Překvapení na MS: Slovensko podlehlo Německu

Red Spo
6. 5. 2008 6:31
Slovensko - Německo 2:4
Finský hokejista Jussi Jokinen (36) skóruje do sítě norského gólmana Pala Grotnese(vlevo). | Foto: Reuters

Halifax - Hokejové mistrovství světa v Kanadě má první překvapení. Slovensko prohrálo svůj druhý zápas ve skupině, když nestačilo ve skupině C na Německo.

Naši východní sousedé nastoupili do pondělního zápasu v bílých retro dresech, které připomínaly období ze čtyřicátých letech.

Jenže svěřenci Julia Šuplera nezvládli hlavně první třetinu duelu, kdy dvakrát inkasovali a nepříznivý vývoj skóre už nedokázali otočit. Nakonec odešli poraženi v poměru 2:4, čímž si notně zkomplikovali boj o postup.

Zápas jsme sledovali on-line

Hned ve čtvrté minutě se do velké šance dostal Petrovický, jeho blafák však gólman soupeře Müller vystihl. Slováci se potom vytratili z ledu. Naopak Němci svou první příležitost využili, vyloučení Majeského potrestala hvězda Bostonu Marco Sturm.

Situace se opakovala. V 16. minutě přidal druhý gól Stefan Ustorf, jenž znovu překonal Jána Lašáka během přesilové hry.

Kdo by to byl čekal? Němci během úvodní části přestříleli soupeře a zaslouženě vedli.

V polovině utkání vykřesal pro favorita naději Ivan Čiernik, k němuž se dostala střela Višňovského a paradoxně hráč, jenž působí v německé lize, doklepl puk do sítě.

Ovšem ještě před koncem druhé dvacetiminutovky se měnilo skóre na druhé straně. Dvougólové vedení vrátil hráčům v černém Hackert. Tentýž hokejista překonal Lašáka ještě v 49. minutě.

Slováci se v závěru tlačili, ale dokázali výsledek jen korigovat na 2:4. Čtyři vteřiny před koncem se trefil Kolník.

Švédové nastříleli nejvíc gólů

Švédský gólman Liv udržel proti Francii čisté konto
Švédský gólman Liv udržel proti Francii čisté konto | Foto: Reuters

V druhém nočním zápase naopak nezaváhalo Švédsko, které stanovilo zatím střelecký rekord šampionátu. Skandinávský celek rozdrtil ve skupině A Francii 9:0.

Přitom v úvodní části to nevypadalo na brankové hody. Diváci v Quebeku sledovali, jak se Tre Kronor marně snaží překonat gólmana Lhenryho. Francouzská dvojka však nakonec kapitulovala a od 29. minuty padaly góly jako na běžícím pásu.

Když se v polovině třetí třetiny na světelné tabuli rozsvítilo skóre 7:0 pro Švédsko, do klece šel Cristobal Huet. Ale i brankář ostřílený z NHL pustil za svá záda ještě dva góly.

Finové měli problém s Norskem

Pozici Slovenska zrovna nenahrává situace ve skupině C. Finové totž nečekaně dovolili bodovat Norsku, když v severském derby zvítězili až v prodloužení 3:2.

Norsko od začátku zápasu, který řídili čeští sudí Milan Minář a František Kalivoda, statečně vzdorovalo. Na rychlou branku Jussiho Jokinena z druhé minuty okamžitě odpověděl Morten Ask a využitá přesilovka Norů pět na tři devět sekund před koncem první třetiny znamenal, že do kabin týmy odešly oba týmy za vyrovnaného stavu.

Finsku nepomohly ke skórování ani tři přesilovky ve druhé části, i když zejména první útočná řada Suomi si šance dokázala vytvořit. V cestě stál ale výborný brankář Pal Grotnes, jehož obětavé zákroky držely vyrovnaný stav.

Ten přečkal i drtivý nápor Finů v závěru normální hrací doby. Jeden z aspirantů na medailové příčky rozhodl až ve třetí minutě prodloužení, kdy Mikko Koivu poslal před branku střílenou přihrávku, kterou těsně před Grotnesem tečoval mimo dosah norského brankáře Tuomo Ruutu.

Švýcaři si pojistili postup

Hokejisté Švýcarska udělali v pondělním utkání skupiny A důležitý krok k postupu do čtvrtfinále mistrovství světa v Kanadě,  když porazili Bělorusko 2:1. Tento výsledek jim zaručuje postup ze základní skupiny, o nějž se Bělorusko utká v duelu s Francií.

Bělorus Sergej Kolosov (vlevo) v souboji se Švýcarem Thomasem Derunsem.
Bělorus Sergej Kolosov (vlevo) v souboji se Švýcarem Thomasem Derunsem. | Foto: Reuters

Pondělní zápas byl zřejmě přímým soubojem o pravděpodobně čtvrté postupové místo ze skupiny do čtvrtfinále šampionátu.

Bělorusové sahali v sobotu po bodech v přestřelce se Švédy, ale divoký zápas nakonec těsně prohráli. V pondělním utkání měla pro ně být velkou posilou trojice z Montrealu s bratry Kosctitsynovými a Grabovským.

Kdo, s kým, kdy a jak? Výsledky šampionátu přehledně

Ale ti jakoby se celý zápas hledali.  Švýcary podržela tradičně propracovaná defenziva, přes níž se hokejovější Bělorusové jen těžko dostávali.

Svěřence Curta Frazera navíc srážela nedisciplinovanost a z ní pramenící časté vylučování, včetně dvou trestů za špatné střídání.Po přesilové hře se také Švýcaři ujali vedení, když se ve 14. minutě trefil Julien Sprunger.

Bělorusové srovnali ve druhé třetině po nádherné individuální akci Konstantina Kolcova. Jenže ještě ve druhé třetině se do vedení dostali znovu Švýcaři, když opět v přesilovce skóroval po přesné teči Julien Sprunger. Bělorusům k obratu nepomohla ani závěrečná power play.

Skupina C:
Slovensko - Německo 2:4 (0:2,1:1,1:1)
30. Čiernik (Višňovský, Kolník), 60. Kolník (Višňovský, Marcel Hossa) - 7. Sturm (Busch, Schmidt), 16. Ustorf (Schmidt, Holland), 39. Hackert (Gogulla, Bakos), 49. Hackert (Gogulla, Schubert).
Rozhodčí: Bulanov (RUS), Poljakov (RUS) - Oskirko (RUS).
Slovensko: Lašák - Višňovský, Podhradský, Štrbák, Starosta, Majeský, Graňák, Sekera, Mezei - Kolník, Petrovický, Marcel Hossa - Čiernik, Kollár, Kováčik - Melichárek, Podkonický, Skladaný - Fabuš, Húževka, Somík.
Německo: Müller - Schubert, D. Seidenberg, Schmidt, Holland, Bakos, Hördler, Osterloh, Renz - Sturm, Ustorf, Busch - Y. Seidenberg, Ullmann, Tripp - Gogulla, Hackert, Wolf - Felski, Fical, Rankel.

Finsko - Norsko 3:2pp (2:2, 0:0, 0:0 - 1:0)
2. Jokinen, 17. Peltonen, 62. Ruutu - 5. Ask, 17. Bastiansen.
Finsko: Vehanen (Backström) - Niskala, Koistinen, Vaananen, Salmela, Niemi, Luoma, Jokela - Selänne, O.Jokinen, Peltonen - Ruutu, Koivu, J.Jokinen - Hyvönen, Kapanen, Pihlström - Bergenheim, Hahl, Pyörälä.
Norsko: Grotnes (Lysenstoen) - Holos, Jakobsen, Myrvold, Trygg, Kaunismaki, Odegaard, Ryman - Skroder, Hansen, Aasen - Roymark, Ask, Holtet - Spets, Bastiansen, Olimb - Forsberg, Froshaug, Nygard, Skadsdammen.
Rozhodčí: Milan Minář (CZE), Richard Schütz (GER) - František Kalivoda (CZE), Andrej Kicha (UKR)