Pravidla MS

SportPlus.cz
20. 4. 2005 13:54

Hrací systém

Šestnáctka týmů je pro základní kola rozdělena do čtyř skupin. Ve skupinách hrají týmy každý s každým, do další fáze pak postupují první tři týmy z každé skupiny. Čtvrté týmy utvoří skupinu, v níž budou bojovat o udržení.

Osmifinálové skupiny budou dvě po šesti týmech. Týmy v nich sehrají další tři zápasy, přičemž jim zůstanou body, které získaly v základní skupině s celky, s nimiž postoupily dál. Osmifinálové kolo určí osmičku týmů pro play-off. Z každé skupiny postupují do čtvrtfinále čtyři celky.

Ve čtvrtfinále se utká vždy první tým z jedné skupiny se čtvrtým celkem skupiny druhé, druhý tým z jedné skupiny pak narazí na třetí tým druhé osmifinálové skupiny, atd. Vítězové čtvrtfinále postupují do semifinále. Vítězové semifinálových zápasů sehrají souboj o zlato, poražení budou bojovat o bronz. Ve vyřazovacích bojích rozhoduje o postupu či o medailích jen jeden zápas.

Rozhodovací kritéria

Pokud mají dva týmy v tabulce stejný počet bodů, rozhoduje následující:
1. vzájemné zápasy mezi oběma týmy
2. rozdíl mezi vstřelenými a inkasovanými góly
3. více vstřelených branek
4. soutěž v samostatných nájezdech mezi příslušnými týmy
Pokud mají tři a více týmů v tabulce stejný počet bodů, rozhoduje speciální tabulka, která bude sestavena jen ze zápasů inkriminovaných týmů.

Prodloužení

V případě, že zápasy vyřazovací části skončí nerozhodně, musí se rozhodnout v prodloužení. Ve čtvrtfinále, semifinále a v souboji o třetí místo se po uplynutí základní hrací doby prodlužuje zápas o dalších deset minut, platí přitom pravidlo "náhlé smrti", tedy po gólu je zápas ukončen a vítězem je tým, který branky dosáhl.

Ve finále se hraje prodloužení dvacetiminutové, tedy v délce celé jedné třetiny. A to také s pravidlem "náhlé smrti". Prodloužení přitom oba celky odehrají ve čtyřech mužích.

V případě, že v prodloužení nepadne rozhodující branka, přicházejí na řadu samostatné nájezdy. Z každého týmu musí být vybrána pětice exekutorů, pokud skóre i tehdy zůstane nerozhodné, nominují týmy vždy jen jednoho střelce. A to do té doby, dokud exekutor z jednoho týmu promění a střelec druhého celku zaváhá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy