeká dnes večer hokejisty Sparty, kteří se v Göteborgu utkají s Frölundou o celkové vítězství v Lize mistrů. Domácí Indians budou favority. V roli obhájce prvenství už vědí, jak triumf v postupně vzkvétajícím projektu chutná. I ve třetím ročníku obnovené soutěže si zahrají o zlato.

Pražané na cestě do finále porazili silné týmy jako Kärpät Oulu, HV 71, Bern či Växjö. "Klukům to určitě může dodat zdravé sebevědomí. Je to věc, která nás může posunout dopředu," řekl trenér Jiří Kalous. "Uvidíme, s čím na nás Frölunda přijde, jestli budou pokračovat v té aktivní hře, nebo více taktizovat. Dopředu těžko odhadovat. Ale já věřím tomu, že pokud kluci dodrží, co chceme hrát, tak šance vždycky je," dodal.

S tím nelze než souhlasit. Zvlášť, když Frölunda v poslední době poněkud ztratila ze svého lesku. Prohrála pět ze sedmi utkání švédské nejvyšší soutěže. Předtím přitom padla jen devětkrát z 34 odehraných utkání. Kalous, který poslední zápasy sledoval, však přesto neviděl ve hře finálového soka příliš slabin.

"Je na nich vidět, že jde o hodně bruslivý tým. Ne náhodou se dlouhodobě pohybují na špici švédské ligy. Bude to těžké, ale myslím, že by to mohl být dobrý hokej," podotkl Kalous.

Ač se hokejová verze Ligy mistrů netěší ani zdaleka takové popularitě jako ta fotbalová, hráči berou zápas velmi prestižně. "Určitě to je jeden z vrcholů kariéry. Pro nás je to nesmírně prestižní. V CHL jsou výborná mužstva, výborní hráči. Mladší kluci tady navíc třeba bojují i o další angažmá," řekl před odletem Lukáš Pech, který je v trojčlenné nominaci na cenu pro nejužitečnějšího hráče celé soutěže.

Úspěch Sparty může zvýšit zájem fanoušků po celé zemi

Nečekanou komplikací bylo odstoupení jednoho z klíčových forvardů Petra Vrány z nedělního extraligového duelu proti Chomutovu. Podle posledních zpráv by však do finále měl nastoupit. "Měl jsem menší problém s tříslem, cítil jsem bolest během jednoho pohybu koncem druhé třetiny, tak jsem raději odešel z ledu. Nechtěl jsem riskovat, kdyby se něco stalo. Zatím je to dobré. Už se cítím lépe a věřím, do zápasu naskočím," řekl Vrána.

Síly aktuálně třetího týmu tuzemské extraligy si je vědom i trenér Frölundy Roger Rönnberg ."Víme, že k vítězství musíme hrát nejlépe, jak umíme. Sparta hrála skvěle s Växjö, je to výborný tým. My budeme k vítězství potřebovat vynikající výkon," prohlásil na tiskové konferenci.

Oba celky se na evropské soutěžní scéně již utkaly – v duelu o bronz Evropské hokejové ligy v ročníku 1996/97 porazila Frölunda Spartu 4:3. Jediným pamětníkem z obou stran je současný sparťanský kapitán Jaroslav Hlinka. Ten se na myšlenku evropské hokejové soutěže stále dívá poněkud střídmě.

"Jenom proto, že zrovna my hrajeme finále, nebudu prohlašovat, že je to super soutěž," řekl pro iDnes.cz sparťanský veterán. "Ale myšlenka je to dobrá. Bohužel se to zatím v zájmu diváků příliš neprojevuje. V Praze přišla opravdu parádní návštěva až na semifinálovou odvetu. Přitom vidět hru švédských týmů musí být pro ně radost," řekl. Právě finálová účast Sparty by mohla zvýšit zájem o celý projekt u všech fanoušků po celé republice.

Z Prahy vyrazilo do Göteborgu podpořit svůj tým autobusem přes 200 fanoušků. Klub jejich cestu podpořil finančně, a navíc zabezpečil i řádný pitný režim na dalekou štaci. Svým příznivcům Petr Bříza nabalil celkem 18 litrů slivovice a 312 litrů piva.

Místo zaplněné O2 areny mini hala ve Švédsku

Další fanoušci pak dorazí po vlastní ose. Očekává se, že by jich mělo v součtu přijet zhruba 400. Oni i hráči ale musí vzít zavděk malou arénou Frölundaborg, do které se vměstná pouze 6 tisíc diváků.

Hlavní aréna Scandinavium s kapacitou přes 12 tisíc diváků se již totiž připravuje na Švédské hokejové hry, kde se představí od čtvrtka do neděle i česká reprezentace.

"Nezaobíráme se tím, kde se hraje. Jedeme na další zápas a ten chceme vyhrát," odmítl útočník Lukáš Pech jakékoliv nářky na to, že švédská strana nevyhověla nabídce Sparty, aby se duel odehrál v pražské O2 areně.

Úvodní buly bude vhozeno v 19:05. Zápas v přímém přenosu odvysílá stanice Sport1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy