Po ráně pukem ztratil řeč, teď drobný Nor sahá na paty Jágrovi

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 11. 2015 6:29
Dlouho se v hokejové NHL nemohl prosadit a v posledním play off mu střela spoluhráče málem ukončila kariéru. Drobný Nor Mats Zuccarello se však vrátil a poprvé v životě patří mezi nejproduktivnější hráče slavné ligy.
Mats Zuccarello, norská hvězda ve službách Rangers.
Mats Zuccarello, norská hvězda ve službách Rangers. | Foto: Reuters

PrahaMats Zuccarello. Možná nejpřekvapivější jméno na předních příčkách produktivity hokejové NHL. Drobný Nor prožívá v Rangers životní sezonu navzdory osudu. Když už se za oceánem konečně naplno prosadil, málem mu ukončila kariéru střela spoluhráče.

Stalo se to v prvním kole posledního play off. I když favorizovaný newyorský tým v pátém utkání série proti Pittsburghu stvrdil postup, bědoval nad citelnou ztrátou. Během prvního dějství zul brusle útočník Zuccarello, jehož trefila do hlavy střela Ryana McDonagha, vlastního kapitána.

Následky byly zdrcující – fraktura lebky a krvácení do mozku. Zuccarello ztratil citlivost v jedné paži a tři dny nemohl mluvit. Až čtvrtý den v nemocnici se mu za pomoci odborníků řeč vrátila. Proto všechny překvapilo, když v semifinále Stanley Cupu začal trénovat, byť měl zakázané srážky.

Zranění hlavy zničilo kariéru jinému hráči Rangers

Až po konci ročníku, který skončil před branami kýženého finále, trenéři Rangers přiznali, že 28letý Nor v podstatě neměl šanci se do sestavy vrátit. Svou přítomností mohl "pouze" povzbudit spoluhráče.

Skutečnou bitvu o soupisku zažil Zuccarello až začátkem léta, kdy s následky zrádného úrazu odstartoval hon za dřívější formou. "I když doktoři říkali, že je v pohodě, u takového zranění prostě nikdy nevíte, jak dlouho zabere rekonvalescence," připomenul trenér newyorského celku Alain Vigneault.

Neblahé zkušenosti s tím mají mnozí, včetně hokejistů Rangers. Před čtyřmi roky utrpěl otřes mozku nadějný defenzivní zadák Michael Sauer. Od té doby nenastoupil. Ze zranění hlavy ve stejné sezoně lépe vyvázl jeho parťák Marc Staal, který se do hry vrátil. Odehrál však nejhorší ročník v kariéře.

Ale Zuccarello? Po obdobném zdravotním problému rozjel nejlepší sezonu za mořem. Sbírá v průměru bod na zápas, což v Rangers nebývá zvykem. Nikdo ze spoluhráčů na něj nemá ani v nastřílených gólech. "Když pomyslíte na zranění, které utrpěl, řeknete si, že by se mohl bát fyzických střetů, ale ničeho takového jsem si nevšiml," vypráví Derick Brassard. "Má velké srdce, ukazuje to každý večer."

Naváže na Jágra?

Cizí mu není ani dlouhodobá dřina. Do New Yorku před pěti lety sice odcházel jako hvězda švédské SHL, ale mnozí ho zatracovali. Kvůli pouhým 170 centimetrům výšky či slabší defenzivě. Zdálo se, že kritici měli pravdu. Zuccarello za dva roky odehrál víc zápasů na farmě než v hlavním týmu, poté navíc přišla výluka…

V Norsku neobyčejně populární forvard zamířil do ruského Magnitogorsku, kde válel v nabitém kádru s Jevgenijem Malkinem a Sergejem Gončarem. Jenže zatímco oni po konci výluky prchli do Severní Ameriky, Zuccarello zůstal. Neměl smlouvu. Dočkal se jí až po nezdaru ve vyřazovacích bojích.

Ani s Rangers poté nedokráčel k triumfu, ale pomohl mu nástup nového kouče. Pod Vigneaultem už nikdy necestoval na farmu, naopak vykvetl v oporu silného mužstva.

Udrží tempo? "Pravděpodobně se ode mě nedočkáte 90 bodů, ale pracuju tvrdě," řekl Zuccarello. Takovou nadílku od něj však čeká málokdo, musel by ještě trochu přidat. Za posledních 16 let svedl v dresu Rangers nasbírat alespoň 90 bodů jen jediný hokejista – Jaromír Jágr.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy