Hadamczik v pasti. Ani Karjala nenapoví, kdo pojede do Soči

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 11. 2013 9:30
Alois Hadamczik chtěl ve Finsku prověřit evropské hráče. Jenže ti, kteří pomýšlí na Soči, kvůli zranění nepřijeli. Jak postaví nominaci?
Tomáš Plekanec, Patrik Eliáš i Zbyněk Michálek určitě do Soči pojedou. Jenže kdo za nimi pojede z Evropy?
Tomáš Plekanec, Patrik Eliáš i Zbyněk Michálek určitě do Soči pojedou. Jenže kdo za nimi pojede z Evropy? | Foto: Reuters

Praha – Boj o olympiádu mezi evropskými hráči vrcholí a při pohledu na nominaci pro finský turnaj Karjala se zdá, že už má hokejový trenér Alois Hadamczik jasno v tom, kteří hráči z Evropy mají reálnou šanci na to, aby si zahráli po boku českých hvězd z NHL v Soči. Přesněji řečeno, které borce si už Hadamczik ze svých plánů dávno vyškrtl.

Do Soči podle ní nepojede třeba brankář Alexander Salák, ani obránce Ondřej Němec, jindy přitom stálice reprezentace. Oba jsou sice zdraví a v širší olympijské nominaci, ale Hadamczik na předposledním srazu reprezentace před olympiádou dal přednost jiným. Do obrany vzal třeba kladenského mladíka Milana Douderu, do brány se zase po roce a půl místo Saláka postaví Jakub Štěpánek.

Ne. Tohle je samozřejmě jen spekulace. Skutečnost je ale taková, že Hadamczik ani teď tři měsíce před začátkem olympiády stále nemá jasno vůbec v ničem. Namíchat vhodný mix hráčů z Evropy i z Ameriky bude mimořádně těžký úkol.

"Říkat přesně čísla, kolik hráčů z Evropy pojede? Ne, to by bylo předčasné," říká Hadamczik. Až se Češi z Finska vrátí, odletí kouč na čtrnáctidenní inspekční cestu do NHL. Tam se vykrystalizuje podoba týmu, a teprve poté bude jasněji o tom, kolik míst hráči z Evropy dostanou.

Z Evropy mají šance hlavně beci. Jenže…

Hokejisté působící na Starém kontinentě samozřejmě nejsou v nominaci podmínkou, ale Hadamczik jich několik nejspíš, stejně jako všichni ostatní reprezentační trenéři před ním, opravdu vezme. Vzpomínka na to, jak hvězdy z NHL přiletěly letos v květnu na mistrovství světa do Stockholmu a pak své tragické výkony omlouvaly pro ně nezvyklým širokým kluzištěm, ho vytáčí ještě teď. 

A pak jsou tady další věci: časový posun, únava z cestování. Hráči z Ameriky dorazí do dějiště turnaje jen dva dny před prvním zápasem, času zvyknout si na téměř desetihodinový časový posun bude zoufale málo. Mít tým složený z části i z evropských hráčů, to je nesporná výhoda. O tom žádná.

12, 3, 2, 6. Tohle jsou počty evropských zástupců v nominaci českého týmu na posledních čtyřech olympiádách. Jenže jak vybrat ty správné teď? Napovědět měla Hadamczikovi právě Karjala, díky boji o nominaci mimořádně zajímavý turnaj také pro fanoušky. Češi ho odstartují dnes zápasem proti Švédsku (19:00, živě ČT Sport), jenže řada opor, se kterýma by se dalo pro Soči počítat, bude na ledě kvůli zranění chybět.  

"Není to jednoduché. Mrzí mě, že nemůžeme vyzkoušet hlavně beky. Já se ale nikdy nevymlouvám, šanci dostanou jiní," říká smířeně Hadamczik, který bere vinou zdravotních problémů i výkonnosti do Finska hned devět hráčů, kteří nejsou napsáni v širší olympijské nominaci, takže do Soči jet už nemohou.

Bolí to hlavně v obraně: tam totiž bude cesta na olympiádu pro české hráče působící v Evropě zřejmě nejsnadnější. Ani v Americe totiž není moc z čeho vybírat. Jenže Filip Novák, Petr Čáslava i Michal Barinka jsou teď pro zápasy ve Skandinávii mimo. V útoku zase chybí dlouholetý kapitán Jiří Novotný, stálice Petr Koukal nebo největší česká hvězda v Evropě Roman Červenka.

S Kaberlem se počítá, brankáře čeká boj

„Za současného stavu bych mohl udělat tak 50 procent z olympijské sestavy,“ posteskl si nedávno Hadamczik. Když se na sestavu reprezentace pro turnaj ve Finsku podíváme dopodrobna, do Soči mají opravdu reálnou šanci se dostat maximálně tři hráči z pole: obránce Tomáš Kaberle a útočníci Tomáš Rolinek a Jan Kovář.

 „Mohou se tam dostat, ale musejí předvést, že i když nejsou lepší herně, tak mají vůli, obětavost i nasazení,“ nabádá kouč. Zejména s Kaberlem ale počítá opravdu hodně. Pětatřicetiletý obránce sice v létě nezískal smlouvu v NHL, ale vrátil se domů do Kladna a tam září. Beků, jako je on, co umí podržet puk, rozehrát a taky pořádně vystřelit, navíc Hadamczik moc nemá.   

„Jsem přesvědčen, že kdyby neměl zájem jet do Soči, tak se ani nevrací do extraligy. Má enormní zájem reprezentovat a to mě těší. Stejně jako velký prostor, který na ledě dostává,“ říká o něm Hadamczik.

Hadamczikovi se ale hlava netočí jen z obrany. Jasno nemá v útoku a už vůbec ne na pozici brankářů. Ještě minulý týden krátce po oznámení nominace na Karjalu novinářům přesvědčivě tvrdil: Pojedou ti, co ve svých týmech pravidelně chytají. Jasnou jedničkou bude Ondřej Pavelec a záda mu budou krýt dva kluci z Evropy. Vybere se z tria Kovář – Štěpánek - Salák.

I tady mohla vše rozlousknout Karjala. Do Finska jedou první dva, Salák prý dostane šanci až v prosinci na turnaji v Rusku. Jenže Hadamczik musel na poslední chvíli ustoupit a trochu svá slova obrátit. O víkendu se totiž čistým kontem v dresu Detroitu blýskl gólman Petr Mrázek a vzhledem k tomu, v jakých superlativech o něm mluví i tamní legendární kouč Mike Babcock, se zdá, že další šanci v NHL ještě letos určitě dostane. „O tři místa bojuje všech šest gólmanů,“ přiznal Hadamczik v pondělí.

V Soči o Soči

Ať už ale finský turnaj dopadne jakkoliv, o Soči se rozhodne definitivně až přímo v Soči. Hadamczik své konečné rozhodnutí udělá na konci roku, kdy se veřejnosti sestavu českého týmu pro olympiádu prozradí. To už za sebou bude mít osobní pohovory s hvězdami na inspekční cestě po Americe a především předvánoční turnaj Euro Hockey Tour přímo v dějišti olympiády: Až tam přijde ta úplně poslední šance pro evropské hráče, jak kouče národního týmu přesvědčit. 

Sestava hokejové reprezentace na Karjala Cupu ve Finsku.

Tučně jsou vyznačeni hráči, kteří jsou v širší nominaci a teoreticky mohou na olympiádu do Soči:

Brankáři:
Jakub Kovář (Jekatěrinburg, KHL), Jakub Štěpánek (Čerepovec, KHL). 

Obránci:
Lukáš Krajíček (Dynamo Minsk, KHL), Zdeněk Kutlák (Slovan Bratislava, KHL), Jakub Nakládal (HC Lev Praha, KHL), Tomáš Kaberle, Milan Doudera (oba Rytíři Kladno),Jakub KrejčíkJan Piskáček (oba HC Sparta Praha). 

Útočníci:
Jan Kovář (Magnitogorsk, KHL), Robert Kousal (Pardubice), Zbyněk Irgl (Dynamo Minsk, KHL), Petr Hubáček (Jyväskylä, Finsko), Jakub Petružálek (Chabarovsk, KHL), Lukáš Kašpar, Václav Nedorost (oba Doněck, KHL), Petr Vrána, Jiří Sekáč (oba HC Lev Praha, KHL), Tomáš Rolinek, Ivan Rachůnek, Jan Buchtele (všichni HC Sparta Praha), Radek Smoleňák (Pelicans Lahti, Finsko), Ondřej Roman (HC Vítkovice Steel).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Petr Pavel prezidentskou kandidaturu oficiálně oznámí v září, chce být nezávislý kandidát

Někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou kandidaturu oznámí počátkem září. Získat chce 50 000 podpisů, které mu umožní ucházet se o nejvyšší ústavní funkci. Pavel to v sobotu řekl v Ostravici na Frýdecko-Místecku, odkud vyšel se svými příznivci na Lysou horu v Beskydech.

"Předpokládám, že kandidaturu oznámím počátkem září. Přesný termín ještě ale nemám. Veřejnost se to ale včas dozví," uvedl. Podporu chce získat mezi lidmi sběrem podpisů. "Od začátku jsem říkal, že chci být nezávislý kandidát. Z tohoto důvodu se chci opřít minimálně o 50 000 podpisů. A k tomu slouží i takové akce, jako ta dnešní. Na ně zveme podporovatele. Tady mohou podepsat podpisové archy," řekl.

Dodal, že kromě toho už existují i další místa pro sběr podpisů. Řada podporovatelů si archy stáhla a podpisy sbírá ve svém okolí. "Po vyhlášení kandidatury tomu budeme věnovat ještě větší pozornost," dodal. Kolik podpisů už nyní má, si netroufá říct. "Nějaké archy jsme už dostali zpátky. Řada archů je ale stále mezi lidmi," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy