Po otřesném začátku se Slovan probral. Aby mohl uspět, potřebuje mimo jiné větší podporu fanoušků

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 9. 2017 12:59
Slovan Bratislava zahájil šestou sezonu v mezinárodní KHL třemi porážkami ve venkovních zápasech proti silným soupeřům, ale dokázal se otřepat. Na domácím ledě obě utkání proti Minsku i Novosibirsku zvládl a ve vítězné šňůře před vlastním publikem hodlá pokračovat. Jenže právě diváci, kteří byli v minulých sezonách šestým hráčem Slovanu, dorazili na druhé domácí utkání v nejslabším počtu od vstupu klubu do KHL.
Trenér Miloš Říha zaznamenal v prvních domácích zápasech zlepšenou hru Slovanu, ale rezerv vidí stále dost. I proto přivedl další nové posily.
Trenér Miloš Říha zaznamenal v prvních domácích zápasech zlepšenou hru Slovanu, ale rezerv vidí stále dost. I proto přivedl další nové posily. | Foto: Lukáš Caha

Bratislava - Začíná si to sedat. Stále děláme mnoho chyb, ale líbí se mi nasazení a bojovnost mužstva. Lepšíme se. Tyto a podobné věty zněly z úst trenéra Miloše Říhy a jeho svěřenců po vydřeném vítězství 2:1 nad Novosibirskem v pátém kole KHL. Slovan hodil za hlavu nevydařenou sérii tří těžkých zápasů na hřištích soupeřů a v Bratislavě dvakrát zvítězil.

Návrat Meszároše a další oživení

Slovan po neúspěšné loňské sezoně, ve které nedokázal zopakovat účast ve vyřazovacích bojích, slušně posílil a do Bratislavy přišli Kanaďané Genoway a Barker, Juraj Mikúš s Ivanem Švarným nebo početná česká legie ve složení Marek Mazanec, Jakub Štěpánek, Lukáš Kašpar, Jan Buchtele, Michal Řepík a Tomáš Voráček. Na prvním letošním tripu ale ještě Slovanu někteří hráči z různých důvodů scházeli a jejich absence byla znát. Chyběl i kapitán Andrej Meszároš.

"Andrej se nepotřeboval ukazovat, nechtěl hrát žádný velký hokej, a to přesně naše obrana potřebovala. Navíc se mu podařilo vstřelit gól," poznamenal na adresu kapitána Slovanu a bývalého hráče Philadelphie či Tampy Bay trenér Říha po vítězství nad Minskem 4:2. Meszároš skóroval i o dva dny později proti Novosibirsku a na šesti získaných bodech belasých má lví podíl.

Proti Sibiru už nastoupily za Slovan i nejčerstvější posily, Kanaďan Simon Després s četnými zkušenostmi z NHL a Eliezer Šerbatov, rodák z Izraele a majitel ruského pasu. "Tito dva hráči přinesou oživení, budou pro slovenské diváky v Bratislavě příjemným překvapením," garantoval Říha. Jenže příznivci Slovanu jako by na jeho slova neslyšeli nebo ještě byli otráveni výsledky 1:7, 1:5 a 2:4 z Petrohradu, Jaroslavle a Moskvy.

Nejdříve si udobřit fanoušky

Na utkání proti Minsku dorazilo na stadion Ondreje Nepely 7 406 diváků. Solidní atmosféra dovedla Slovan k důležitému vítězství, ale na Novosibirsk dorazilo jen 6 411 fanoušků, což je negativní rekord v podobě nejnižší bratislavské návštěvy od vstupu klubu do KHL v roce 2012. Ano, Salákův Sibir možná nepatří k nejatraktivnějším týmům ligy, ale právě zápasy s takovými mužstvy musí Slovan doma zvládat. 

A podporu svých fanoušků, kteří bývali v minulosti šestým hráčem, nutně potřebuje. V rámci domácí šňůry sehrají belasí ještě zápasy proti Chanty-Mansijsku, Omsku a Nižněkamsku. Slovan si musí fanoušky udobřit bojovnou hrou a dalšími dobrými výsledky a probudit v národu našich východních sousedů znovu hokejovou horečku a hrdost.

Ta totiž dostala v posledním období povážlivé trhliny. Slovenská reprezentace předvedla na mistrovství světa ostudné vystoupení a málem sestoupila z elitní skupiny, v NHL ubývá slovenských hokejistů a v domácí extralize krachuje jeden klub za druhým. Dá se říct, že Slovan momentálně zůstává poslední výspou v boji hrdých Slováků proti zbytku hokejového světa nebo proti ruskému obrovi.

Finanční starosti Slovan nepoložily. Aspoň zatím

Ačkoliv měl Slovan v minulé sezoně a v létě opakovaně problémy existenčního rázu a údajně ještě stále dluží hráčům peníze na výplatách, rozhodl se znovu přihlásit do KHL. Odmítl návrat do slovenské extraligy, odmítl zajímavou a lepšící se, ale přeci jen pořád ne tak kvalitní EBEL ligu. Nový generální manažer Patrik Ziman zbraně nesložil, ba naopak kádr ještě posílil, jak už bylo výše zmíněno.

Ale ono živit mužstvo ambiciózní KHL s mnoha reprezentanty nebo vyrážet na několikatýdenní tripy bez nadsázky až do Asie něco stojí a je otázkou, jak dlouho tuto "obludu" dokáže Slovan ve zdiskreditovaném slovenském prostředí živit. Pro mnoho lidí pracuje bratislavský hokej s nereálně vysokým rozpočtem, z čehož každoročně pramení nemalé problémy. A vzpomeňme na neslavný konec pražského Lva nebo krachy dnes obrozených Spartaku Moskva či Lady Toljatti.

Pokud se podaří z hlediska financí klub stabilizovat, hráčskou kvalitu na boj o vyřazovací část KHL nesporně má. Slovan je zásobárnou slovenské i české reprezentace a v letošní sezoně s olympiádou bez hráčů ze zámoří to bude platit dvojnásob. Vždyť se také gólman Marek Mazanec nechal slyšet, že by se do Koreji z Bratislavy rád podíval.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy