Postup je ohrožen! Češi porazili Dánsko až po nájezdech

FOTO Uff. Tak se zrodila vydřená výhra nad Dánskem
O vítězství českého týmu rozhodl svým proměněným nájezdem Zbyněk Irgl. Dánský gólman Simon Nielsen byl pro útočníky v červeném dresu těžkým soupeřem,...
...o tom se přesvědčil také útočník Petr Koukal.
Ondřej Pavelec se proti Dánsku poprvé představil v české brance a neměl vůbec lehkou úlohu.
Obránce Petr Čáslava (36) se stal "obětí" dvojitého úderu dua Morten Madsen (nahoře) a Stefan Lassen.
Tomáš  Kubánek Aleš Vávra Tomáš Kubánek, Aleš Vávra
9. 5. 2013 18:47
Česká reprezentace poprvé v historii světových šampionátů ztratila body s Dánskem. Postup do čtvrtfinále se komplikuje.

Stockholm - Krize českých hokejistů na světovém šampionátu se povážlivě prohlubuje. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika poprvé v historii ztratili body s Dánskem, které porazili až po penaltové loterii 2:1. Postup do čtvrtfinále se pro Čechy výrazně zkomplikoval.

Českému týmu se hra vůbec nedařila a gólu se dočkal až ve 46. minutě, kdy se pěknou ranou trefil obránce Zbyněk Michálek. Jenže čtyři minuty před koncem Morten Poulsen překonal brankáře Pavelce a vynutil si prodloužení. V něm branka nepadla a tak rozhodovaly samostatné nájezdy. Ty nakonec rozhodl až v šesté sérii Zbyněk Irgl.

"Pocit je rozpačitý. Chtěli jsme udělat tři body, ale dva se mohou nakonec ukázat jako zlaté. Měli jsme vyhrát normálně," zhodnotil nepovedený zápas v rozhovoru pro Českou televizi právě Irgl.

Změny nepomohly

Trenér Hadamczik nenechal v sestavě oproti minulému zápasu kámen na kameni, ale početné změny očekávaný efekt nepřinesly. Česká hra byla čitelná, matná, rozehrávka kostrbatá, a tak se Dánové jištěni pozorným gólmanem Nielsenem na udržení bezbrankového stavu ani příliš nenadřeli.

První velkou a na dlouhou dobu jedinou šanci nabídli českému týmu sami, když se díky špatné rozehrávce řítil sám na Nielsena Irgl, ale jeho zakončení pouze rozezvučelo tyčku. Jinak to byla bída a nebýt další nastřelené tyčky od modré čáry, nebylo by o přestávce co připomínat.

První vlastní šance v půlce zápasu

Opravdu vypracovanou tutovku dokázal favorit utkání dát dohromady až ve 28. minutě, kdy Voráček po objetí branky naservíroval kotouč Tlustému, ale proti němu zachránil nedobytnost poloodkryté dánské svatyně pohotovou lapačkou Nielsen.

Dánové si šance prakticky nevytvářeli, ale nijak je to nestresovalo. Důležitější pro ně bylo například dlouhé ubráněné oslabení na přelomu druhé a třetí třetiny.

Dánové dokázali na vedení odpovědět

Mírnou optickou převahu Čechů přetavil ve vedoucí gól až obránce Michálek, který se rozjel po pravém křídle a za modrou konečně propálil Nielsena. Puk za jeho záda dostal také Hanzal, ale sudí kvůli posunuté brance gól neuznali.

Česká pojistka nepřicházela, a tak si Dánové řekli, že nic nezkazí, když se pokusí vyrovnat. A pět minut před koncem se jim to opravdu povedlo. Staal objel branku, natáhl na sebe dva české strážce a jeho přihrávku k opačné tyčce proměnil Poulsen.

V prodloužení hráli Češi přesilovku, jenže během ní opět nic závratného nevymysleli. Drama tak dospělo k nájezdům, v nichž Hudler ve třetí sérii musel odvracet konec rozstřelu. Nakonec přece jen více umu předvedli čeští exekutoři a díky Irglovi připsali na konto trápícího se týmu druhý bod.

Aktualizujeme...

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina A (Stockholm):

ČR - Dánsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 46. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), rozhodující nájezd Irgl - 57. Poulsen (K. Staal). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Carlson (Kan.). Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 3359.

ČR: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl (35. Jan Kovář), Hanzal, Tenkrát - Vrbata, Novotný, Hubáček - Irgl, Koukal, Fleischmann. Trenér: Alois Hadamczik.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Madsen - Mikkel Boedker, Hardt, Jakobsen - Storm, Jesper Jensen, Björkstrand - K. Staal, Dresler, Poulsen. Trenér: Per Bäckman.

20:15 Švédsko - Kanada

1. Švýcarsko 4 3 1 0 0 18:7 11
2. Švédsko 4 3 0 0 1 11:6 9
3. Kanada 3 2 0 1 0 12:5 7
4. Norsko 4 2 0 0 2 8:15 6
5. ČR 4 1 1 0 2 7:8 5