Pražský Lev ani Doněck nevědí, kde budou o víkendu hrát

Adam Sušovský Adam Sušovský
21. 3. 2014 10:00
Donbass nemůže hrát na Ukrajině, Lev zase nemá arénu pro pátý zápas. Série skončí možná na Slovensku, možná v O2 areně.
Lev Praha - Záhřeb: Jiří Novotný
Lev Praha - Záhřeb: Jiří Novotný | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Dva týmy se perou ve čtvrtfinále nejlepší hokejové soutěže v Evropě a ani jeden neví, na kterém stadionu odehraje svá utkání. Do této bizarní situace se v Kontinentální hokejové lize nechtěně dostaly Lev Praha s Donbassem Doněck. Jejich vzájemný souboj ve druhém kole play-off začal včera v Praze, ale kde příští týden skončí, dosud není známo. Možná na Ukrajině, možná na Slovensku a možná třeba v pražské O₂ areně.

Více o včerejším utkání Lev Praha - Donbass Doněck 5:2 - čtěte ZDE.

Donbass zatím nedostal povolení hrát v Doněcku kvůli napjaté situaci na Ukrajině a arénu pro případný pátý zápas série kvůli kolizi s extraligovým čtvrtfinále Sparta–Vítkovice už nemá ani Lev Praha. Hrát by se mohlo v O₂ areně, ale ještě včera odpoledne se podle informací HN jevila reálně i možnost, že by Lev pátý zápas uspořádal v Bratislavě, kde během ukrajinské krize hraje z bezpečnostních důvodů své zápasy právě i Doněck.

V hlavní roli Bratislava

Dva dny před odvetami není jisté nic. Vedení KHL nejprve Donbassu zakázalo jeho domácí zápasy v Doněcku, a tak se má hrát ve vypůjčené aréně Slovanu Bratislava. Ve středu ale Rusové couvli a na oficiálním webu soutěže připustili, že by teoreticky Doněck na svém stadionu v neděli a v pondělí hrát mohl.

Ani ve čtvrtek večer před uzávěrkou HN nebylo místo nedělního utkání stále definitivně potvrzeno. Pokud by platila poslední slova na webu soutěže, rozhodne se o místě nejdříve v pátek večer, ale spíš v sobotu, až Doněck navštíví komise KHL. Sobota je však den, kdy už Lev musí k zápasu odcestovat.

„V Doněcku je klid. Kromě několika demonstrací tady život běží dál, hokej by se tady klidně mohl hrát,“ řekl HN Václav Nedorost. Český útočník hraje za Donbass a stále doufá, že se odvety nakonec budou hrát na Ukrajině. „Ani my ale žádné informace nemáme. Před příletem do Prahy jsme byli normálně na Ukrajině, co se bude dít v příštích dnech, nevíme.“

„Všichni víme, jak to teď na Ukrajině vypadá, a jsem rád, že to nakonec dopadlo tak, že by se mělo hrát na Slovensku,“ prohlásil útočník Lva Petr Vrána a naznačil, že se nikomu z pražského týmu do města ležícího jen padesát kilometrů na západ od ruských hranic moc nechce. „Je to nešťastná situace. Domácí prostředí je výhoda, kterou by nám tímto vzali,“ řekl ale zase Nedorost.

Doněck už jedno utkání play-off v Bratislavě z obav o bezpečnost hráčů i fanoušků hrát musel, v sedmém utkání prvního kola tam rozhodl o svém postupu přes Rigu. Hrálo se v solidní kulise, do arény přišly čtyři tisíce slovenských fanoušků. Ale Nedorost ani tak v Bratislavě hrát znovu nechce, stejně jako celý Doněck. Slováci už ale na utkání začali prodávat vstupenky.

Také Lev Praha v tuhle chvíli počítá s touto verzí a připravuje se na to, že zítra odcestuje autobusem na Slovensko a nebude muset narychlo shánět letecký speciál i ubytování v Doněcku. O tom, že KHL zvažuje možnost hrát nakonec na Ukrajině, nic oficiálně neví.

„V úterý jsme obdrželi oficiální dopis od viceprezidenta KHL, kde se jasně píše, že se bude hrát v Bratislavě. Žádnou jinou informaci nemáme, tudíž počítáme, že cestujeme na Slovensko,“ řekl Jan Rachota, PR ředitel Lva.

Problémy nekončí

Absurdní problémy tady ale nekončí. Arénu pro případný pátý zápas, který by hostil na svém ledě Lev, totiž momentálně nemá ani pražský klub. Ani on příští středu ve své hale v Holešovicích hrát nemůže a je v tom také zcela nevinně. V Tipsport Areně se totiž přesně v ten den hraje čtvrtfinále hokejové extraligy a Sparta dostává přednost.

Ve hře jsou dvě varianty. Ta jedna už byla včera v poledne podle informací HN téměř potvrzena: V případě, že by Doněck hrál své zápasy skutečně v Bratislavě, pronajal by si na jedno utkání tamní Slovnaft Arenu také Lev Praha.

Hrálo by se sice v cizí zemi a daleko od českých fanoušků, ale oběma týmům by takové řešení svým způsobem vyhovovalo: nemusely by totiž cestovat a v Bratislavě by mohly zůstat zabydlené v jedné kabině klidně až do případného šestého zápasu, který tam má hostit zase Doněck. Slovanu už v KHL sezona skončila, moderní aréna je tedy volná a údajně není drahá.

Včera ale Lev Praha rozjel ještě jedno usilovné jednání s pražskou O₂ arenou, kde už letos sehrál jedno utkání v základní části. Možnost sehrát zápas v Liberci, o kterém se také spekulovalo, pražský klub zamítl. Tamní Tipsport Arena je sice nová a moderní, ale na rozdíl od O₂ areny nesplňuje některé technické reglementy nutné pro pořádání zápasů KHL. Musela by se dovybavit a to by stálo nemalé peníze.

„O tom, kde případný pátý zápas odehrajeme, v tuto chvíli usilovně jednáme. Jasno by mohlo být v pátek,“ řekl ve čtvrtek odpoledne Rachota.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy