KHL mate a napíná. Potvrdila účast na OH, pak to zrušila. Sborná klidně půjde i do "vězení"

Daniel Poláček Daniel Poláček
18. 12. 2017 10:02
Po mrzkém startu Češi na Channel One Cupu potěšili, před olympiádou vzbudili naději. Nejzásadnější otázka však překvapivě pořád zůstává bez definitivní odpovědi. Pojede do Pchjongčchangu sborná a uvolní Kontinentální liga své hokejisty?
Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu.
Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu. | Foto: Reuters

Praha - Jediným týmem, který na moskevském turnaji předčil partu trenéra Josefa Jandače, byli Rusové. Zodpovědní, týmoví, organizovaní. Ve třech kláních dostali jediný gól a porazili všechny soky. Včetně kanadských rivalů.

"K čertu s diplomacií, pověrami a opatrností - sborná je teď favoritem olympiády číslo jedna," glosoval povedenou generálku deník Sport-Express.

Rozšířený názor neumlčela ani nespokojenost trenéra Olega Znaroka a nepřesvědčivě hrající kapitán Ilja Kovalčuk. Rusko vesměs potvrdilo, že má našlápnuto k prvnímu olympijskému zlatu od roku 1992.

Reprezentace složená převážně ze dvou klubů - Petrohradu a CSKA - chce na olympiádu, přestože podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) musí hrát pod neutrální vlajkou.

K tomu teď ve východní velmoci řeší zprávu, že sborná má v Pchjongčchangu bydlet v areálu bývalého vězení. "Bývalé vězení znamená bývalé vězení. Nemáme s tím problém," prohlásil kouč Znarok. "Myslíte, že vždycky bydlíme v pětihvězdičkovém hotelu?"

KHL: Účast na OH potvrzujeme. Anebo ne

Ruský hokejový tým je odhodlaný a má nejvyšší ambice. Jeho start pod pěti kruhy ale pořád není zcela jistý. Místo klidu vládnou zmatky.

Prezident Vladimir Putin sice dal - navzdory dřívějším výhradám - "svým" sportovcům zelenou a bojkot odmítl rovněž Ruský olympijský výbor, jenže od klíčové KHL vycházejí poněkud zvláštní signály. 

Nejlepší evropská liga vydala v minulém týdnu prohlášení, v němž navázala na Putinův postoj. Vzápětí ale přišlo nové stanovisko (staré zmizelo). "Uvidíme, kdo pojede a kdo ne. Pak adekvátně zareagujeme," prohlásil šéf soutěže Dmitrij Černyšenko. Zajímá ho tedy, kolik Rusů zůstane kvůli dopování doma. Připomeňme, že hokejisté nebyli na hrách v Soči součástí státem řízeného dopingu - alespoň podle klíčového svědka Grigorije Rodčenkova.

Bojkot olympiády od KHL tak teoreticky stále hrozí. Českou reprezentaci by připravil zhruba o polovinu mužstva.

Boj o rudý dres

Turbulentní situaci přiživuje Ruský hokejový svaz, který sice účast v Pchjongčchangu potvrdil, ale momentálně vede spor o podobu dresu. Ten na základě verdiktu MOV nesmí nést ruské symboly ani barvy.

Rusové však doufají, že protlačí původní uniformu od společnosti Nike s tím, že státní znak vystřídá silueta hokejisty. Informoval o tom novinář Igor Jeronko:

Viceprezident svazu Roman Rotenberg dává ruskému záměru 90procentní šanci na úspěch. "Počkejme si na konečné rozhodnutí, protože doteď se pořád něco měnilo," řekl agentuře R-Sport šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak.  

"Abyste byli rudá mašina, nepotřebujete dres," hodnotil situaci pro stanici Russia Today prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel.

Uhájí sborná alespoň rudou barvu? A dojde na její předpokládaný olympijský start, nebo se potvrdí slova některých českých hokejistů, že v Rusku je možné všechno?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy