Pořadatelé MS v Praze se připraví i na teroristy

ČTK ČTK
5. 2. 2015 13:37
Na přísnější opatření k zajištění bezpečnosti květnového mistrovství světa v Praze a Ostravě se vzhledem k současné situaci v Evropě chystají zástupci ČSLH a ministerstva vnitra
Fanoušci budou při MS v Praze a Ostravě v bezpečí, ujišťuje svaz
Fanoušci budou při MS v Praze a Ostravě v bezpečí, ujišťuje svaz | Foto: Roman Kučera

Praha - Na přísnější opatření k zajištění bezpečnosti květnového mistrovství světa v Praze a Ostravě se vzhledem k současné situaci v Evropě chystají zástupci Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) a ministerstva vnitra.

Po tříměsíčních přípravách dnes podepsali prezident ČSLH Tomáš Král, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), policejní prezident Tomáš Tuhý a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba memorandum o vzájemné spolupráci v době konání šampionátu.

"V dnešní době, kdy se i ta bezpečnostní situace v Evropě zhoršuje, tak i takto významná mezinárodní akce s sebou samozřejmě nese vyšší důraz na bezpečnost jak příchozích, tak občanů České republiky. Jsme si toho velice dobře vědomi. Jsem velice rád, že i (hokejový) svaz si to uvědomuje a vstoupili jsme v jednání velice brzo, abychom byli schopni tuto akci velice dobře připravit," řekl na tiskové konferenci Chovanec.

V hokeji nejsou chuligáni?

Memorandum je podle něj výsledkem práce expertních týmů zástupců ministerstva vnitra i hokejového svazu. "Policie ani Hasičský záchranný sbor nebudou suplovat pořadatelskou službu. Ta je plně v gesci svazu. My budeme zabezpečovat samozřejmě veškeré podstatné náležitosti v otázce bezpečnosti, požárního dozoru a dalších věcí," doplnil ministr.

O pořádek na stadionech se bude starat pořadatel. "Vlastník stadionu je pánem domu, on by měl zabezpečit primárně pořadatelskou službu ve vlastním objektu. Pokud bude některý zápas vyhodnocen jako rizikový, tak policie bude mít své síly v dostatečné vzdálenosti, aby byla schopná efektivně zasáhnout. Je to standardní jako na každém hokejovém zápase. Hokej si naštěstí nenese fenomén chuligánství," prohlásil Chovanec.

Bezpečnost je priorita

Pořadatelé MS chtějí překonat rekordní návštěvnost z Minsku, kam loni zavítalo 640 044 diváků. A důraz přitom kladou hlavně na bezpečnost. "Řekli jsme, že chceme udělat pro fanoušky velkou oslavu hokeje. Už teď je zřejmé, že přijede obrovské množství lidí ze zahraničí. V této souvislosti bezpečnost celé akce je asi tou první prioritou nás všech. Mezinárodní situace a vše kolem si vyžaduje nepodcenit žádné tyto věci," připojil Král.

Chystají se speciální opatření, ale Chovanec nechce být konkrétní. "Nebudeme prozrazovat všechna, která děláme. Je jasné, že budou přijíždět návštěvníci z mnoha zemí světa, i z některých dejme tomu rizikových oblastí. Máme i jiné bezpečnostní sbory a služby, kde budeme chtít evidovat případný pohyb nežádoucích osob. Na tom se nic nezmění," nastínil ministr vnitra.

Policie se na velkou mezinárodní akci pečlivě chystá, i když podle Tuhého mistrovství světa nebývá rizikové. "Ale navazujeme na určitá témata, která jsou v současné době v Evropě. Tady existuje boj proti terorismu, kde je česká policie v neustálém kontaktu nejen s partnery a policejními složkami ostatních států, ale i se zpravodajskými službami. Kdyby byly informace o možném riziku, tak samozřejmě v tu chvíli budeme konkrétní opatření přijímat," uvedl Tuhý.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy