Pokračuje soud s Vladimírem Růžičkou. Trenér nechce platit 400 tisíc za zpronevěru

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 1. 2017 6:15
Dnes po poledni bude pražský městský soud řešit případ hokejového trenéra Vladimíra Růžičky, který nesouhlasí s peněžitým trestem 400 tisíc korun za zpronevěru. Vina je podle něj na straně podnikatele Miroslava Palaščáka.
Trenér Vladimír Růžička u Obvodního soudu pro Prahu 10.
Trenér Vladimír Růžička u Obvodního soudu pro Prahu 10. | Foto: ČTK

Praha – Kauza, která přes rok a půl hýbe českým hokejem, ještě nekončí. U Obvodního soudu pro Prahu 10 dostal Vladimír Růžička peněžitý trest 400 tisíc korun za zpronevěru půl milionu s tím, že pokud pokutu nezaplatí, půjde na 16 měsíců do vězení. Proti rozsudku se na začátku listopadu odvolal.

Vladimír Růžička u soudu se svou přítelkyní.
Vladimír Růžička u soudu se svou přítelkyní. | Foto: ČTK

"Dnes jsou možné tři scénáře – soud plně potvrdí rozsudek, překvalifikuje a změní trest, anebo kauzu úplně vrátí první instanci," říká David Ondračka, ředitel Transparency International pro boj s korupcí. "Tím, že nebyl případ kvalifikován jako uplácení, ale zpronevěra, z trestní odpovědnosti úplně vypadl Palaščák, zůstalo to jen na Růžičkovi."

Nynějšímu kouči chomutovských Pirátů hrozilo až pět let vězení. Státní zástupkyně pro něj navrhovala podmíněný trest jeden a půl roku s tříletou zkušební dobou a navrch pokutu půl milionu korun.

Růžičkovi pomohla trestní bezúhonnost a pozdější vrácení částky. "Soud má za to, že postačí uložení samostatného peněžitého trestu. Není žádného důvodu ukládat trest exemplární," uvedl soudce Tome Frankič.

Ondračka z Transparency International proti takovému výsledku nic nenamítá: "Peněžité tresty nejsou u nás úplně obvyklé, v tomto případě je výše podle mě adekvátní, i vzhledem k tomu, že (Růžička) peníze vrátil."

Aféra vypukla před světovým šampionátem v Česku

Vladimír Růžička, který kvůli aféře opustil funkci reprezentačního trenéra, však odmítá, že by jednal protiprávně. Jeho advokáti u soudu žádali zproštění viny.

Připomeňme, že kauza odstartovala na jaře 2015. Miroslav Palaščák krátce před mistrovstvím světa v Česku zveřejnil nahrávku, která měla dokázat, že dal tehdejšímu kouči Slavie Růžičkovi v letech 2012 a 2013 dvakrát 250 tisíc korun za to, aby podnikatelův syn hrál v prvním týmu Pražanů.

Růžička peníze považoval za sponzorský dar. Podle svých slov je chtěl zanést do účetnictví klubu, ale Palaščák mu nedodal potřebné dokumenty, a tak peníze vrátil. Ovšem až v listopadu 2014 a z účtu své manželky Evy. Policie později navrhla trenéra obžalovat ze zpronevěry.

"Je dobrý signál, že takové praktiky ve sportu jsou trestány, justice tím zpřesňuje hranici, která už akceptovatelná není a naplňuje trestnost," doplňuje David Ondračka. "Integrita a fair-play jsou základní hodnoty, které je nutné ve sportu hájit."

Podívejte se na video, které aféru kolem Vladimíra Růžičky odstartovalo. | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Farského odjezd je dle Zemana podvodem na voličích. S Lipavským odmítá mluvit

Odjezd poslance STAN Jana Farského na půlroční stáž do Spojených států je podle prezidenta Miloše Zemana podvodem na voličích, který činí vládní hnutí Starostů málo důvěryhodným. Zeman to řekl v Pressklubu na Frekvenci 1.

Podle Zemana je nesporné, že Farský voliče podvedl. "Já bych doplnil, že je to hloupý podvod na voličích, hloupý podvod je ten, který snadno prohlédnete," řekl. "Já to chápu jako výraz neuvěřitelného amatérismu, který vzhledem k pozici pana Farského ve STANu samozřejmě činí málo důvěryhodným i STAN jako celek," dodal.

Zeman také uvedl, že se hodlá o zahraniční politice bavit jen s premiérem Fialou, obnovení schůzek i s ostatními představiteli, jakými je například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pokládá za zbytečné.

Prezident dále řekl, že jeho zdravotní stav se lepší a 26. února navštíví poprvé po svém propuštění z nemocnice Pražský hrad. 

Další zprávy