Premiéra snů. Mrázek vychytal Detroitu výhru v St. Louis

8. 2. 2013 6:10
Petr Mrázek se poprvé postavil do branky Detroitu a šestadvaceti zákroky pomohl Rudým křídlům k výhře 5:1 na ledě St. Louis.
Český hokejový brankář Petr Mrázek.
Český hokejový brankář Petr Mrázek. | Foto: ČTK

St. Louis - V zámořské NHL se rozzářila nová česká brankářská hvězda. Za týden jednadvacetiletý Petr Mrázek se poprvé postavil do branky Detroitu a šestadvaceti zákroky pomohl Rudým křídlům k výhře 5:1 na ledě St. Louis.

Rodák z Ostravy předvedl naprosto precizní výkon a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

"Byl jsem velmi natěšený na svůj první zápas a snažil jsem se pochytat, co jsem mohl. Nejsem nikdy nervózní, užívám si každou minutu, kterou jsem na ledě. Hodně mi pomohli spoluhráči, kteří zblokovali hodně střel. Díky nim to byl snadný debut," řekl po zápase nadšený Mrázek.

Mrázek: Je to neuvěřitelné, jsem moc šťastný

"Je to neuvěřitelné... jako sen. Když jste malý kluk, vždycky myslíte na NHL. A teď se to stalo a já jsem moc šťastný. Schoval jsem si puk a budu ho opatrovat navždy," dodal.

Mrázka pochválil i lídr detroitské defenzivy Švéd Nicklas Kronwall. "Nikdy nepanikaří. Hlídal si všechny dorážky a vypadal velmi dobře."

Mrázek byl v nižší zámořské AHL vyhlášen nejlepším hráčem uplynulého týdne. Nejlepší gólman loňského MS hráčů do 20 let má v AHL z 25 utkání na kontě 16 výher. Drží si průměr 2,26 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 91,6 procenta.

Na výhře se jedním gólem podílel Kindl

Kouč Detroitu Mike Babcock se rozhodl dát pauzu Jimmymu Howardovi, který v této sezoně zatím odchytal všech devět utkání Red Wings, a povolal právě Mrázka.

Na výhře Red Wings se jednou brankou podílel také český obránce Jakub Kindl. První hvězdou utkání byl vyhlášen útočník Cory Emerton, autor gólu a jedné asistence.

Pittsburgh smetl Neuvirtha a celé Capitals

Naopak velmi nešťastný zápas zažil další český brankář, Michal Neuvirth z Washingtonu. Capitals na ledě Pittsburghu vedli od 5. minuty, kdy se trefil Ribeiro. Jenže ve druhé třetině přišla studená sprcha. Nejprve Malkin vyrovnal a ve 33. minutě Dupuis strhnul vedení na stranu Tučňáků.

Kouč Washingtonu po druhé brance možná trochu předčasně Neuvirtha stáhl a poslal do brankoviště Bradena Holtbyho. Chyba. Během dalších sedmi minut třetí třetiny dostali Capitals tři góly a bylo rozhodnuto.

Hosté ve třetí třetině pouze snížili Alexandrem Ovečkinem na konečných 5:2. Hlavní hvězdou zápasu byl vyhlášen Jevgenij Malkin za gól a dvě přihrávky. Sidney Crosby zaznamenal stejné statistiky.

Červenka se v pátém zápase poprvé trefil

Velký moment pro Romana Červenku. Český útočník se v pátém utkání dočkal své první branky v NHL. Calgary zvítězilo v Columbusu 4:3 po prodloužení.

Sedmadvacetiletý útočník otevřel skóre zápasu, když v 5. minutě tečoval střelu Widemana od modré čáry. Na výhře Plamenů se podílel také Jiří Hudler, autor dvou gólových asistencí. V dresu poražených měl statistiku 1+1 Václav Prospal.

Dva góly vsítil v nočním zápasu Montrealu na ledě Buffala Tomáš Plekanec, jeho tým však ztratil vedení 4:2 a nakonec prohrál 4:5 po samostatných nájezdech.

Jednou brankou a dvěma asistencemi přispěl k výhře New Jersey 4:2 nad Tampou Bay český útočník Patrik Eliáš.

Aktualizujeme

Výsledky NHL:

Buffalo - Montreal 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0)

Branky: 48. a 60. Vanek, 5. Ott, 34. Ennis, rozhodující nájezd Pominville - 5. a 41. Plekanec, 33. Gallagher, 39. Subban. Střely na branku: 40:32. Diváci: 18.866.

New Jersey - Tampa Bay 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky: 24. Henrique (Eliáš), 38. Kovalčuk, 56. Greene (Eliáš), 56. Eliáš - 34. Thompson, 58. Carle. Střely na branku: 27:19. Diváci: 14.802.

New York Rangers - NY Islanders 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 2. a 39. Miller, 15. Gáborík, 58. McDonagh - 32. Tavares. Střely na branku: 25:28. Diváci: 17.200.

Philadelphia - Florida 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 12. Voráček, 23. Read - 11. Skille, 49. Weiss (Fleischmann), rozhodující nájezd Huberdeau. Střely na branku: 32:24. Diváci: 19.616.

Pittsburgh - Washington 5:2 (0:1, 5:0, 0:1)

Branky: 27. Malkin, 33. Dupuis, 37. Neal, 37. Cooke, 40. Crosby - 5. Ribeiro, 49. Ovečkin. Michal Neuvirth odchytal za Washington 33 minut, z 11 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 81,8 procenta. Střely na branku: 28:25. Diváci: 18.650.

Phoenix - Chicago 2:6 (0:4, 1:2, 1:0)

Branky: 26. Hanzal (Vrbata), 59. Torres - 15. a 19. P. Kane, 9. Stalberg, 18. Bolland, 33. Toews, 36. Bickell. Střely na branku: 24:33. Diváci: 15.096.

Ottawa - Carolina 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 19. Karlsson, 37. Alfredsson - 33. Larose, 53. Sjomin, 63. Harrison. Střely na branku: 47:26. Diváci: 17.337.

Winnipeg - Toronto 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky: 24. Redmond, 44. Ladd - 27. Bozak, 55. Frattin, 56. Kessel. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 18 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 25:18. Diváci: 15.004.

St. Louis - Detroit 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Branky: 36. Pietrangelo - 6. Cleary, 12. Kindl, 38. Emmerton, 40. Brunner, 54. Filppula. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 27 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.699.

Nashville - Los Angeles 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky: 28. a 34. Wilson, 3. G. Bourque. Střely na branku: 14:32. Diváci: 17.113.

Minnesota - Vancouver 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)

Branky: 48. Gilbert - 10. D. Sedin, 15. Higgins, 38. Raymond, 39. Hansen. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18.352.

Columbus - Calgary 3:4 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 5. Calvert (Prospal), 10. Letestu, 52. Prospal - 5. Červenka (Hudler), 34. Bäcklund (Hudler), 49. Stempniak, 62. Tanguay. Střely na branku: 29:30. Diváci: 10.484.