Po otřesném začátku se Slovan probral. Aby mohl uspět, potřebuje mimo jiné větší podporu fanoušků

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 9. 2017 12:59
Slovan Bratislava zahájil šestou sezonu v mezinárodní KHL třemi porážkami ve venkovních zápasech proti silným soupeřům, ale dokázal se otřepat. Na domácím ledě obě utkání proti Minsku i Novosibirsku zvládl a ve vítězné šňůře před vlastním publikem hodlá pokračovat. Jenže právě diváci, kteří byli v minulých sezonách šestým hráčem Slovanu, dorazili na druhé domácí utkání v nejslabším počtu od vstupu klubu do KHL.
Trenér Miloš Říha zaznamenal v prvních domácích zápasech zlepšenou hru Slovanu, ale rezerv vidí stále dost. I proto přivedl další nové posily.
Trenér Miloš Říha zaznamenal v prvních domácích zápasech zlepšenou hru Slovanu, ale rezerv vidí stále dost. I proto přivedl další nové posily. | Foto: Lukáš Caha

Bratislava - Začíná si to sedat. Stále děláme mnoho chyb, ale líbí se mi nasazení a bojovnost mužstva. Lepšíme se. Tyto a podobné věty zněly z úst trenéra Miloše Říhy a jeho svěřenců po vydřeném vítězství 2:1 nad Novosibirskem v pátém kole KHL. Slovan hodil za hlavu nevydařenou sérii tří těžkých zápasů na hřištích soupeřů a v Bratislavě dvakrát zvítězil.

Návrat Meszároše a další oživení

Slovan po neúspěšné loňské sezoně, ve které nedokázal zopakovat účast ve vyřazovacích bojích, slušně posílil a do Bratislavy přišli Kanaďané Genoway a Barker, Juraj Mikúš s Ivanem Švarným nebo početná česká legie ve složení Marek Mazanec, Jakub Štěpánek, Lukáš Kašpar, Jan Buchtele, Michal Řepík a Tomáš Voráček. Na prvním letošním tripu ale ještě Slovanu někteří hráči z různých důvodů scházeli a jejich absence byla znát. Chyběl i kapitán Andrej Meszároš.

"Andrej se nepotřeboval ukazovat, nechtěl hrát žádný velký hokej, a to přesně naše obrana potřebovala. Navíc se mu podařilo vstřelit gól," poznamenal na adresu kapitána Slovanu a bývalého hráče Philadelphie či Tampy Bay trenér Říha po vítězství nad Minskem 4:2. Meszároš skóroval i o dva dny později proti Novosibirsku a na šesti získaných bodech belasých má lví podíl.

Proti Sibiru už nastoupily za Slovan i nejčerstvější posily, Kanaďan Simon Després s četnými zkušenostmi z NHL a Eliezer Šerbatov, rodák z Izraele a majitel ruského pasu. "Tito dva hráči přinesou oživení, budou pro slovenské diváky v Bratislavě příjemným překvapením," garantoval Říha. Jenže příznivci Slovanu jako by na jeho slova neslyšeli nebo ještě byli otráveni výsledky 1:7, 1:5 a 2:4 z Petrohradu, Jaroslavle a Moskvy.

Nejdříve si udobřit fanoušky

Na utkání proti Minsku dorazilo na stadion Ondreje Nepely 7 406 diváků. Solidní atmosféra dovedla Slovan k důležitému vítězství, ale na Novosibirsk dorazilo jen 6 411 fanoušků, což je negativní rekord v podobě nejnižší bratislavské návštěvy od vstupu klubu do KHL v roce 2012. Ano, Salákův Sibir možná nepatří k nejatraktivnějším týmům ligy, ale právě zápasy s takovými mužstvy musí Slovan doma zvládat. 

A podporu svých fanoušků, kteří bývali v minulosti šestým hráčem, nutně potřebuje. V rámci domácí šňůry sehrají belasí ještě zápasy proti Chanty-Mansijsku, Omsku a Nižněkamsku. Slovan si musí fanoušky udobřit bojovnou hrou a dalšími dobrými výsledky a probudit v národu našich východních sousedů znovu hokejovou horečku a hrdost.

Ta totiž dostala v posledním období povážlivé trhliny. Slovenská reprezentace předvedla na mistrovství světa ostudné vystoupení a málem sestoupila z elitní skupiny, v NHL ubývá slovenských hokejistů a v domácí extralize krachuje jeden klub za druhým. Dá se říct, že Slovan momentálně zůstává poslední výspou v boji hrdých Slováků proti zbytku hokejového světa nebo proti ruskému obrovi.

Finanční starosti Slovan nepoložily. Aspoň zatím

Ačkoliv měl Slovan v minulé sezoně a v létě opakovaně problémy existenčního rázu a údajně ještě stále dluží hráčům peníze na výplatách, rozhodl se znovu přihlásit do KHL. Odmítl návrat do slovenské extraligy, odmítl zajímavou a lepšící se, ale přeci jen pořád ne tak kvalitní EBEL ligu. Nový generální manažer Patrik Ziman zbraně nesložil, ba naopak kádr ještě posílil, jak už bylo výše zmíněno.

Ale ono živit mužstvo ambiciózní KHL s mnoha reprezentanty nebo vyrážet na několikatýdenní tripy bez nadsázky až do Asie něco stojí a je otázkou, jak dlouho tuto "obludu" dokáže Slovan ve zdiskreditovaném slovenském prostředí živit. Pro mnoho lidí pracuje bratislavský hokej s nereálně vysokým rozpočtem, z čehož každoročně pramení nemalé problémy. A vzpomeňme na neslavný konec pražského Lva nebo krachy dnes obrozených Spartaku Moskva či Lady Toljatti.

Pokud se podaří z hlediska financí klub stabilizovat, hráčskou kvalitu na boj o vyřazovací část KHL nesporně má. Slovan je zásobárnou slovenské i české reprezentace a v letošní sezoně s olympiádou bez hráčů ze zámoří to bude platit dvojnásob. Vždyť se také gólman Marek Mazanec nechal slyšet, že by se do Koreji z Bratislavy rád podíval.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy