Plzeň v Lize mistrů projde do play off. Západočeši vyhráli v Luganu

Aktualizováno 9. 9. 2018 22:35
Třinec prohrál v Tampere po prodloužení. Kometa si poradila s Eisbärenem Berlín. Hradci se šance komplikují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Hokejisté Plzně vyhráli v Lize mistrů na ledě Lugana 3:2, byli stoprocentně úspěšní i ve čtvrtém duelu ve skupině H a zajistili si s předstihem postup z prvního místa do osmifinále play off. Český šampion Kometa Brno zdolala ve skupině D Eisbären Berlín 4:3 a třetí výhrou v řadě si upevnila druhé místo.

Naopak hokejisté Hradce Králové prohráli na ledě Rouenu 0:2 a výrazně si ve skupině F zkomplikovali boj o postup do play off. Třinec podlehl v skupině E na ledě Tappary Tampere 2:3 v prodloužení a naděje na postup se mu podobně jako hradeckému Mountfieldu rozplývá.

Plzeň potvrdila v Luganu formu a v 16. minutě se ujala vedení, když přesilovou hru proměnil kapitán Milan Gulaš. Za 144 sekund už vedli Indiáni o dvě branky, protože přesilovou hru pěti proti třem zužitkoval Vojtěch Němec.

V 35. minutě navýšil vedení Plzně obránce Lukáš Kaňák. Gólmanovi Dmitriji Milčakovovi sebral čisté konto v 51. minutě v přesilové hře Gregory Hofmann, který 76 vteřin před koncem ještě další trefou zdramatizoval závěr. Hosté ale těsný náskok udrželi.

Říjnové duely proti Banské Bystrici budou pro tým kouče Ladislava Čiháka už jen přípravou na vyřazovací část, v které se může těšit na další zápasy 6. a 20. listopadu.

Kometě pomohly k úspěchu proti berlínskému týmu tři využité přesilovky. V závěrečných dvou zápasech se český mistr střetne s lídrem tabulky švýcarským Zugem, na který ztrácí bod. Stejně jako v prvním zápase před týdnem v Berlíně (3:2) Kometa opět bojovala o tříbodovou výhru až do posledních sekund.

Do utkání vstoupili lépe hosté, kteří po chybách brněnských obránců rychle získali dvoubrankový náskok. "Nebylo příjemné tak rychle prohrávat. Ukázala se ale síla našeho týmu, že nás tento stav nepoložil," uvedl střelec prvního gólu Brňanů Petr Holík.

Kometa postupně zpřesnila hru a po využití dvou přesilovek třemi góly otočila výsledek. Německý soupeř ještě stačil v závěru druhé třetiny srovnat skóre.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky využil Mallet další početní výhodu Brna k navrácení jednogólového náskoku. V dramatickém závěru hokejisté Berlína nevyužili při hře bez brankáře ani přesilovku šest na tři a Kometa těsnou výhru i zásluhou brankáře Langhamera ubránila.

"Utkání bylo hodně rozkouskované. Po častých vyloučeních na obou stranách hra ztratila tempo. Připomínalo mi to trénink, kdy se věnujeme přesilovkám a oslabením. Považuji za pozitivní, že jsme se navzdory dvoubrankovému manku do utkání vrátili," řekl trenér Komety Kamil Pokorný.

Hradec Králové má po třetí porážce ze čtyř utkání na třetím místě na kontě jen čtyři body a na druhý Norimberk ztrácí čtyři body. Zbývající dva duely čekají mají svěřenci trenéra Tomáše Martince v říjnu proti Kärpätu Oulu.

Mountfield proti francouzskému šampionovi nenavázal na týden starou domácí výhru 3:2. Dnes hráči Mountfieldu nedokázali překonat defenzivu Rouenu a brankáře Matiju Pintariče.

Domácí se naopak 57 sekund před koncem druhé třetiny ujali vedení, když slovenský útočník Michel Miklík využil přesilovou hru. Ve 44. minutě pak dovršil výsledek po rychlém protiútoku Nicolas Ritz.

"Rozhodly naše neproměněné šance, které jsme měli ve všech třech třetinách. Druhou dvacetiminutovku poznamenalo to, že jsme byli pětkrát vyloučení, což je strašně moc," řekl asistent trenéra Mountfieldu Aleš Krátoška.

Třinec po úvodních domácích debaklech se švédským Djurgaardenem (1:6) a s Tapparou (2:8) navázal na páteční vítězství ve Stockholmu (4:3) opět dobrým výkonem, ale po prohře se mu šance na zopakování semifinálové účasti z minulého ročníku vzdálila. Před říjnovými zápasy se Storhamarem ztrácejí Oceláři na druhý Djurgaarden čtyři body a na vedoucí Tapparu ještě o bod více.

Bezbrankový stav prolomil po 27 vteřinách druhé třetiny v přesilové hře Erik Hrňa. V 38. minutě ale vyrovnal Matti Järvinen a stav po 63 sekundách třetí části otočil Aleksi Elorinne. V 53. minutě proměnil přihrávku Vladimíra Draveckého Marek Viedenský a vynutil nastavení. V něm ale rozhodl po 55 sekundách Valtteri Kemiläinen, který ujel spolu s Janem-Mikaelem Järvinenem sám na Šimona Hrubce.

Skupina D:

HC Kometa Brno - Eisbären Berlín 4:3 (2:2, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. P. Holík (Štencel, Mueller), 16. Dočekal (Bartejs), 32. Mueller (P. Holík, Nahodil), 43. Mallet (Dočekal, L. Čermák) - 7. Backman (Cundari), 10. Sheppard (Kettemer, Richmond), 37. MacQueen (Sheppard, Backman). Rozhodčí: Baluška (SR), Kika - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 9:8. Využití: 3:2. Diváci: 4056.

Sestava Brna: Langhamer - O. Němec, J. Mikuš, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Kašpar, J. Hruška, Plášek - Mallet L. Čermák, Dočekal - Horký, Nahodil, R. Zohorna. Trenéři: Zábranský, Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Tabulka

1. Zug 4 3 0 1 0 17:9 10
2. Kometa Brno 4 3 0 0 1 15:11 9
3. Něman Grodno 4 1 1 0 2 11:14 5
4. Eisbären Berlín 4 0 0 0 4 9:18 0

skupina E:

Tappara Tampere - HC Oceláři Třinec 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 38. M. Järvinen (Mäntylä), 42. Elorinne (Rautanen, Kuusela), 61. Kemiläinen (J.-M. Järvinen) - 21. Hrňa (M. Doudera, Adamský), 53. Viedenský (Dravecký, Hladonik). Rozhodčí: Zrnič (Slovin.), Fonselius - Elonen, Hägerström (všichni Fin). Vyloučení: 2:4, navíc Chmielewski (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3351.

Sestava Třince: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Matyáš, Gernát, Haman, Bartko, Adámek - Chmielewski, Marcinko, Hrňa - Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík - Adamský, Roman Vlach, Svačina - Hladonik, Viedenský, Dravecký. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

1. Tappara Tampere 4 2 1 1 0 19:8 9
2. Djurgaarden 4 2 1 0 1 17:9 8
3. Oceláři Třinec 4 1 0 1 2 9:20 4
4. Storhamar Hamar 4 0 1 1 2 8:16 3

skupina H:

HC Lugano - HC Škoda Plzeň 2:3 (0:2, 0:1, 2:0)

Branky: 51. Hofmann (Cunti, Walker), 59. Hofmann (J. Lajunen, Chorney) - 16. Gulaš (V. Němec, Nedorost), 19. V. Němec (Stach, Nedorost), 35. Kaňák (Stach). Rozhodčí: Piragič (Chorv.), Stricker - Kovacs, Altmann (všichni Švýc.). Vyloučení: 6:7, navíc Lapierre (Lugano) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2.

Sestava Plzně: Milčakov - J. Kindl, Čerešňák, Allen, Kaňák, Pulpán, Vráblík - Nedorost, J. Novotný, Gulaš - Stach, Kratěna, Indrák - D. Kindl, Kracík, V. Němec - P. Straka, Kodýtek, Eberle - Pour. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a J. Špaček.

1. Plzeň 4 4 0 0 0 16:8 12
2. JYP Jyväskylä 4 2 0 0 2 16:11 6
3. Lugano 4 1 0 0 3 10:12 3
4. Banská Bystrica 4 1 0 0 3 7:18 3

Skupina F:

Rouen Dragons - Mountfield Hradec Králové 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 40. Miklík (Deschamps, Thinel), 44. Ritz (Deschamps). Rozhodčí: Kopitz (Něm.), Dehaen - Barcello, Constantineau (všichni Fr.). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 2646.

Sestava Hradce Králové: J. Pavelka - Linhart, Zámorský, Havránek, Cibulskis, Rosandič, F. Pavlík - M. Chalupa, Cingel, Vincour - Miškář, Bičevskis, Berger - Bezúch, Kukumberg, Vopelka - Mašín, Paulovič, Muška. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

1. Kärpät Oulu 3 3 0 0 0 17:5 9
2. Norimberk 3 1 1 0 1 9:13 5
3. Hradec Králové 4 1 0 1 2 7:10 4
4. Rouen Dragons 4 1 0 0 3 6:11 3