Předkolo play off odstartovalo: Kladno a Budějovice vyhrály

1. 3. 2013 20:00
Kladno a Budějovice vyhrály úvodní zápas předkola play off a vydřely v sérii hrané na tři vítězné zápasy důležitý první bod.
Kladno porazilo Pardubice 2:1 a ujalo se vedení v sérii hrané na tři vítězné zápasy. | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Vyřazovací boje hokejové Tipsport extraligy odstartovaly úvodními zápasy předkola play off hraného na tři vítězné zápasy.

Kladno porazilo Pardubice 2:1, Budějovice si poradily s Vítkovicemi 3:0. Oba se ujaly vedení v sérii 1:0.

Pardubice si sice vydřely postup mezi deset nejlepších týmů až na poslední chvíli, do série s Kladnem ale přesto vstupovaly v roli jasného favorita - Rytíři ovšem názory bookmakerů a hokejových expertů jasně vyvrátili.

Obavy se dnes nenaplnily ani v Českých Budějovicích, kterým znovu chyběla jasná brankářská jednička Jakub Kovář. Jeho náhradník Pavel Kantor vychytal čisté konto.

Kladno mělo celý zápas navrch

V Kladně dlouho kralovali brankáři, už od začátku zápasu ale platilo, že měli domácí Rytíři herně navrch. A to i přesto, že ve 26. minutě jejich chybu na modré čáře potrestal v přečíslení úvodní brankou pardubický Semorád.

Domácí se v tu chvíli do soupeře zakousli ještě víc, do přestávky srovnal Piskáček a na začátku třetí třetiny rozhodl vítěznou brankou Valský.

Pardubice se v úvodním zápase už nezmohly na nic a nadále platilo, že musely mnohem více bránit. Nakonec jim nepomohl výborný gólman Salfický, který pokryl několik dalších gólových šancí, ani tlak při minutové power play v závěru. Domácí Chábera při něm žádnou velkou šanci řešit nemusel.

Absence Kováře Mountfieldu nevadila

Lepší byly v úvodním zápase předkola také České Budějovice, které postrádají distancovanou jedničku Jakuba Kováře. Reprezentační gólman ale dnes Mountfieldu příliš nechyběl.

Zaskakující Pavel Kantor ho nahradil výborně a podtrhl zaslouženou výhru Jihočechů čistým kontem.

Mountfield si vítězství 3:0 vybudoval gólem v každé třetině. Skóre zápasu otevřel obránce Frühauf a po něm se trefili ještě Mertl a Šimánek. Mertl navíc ve 45. minutě neproměnil nařízené trestné střílení.

Odvety jsou na programu zítra znovu na ledě Kladna a Českých Budějovic.

Rytíři Kladno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 37. Piskáček (M. Hořava, Patera), 45. Valský (Dragoun, Dalecký) - 26. T. Zohorna (Semorád, T. Nosek). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 4150. Stav série: 1:0.
Kladno: Chábera - L. Procházka, David Růžička, P. Hořava, Piskáček, Doudera, Černošek, Kameš - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Melka, Kuchejda. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Pardubice: Salfický - Benák, V. Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek - Bartek, Cetkovský, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Brendl, Rolinek, Starý - T. Zohorna, T. Nosek, Semorád. Trenéři: Říha, D. Pospíšil a Landsman.

HC Mountfield České Budějovice - HC Vítkovice Steel 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Frühauf (Langhammer, Knotek), 26. Mertl (Podlešák, Suja), 55. Šimánek (Vydarený, L. Květoň). Rozhodčí: Minář, Hodek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. Diváci: 4508. Stav série: 1:0.
České Budějovice: Kantor - Frühauf, Vydarený, Ptáček, Harant, Vráblík, Jank - Dej, Kotalík, Šimánek - Suja, Mertl, Podlešák - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Luňák. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.
Vítkovice: Málek - Kudělka, R. Stehlík, Malík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Rehák - Šedivý, Húževka, Szturc - Bartánus, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Klimek, R. Hruška, Strapáč. Trenéři: Oremus a Svozil.