KHL mate a napíná. Potvrdila účast na OH, pak to zrušila. Sborná klidně půjde i do "vězení"

Daniel Poláček Daniel Poláček
18. 12. 2017 10:02
Po mrzkém startu Češi na Channel One Cupu potěšili, před olympiádou vzbudili naději. Nejzásadnější otázka však překvapivě pořád zůstává bez definitivní odpovědi. Pojede do Pchjongčchangu sborná a uvolní Kontinentální liga své hokejisty?
Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu.
Ruská reprezentace na hokejovém Channel One Cupu. | Foto: Reuters

Praha - Jediným týmem, který na moskevském turnaji předčil partu trenéra Josefa Jandače, byli Rusové. Zodpovědní, týmoví, organizovaní. Ve třech kláních dostali jediný gól a porazili všechny soky. Včetně kanadských rivalů.

"K čertu s diplomacií, pověrami a opatrností - sborná je teď favoritem olympiády číslo jedna," glosoval povedenou generálku deník Sport-Express.

Rozšířený názor neumlčela ani nespokojenost trenéra Olega Znaroka a nepřesvědčivě hrající kapitán Ilja Kovalčuk. Rusko vesměs potvrdilo, že má našlápnuto k prvnímu olympijskému zlatu od roku 1992.

Reprezentace složená převážně ze dvou klubů - Petrohradu a CSKA - chce na olympiádu, přestože podle rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) musí hrát pod neutrální vlajkou.

K tomu teď ve východní velmoci řeší zprávu, že sborná má v Pchjongčchangu bydlet v areálu bývalého vězení. "Bývalé vězení znamená bývalé vězení. Nemáme s tím problém," prohlásil kouč Znarok. "Myslíte, že vždycky bydlíme v pětihvězdičkovém hotelu?"

KHL: Účast na OH potvrzujeme. Anebo ne

Ruský hokejový tým je odhodlaný a má nejvyšší ambice. Jeho start pod pěti kruhy ale pořád není zcela jistý. Místo klidu vládnou zmatky.

Prezident Vladimir Putin sice dal - navzdory dřívějším výhradám - "svým" sportovcům zelenou a bojkot odmítl rovněž Ruský olympijský výbor, jenže od klíčové KHL vycházejí poněkud zvláštní signály. 

Nejlepší evropská liga vydala v minulém týdnu prohlášení, v němž navázala na Putinův postoj. Vzápětí ale přišlo nové stanovisko (staré zmizelo). "Uvidíme, kdo pojede a kdo ne. Pak adekvátně zareagujeme," prohlásil šéf soutěže Dmitrij Černyšenko. Zajímá ho tedy, kolik Rusů zůstane kvůli dopování doma. Připomeňme, že hokejisté nebyli na hrách v Soči součástí státem řízeného dopingu - alespoň podle klíčového svědka Grigorije Rodčenkova.

Bojkot olympiády od KHL tak teoreticky stále hrozí. Českou reprezentaci by připravil zhruba o polovinu mužstva.

Boj o rudý dres

Turbulentní situaci přiživuje Ruský hokejový svaz, který sice účast v Pchjongčchangu potvrdil, ale momentálně vede spor o podobu dresu. Ten na základě verdiktu MOV nesmí nést ruské symboly ani barvy.

Rusové však doufají, že protlačí původní uniformu od společnosti Nike s tím, že státní znak vystřídá silueta hokejisty. Informoval o tom novinář Igor Jeronko:

Viceprezident svazu Roman Rotenberg dává ruskému záměru 90procentní šanci na úspěch. "Počkejme si na konečné rozhodnutí, protože doteď se pořád něco měnilo," řekl agentuře R-Sport šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak.  

"Abyste byli rudá mašina, nepotřebujete dres," hodnotil situaci pro stanici Russia Today prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel.

Uhájí sborná alespoň rudou barvu? A dojde na její předpokládaný olympijský start, nebo se potvrdí slova některých českých hokejistů, že v Rusku je možné všechno?

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hokejovou sbornou povede Valerij Bragin

Novým trenérem ruské hokejové reprezentace byl jmenován Valerij Bragin. U sborné nahradil Alexeje Kudašova, který u mužstva působil teprve od léta 2019, ale pod jeho vedením patří Rusům poslední místo v nedohrané Euro Hockey Tour. Braginovými asistenty budou Alexej Žamnov, Andrej Kozyrev, Alexandr Bojkov a Rašit Davydov.

Čtyřiašedesátiletý Bragin dosud vedl ruský výběr do dvaceti let. Od roku 2014 s juniory vybojoval na mistrovství světa tři stříbrné medaile a dvě bronzové. Při předchozím angažmá získal Bragin s dvacítkou v roce 2010 titul a rok nato stříbro, načež rezignoval.

U současné dvacítky byl dnes jeho nástupcem oficiálně jmenován bývalý slavný útočník Igor Larionov, olympijský výběr povede Oleg Brataš.

před 23 minutami

Sněmovna se distancovala od Filipových výroků o legionářích, omlouvat se však nemusí

Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodli se na tom dnes na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoli pochybení odmítl.

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. ODS neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté uspěli naopak s výzvou, aby se Ruská federace v souladu se vzájemnou smlouvou lépe starala o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z neofašismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy