Povedený start Euro Hockey Tour! Češi zlomili Švédsko

Petr Nedvěd přihrával na první gól
Pro českou reprezentaci stejně jako pro švédskou začal vzájemným utkáním další ročník Euro Hockey Tour. Prvním turnajem je finský Karjala Cup, jehož je utkání součástí.
Po první třetině bylo uvedeno do české hokejové síně slávy několik legend. František Kaberle při té příležitosti obdržel pamětní dres.
Ten dostal k sedmdesátinám také Jan Gusta Havel.
Do síně slávy byli uvedeni (zleva) Pavel Wohl, František Kučera, František Vacovský a Antonín Stavjaňa (na snímku chybí).
7. 11. 2012 20:18
V prvním zápase Euro Hockey Tour česká hokejová reprezentace přehrála Švédsko

Liberec - Podařenou premiéru si připsali čeští hokejisté při prvním turnaji Euro Hockey Tour. Finský Karjala Cup začali v Liberci výhrou nad Švédskem 3:1.

Po dvou bezbrankových vteřinách se síť rozvlnila až v posledním dějství. Postupně Plekanec, Vondrka a Tlustý dali domácím třígólový náskok, takže snížení Švédů v samotném závěru výběru trenéra Hadamczika nevadilo.

Utkání předcházel slavnostní ceremoniál, kdy byli do hokejové Síně slávy uvedeni někdejší obránci František Kučera, Antonín Stavjaňa, František Vacovský a trenér Pavel Wohl.

Úvod zápasu se českému mužstvu moc nevydařil. Domácí se dostali pod tlak a situaci zachraňoval brankář Salák. I díky němu pak Češi přežili dlouhou dvojnásobnou přesilovku hostů.

V druhé části český tým vyrovnal hru a také několikrát výrazně ohrozil soupeřovu branku. Nakládal dokonce vstřelil gól, ale rozhodčí ji kvůli vysoké holi neuznali. V 32. minutě byl nejblíže brance Petružálek, který trefil horní tyč.

Skvělý Salák přišel o nulu

V posledním dějství už Češi na nic nečekali. Nedvěd skvěle našel Plekance a ten tak hned po přestávce otevřel skóre.

Druhou trefu přidal ve 49. minutě Vondrka po parádní spolupráci s Koukalem. Salák dál pozorně střežil svou svatyni, a tak se skóre měnilo jen na druhé straně.

Třetí zásah byl připsán Tlustému, který šikovně tečoval Petružálkovu ránu od modré. V závěru sice Švédové ještě zariskovali, při přesilovce odvolali brankáře a snížili z hole Söderberga, ale krom zmařená Salákovy nuly to nic neznamenalo.

Český národní tým si připsal první tři body do tabulky a během čtvrtka se přesune do Finska, kde o víkendu odehraje další dva zápasy s Finskem a Ruskem.

Turnaj Karjala, Euro Hockey Tour v Liberci:

Česká republika - Švédsko 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 41. Plekanec (P. Nedvěd), 49. Vondrka (Koukal, Petružálek), 53. Tlustý (Petružálek, Židlický) - 59. Söderberg (Burnström, S. Kronwall). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Bláha, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 6:7, navíc Šmíd, Židlický (oba ČR) oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5893.

ČR: Salák - Židlický, Šmíd, F. Novák, Čáslava, Kindl, Nakládal, Galvas - P. Nedvěd, Plekanec, Tlustý - Petružálek, Koukal, Vondrka - Irgl, Novotný, Hubáček - Hertl, Jan Kovář, J. Svoboda. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a Jan Procházka.

Švédsko: Wesslau - Fantenberg, S. Kronwall, Hedman, Viklund, Burnström, Ahnelöv, Mattias Karlsson - Petersson, J. Lundqvist, Melker Karlsson - Hörnvist, Söderberg, Aslund - Gynge, Järnkrok, Backlund - J. Fasth, Martenson, Thörnberg - Rasmussen. Trenér: Pär Marts.