KHL mate a napíná. Potvrdila účast na OH, pak to zrušila. Sborná klidně půjde i do "vězení"

Daniel Poláček Daniel Poláček
18. 12. 2017 10:02
Po mrzkém startu Češi na Channel One Cupu potěšili, před olympiádou vzbudili naději. Nejzásadnější otázka však překvapivě pořád zůstává bez definitivní odpovědi. Pojede do Pchjongčchangu sborná a uvolní Kontinentální liga své hokejisty?
Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu.
Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu. | Foto: Reuters

Praha - Jediným týmem, který na moskevském turnaji předčil partu trenéra Josefa Jandače, byli Rusové. Zodpovědní, týmoví, organizovaní. Ve třech kláních dostali jediný gól a porazili všechny soky. Včetně kanadských rivalů.

"K čertu s diplomacií, pověrami a opatrností - sborná je teď favoritem olympiády číslo jedna," glosoval povedenou generálku deník Sport-Express.

Rozšířený názor neumlčela ani nespokojenost trenéra Olega Znaroka a nepřesvědčivě hrající kapitán Ilja Kovalčuk. Rusko vesměs potvrdilo, že má našlápnuto k prvnímu olympijskému zlatu od roku 1992.

Reprezentace složená převážně ze dvou klubů - Petrohradu a CSKA - chce na olympiádu, přestože podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) musí hrát pod neutrální vlajkou.

K tomu teď ve východní velmoci řeší zprávu, že sborná má v Pchjongčchangu bydlet v areálu bývalého vězení. "Bývalé vězení znamená bývalé vězení. Nemáme s tím problém," prohlásil kouč Znarok. "Myslíte, že vždycky bydlíme v pětihvězdičkovém hotelu?"

KHL: Účast na OH potvrzujeme. Anebo ne

Ruský hokejový tým je odhodlaný a má nejvyšší ambice. Jeho start pod pěti kruhy ale pořád není zcela jistý. Místo klidu vládnou zmatky.

Prezident Vladimir Putin sice dal - navzdory dřívějším výhradám - "svým" sportovcům zelenou a bojkot odmítl rovněž Ruský olympijský výbor, jenže od klíčové KHL vycházejí poněkud zvláštní signály. 

Nejlepší evropská liga vydala v minulém týdnu prohlášení, v němž navázala na Putinův postoj. Vzápětí ale přišlo nové stanovisko (staré zmizelo). "Uvidíme, kdo pojede a kdo ne. Pak adekvátně zareagujeme," prohlásil šéf soutěže Dmitrij Černyšenko. Zajímá ho tedy, kolik Rusů zůstane kvůli dopování doma. Připomeňme, že hokejisté nebyli na hrách v Soči součástí státem řízeného dopingu - alespoň podle klíčového svědka Grigorije Rodčenkova.

Bojkot olympiády od KHL tak teoreticky stále hrozí. Českou reprezentaci by připravil zhruba o polovinu mužstva.

Boj o rudý dres

Turbulentní situaci přiživuje Ruský hokejový svaz, který sice účast v Pchjongčchangu potvrdil, ale momentálně vede spor o podobu dresu. Ten na základě verdiktu MOV nesmí nést ruské symboly ani barvy.

Rusové však doufají, že protlačí původní uniformu od společnosti Nike s tím, že státní znak vystřídá silueta hokejisty. Informoval o tom novinář Igor Jeronko:

Viceprezident svazu Roman Rotenberg dává ruskému záměru 90procentní šanci na úspěch. "Počkejme si na konečné rozhodnutí, protože doteď se pořád něco měnilo," řekl agentuře R-Sport šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak.  

"Abyste byli rudá mašina, nepotřebujete dres," hodnotil situaci pro stanici Russia Today prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel.

Uhájí sborná alespoň rudou barvu? A dojde na její předpokládaný olympijský start, nebo se potvrdí slova některých českých hokejistů, že v Rusku je možné všechno?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

před 1 hodinou

Lékaři v USA transplantovali plíce kuřákovi elektronických cigaret

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

Elektronické cigarety se dostaly do centra pozornosti amerických zdravotníků letos v srpnu, kdy byl zaznamenán první případ úmrtí na závažné plicní onemocnění, způsobené pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Podle zdravotnických statistik bylo chorobu od té doby postiženo 2000 Američanů.

Další zprávy