reklama
 
 

Pokračuje soud s Vladimírem Růžičkou. Trenér nechce platit 400 tisíc za zpronevěru

11. 1. 2017
Dnes po poledni bude pražský městský soud řešit případ hokejového trenéra Vladimíra Růžičky, který nesouhlasí s peněžitým trestem 400 tisíc korun za zpronevěru. Vina je podle něj na straně podnikatele Miroslava Palaščáka.

Praha – Kauza, která přes rok a půl hýbe českým hokejem, ještě nekončí. U Obvodního soudu pro Prahu 10 dostal Vladimír Růžička peněžitý trest 400 tisíc korun za zpronevěru půl milionu s tím, že pokud pokutu nezaplatí, půjde na 16 měsíců do vězení. Proti rozsudku se na začátku listopadu odvolal.

"Dnes jsou možné tři scénáře – soud plně potvrdí rozsudek, překvalifikuje a změní trest, anebo kauzu úplně vrátí první instanci," říká David Ondračka, ředitel Transparency International pro boj s korupcí. "Tím, že nebyl případ kvalifikován jako uplácení, ale zpronevěra, z trestní odpovědnosti úplně vypadl Palaščák, zůstalo to jen na Růžičkovi."

Nynějšímu kouči chomutovských Pirátů hrozilo až pět let vězení. Státní zástupkyně pro něj navrhovala podmíněný trest jeden a půl roku s tříletou zkušební dobou a navrch pokutu půl milionu korun.

Růžičkovi pomohla trestní bezúhonnost a pozdější vrácení částky. "Soud má za to, že postačí uložení samostatného peněžitého trestu. Není žádného důvodu ukládat trest exemplární," uvedl soudce Tome Frankič.

Ondračka z Transparency International proti takovému výsledku nic nenamítá: "Peněžité tresty nejsou u nás úplně obvyklé, v tomto případě je výše podle mě adekvátní, i vzhledem k tomu, že (Růžička) peníze vrátil."

Aféra vypukla před světovým šampionátem v Česku

Vladimír Růžička, který kvůli aféře opustil funkci reprezentačního trenéra, však odmítá, že by jednal protiprávně. Jeho advokáti u soudu žádali zproštění viny.

Připomeňme, že kauza odstartovala na jaře 2015. Miroslav Palaščák krátce před mistrovstvím světa v Česku zveřejnil nahrávku, která měla dokázat, že dal tehdejšímu kouči Slavie Růžičkovi v letech 2012 a 2013 dvakrát 250 tisíc korun za to, aby podnikatelův syn hrál v prvním týmu Pražanů.

Růžička peníze považoval za sponzorský dar. Podle svých slov je chtěl zanést do účetnictví klubu, ale Palaščák mu nedodal potřebné dokumenty, a tak peníze vrátil. Ovšem až v listopadu 2014 a z účtu své manželky Evy. Policie později navrhla trenéra obžalovat ze zpronevěry.

"Je dobrý signál, že takové praktiky ve sportu jsou trestány, justice tím zpřesňuje hranici, která už akceptovatelná není a naplňuje trestnost," doplňuje David Ondračka. "Integrita a fair-play jsou základní hodnoty, které je nutné ve sportu hájit."

Podívejte se na video, které aféru kolem Vladimíra Růžičky odstartovalo. | Video: Sport

autor: Daniel Poláček | 11. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama