Polák letí domů. Lékařům v Minsku řekl, ať se ho nedotýkají

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 5. 2014 11:59
Návštěva nemocnice v Minsku je zážitek na celý život. Vypadá jako poliklinika v Revoluční ulici v roce 1980. Polák se bál, tak si nechal udělat jen rentgen a přikázal, aby na něj lékaři nesahali.
Roman Polák dnes přestoupil před novináře. Tejp zraněného ramene kryl pod týmovou bundou.
Roman Polák dnes přestoupil před novináře. Tejp zraněného ramene kryl pod týmovou bundou. | Foto: Adam Sušovský

Minsk (od našeho zpravodaje) - Roman Polák jede domů, to už je jisté. Rentgen v nemocnici potvrdil, že zranění ramene je neslučitelné s dalším působením v Minsku. Elitní český bek tak odlétá zítra do Česka, kde podstoupí další vyšetření. 

"Až tam se rozhodne, jestli kvůli tomu budu muset letět do St. Louis, aby léčbu vedli kluboví lékaři. V noci jsem jim posílal rentgenové snímky, v Česku podstoupím ještě magnetickou resonanci," řekl Polák dnes v Bělorusku českým novinářům.

"Má přetržené vazy mezi klíční kostí a lopatkou," upřesnil dignózu lékař českého týmu Tomáš Vyskočil. "Hned na ledě mi řekl, že mu prasklo v rameni a že je to v pytli."

Nemocnice v Minsku? Zážitek na celý život. Jako poliklinika v roce 1980

Hned poté následovaly události, které se českému bekovi i lékaři vryjí do paměti. Na vlastní kůži si totiž oba vyzkoušeli kvalitu nemocničního zařízení v postsovětské zemi.

"Bylo to jako na poliklinice v Revoluční ulici v roce 1980," řekl lékař Vyskočil. 

"Měl jsem strach už při cestě sanitkou, abychom nenabourali. V hlavě se mi honilo, kde ta nemocnice může být a jak bude vypadat. No, město je tady pěkné, čísté, všechno... Jenže o nemocnici se to říct rozhodně nedá. Říkal jsem jim, že nechci, aby na mě sahali. Že chci, aby mi udělali jen rentgen. Chtěl sem odtamtud co nejdříve utéct, ale stejně mi moc nerozuměli, mluvili jenom rusky," pověděl pak už s úsměvem Polák.

Bez hokeje bude měsíc, tak dlouho bude jeho nemocné rameno vyžadovat klid. Osudným se mu stala střet u mantinelu s mohutným obráncem Jánem Brejčákem, který poté za krosček odešel na trestnou lavici. 

Sám jsem si to neudělal, teď budu fandit u piva

"Neviděl jsem to na videu, tak nevím, jestli to bylo chtěné, nebo nechtěné. Ale sám jsem si to neudělal," pověděl.

Domů Polák odsud zítra ráno a zbytek šampionátu bude sledovat u piva. 

"Nálada teď na to není, ale chuť je vždycky. Už jsem české pivo dlouho neměl," hořce se usmál, že pro něj šampionát končí už po 28 minutách prvního utkání. 

Podobně brzy už na šampionátech končily opory českého týmu i dřív. Domink Hašek odstoupil v prvním utkání na olympiádě v Turíně, Radek Martínek zase stejně rychle skončil v roce 2011 na mistrovství světa v Bratislavě. Češi v obou případech brali bronzové medaile. 

"Jestli udělají medaili i teď, tak jedině dobře," uzavřel Polák. Rameno měl zatejpované a nemohl s ním hýbat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy