Plzeňský hrdina Vlasák: Nejdřív to byla euforie, pak infarkt

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 4. 2013 22:00
Osmatřicetiletý plzeňský veterán Tomáš Vlasák měl po pondělním zápase na ledě Slavie hodně důvodů k radosti. Jeho gól 34 sekund před koncem zápasu totiž přinesl Plzni mečbol k postupu do finále. | Foto: ČTK

Praha - Přestože se mu v posledních zápasech příliš střelecky nedařilo, v předchozích 14 duelech se totiž trefil jen jednou, touhle brankou nechal na své trápení zapomenout.

Trefou třicet čtyři sekund před koncem třetí třetiny pátého semifinále play off zajistil Tomáš Vlasák hokejistům Plzně na ledě pražské Slavie výhru 5:4.

Škoda se tak ujala vedení 3:2 na zápasy a o svém postupu do finále, na nějž fanoušci čekají dlouhých 21 let, budou moci rozhodnout ve středu na vlastním ledě.

"Byla to obrovská euforie, tohle je nádherný pocit, když to tam takhle půlminutu před koncem padne. Pak jsme ale dostali málem všichni infarkt, když se to tam devět sekund před koncem točilo kolem brány. Teď jsme moc šťastní," řekl novinářům po zápase osmatřicetiletý odchovanec Slavie.

Tomáši, nečekal jste spíš, že za stavu 4:4 budou oba týmy v závěru třetí třetiny hrát spíše na jistotu?
Obě mužstva už trošku počítala s prodloužením, tu třetí třetinu jsme odehráli asi nejlíp ze všech. Niky (St. Pierre) to tam ale krásně zatáhl kolem mantinelu, tak jsem si na něj křiknul, on mi to dal a zaplaťpánbůh mi to tam spadlo. Snažil jsem se to někam trefit, protože střeleckou teď nemám a nějak to tam spadlo.

Těší Vás to o to více, že jste tuhle důležitou branku vstřelil na ledě týmu, kde jste s hokejem začínal?
Už je to nějaký ten pátek, co tady nejsem, je to pro mě tým jako každý jiný, rozdíl je jen v tom, že tohle je semifinále play off a tam jste rádi za takovéhle vítězství.

Čím si vysvětlujete, že oproti předchozím zápasům chudým na góly padlo dnes tolik gólů?
Padaly totiž hodně rychlé góly po sobě, proto jich bylo tolik. Bylo to docela otevřené, hrálo se nahoru-dolů, takže to bylo asi tím.Hlavní rozdíl oproti těm předchozím zápasům byl ale v tom, že jsme proměňovali šance. Máme je každý zápas, ale napadalo nám to tam dneska.

Jste rádi, že jste dnes nahlodali sebevědomí brankáře Slavie Dominika Furcha, který chytal v play off dosud výborně?
Ono se to zdá, že jsme Furcha nahlodali, on i Mazy (Marek Mazanec) tady dostal podobné góly. Když to trefíte křížem na tu suchou, jak se říká, tak se to chytá špatně. Věděli jsme, že když na něj budem střílet ze všech pozic, že mu tam musí něco spadnout. Když budem pořád kombinovat a nebudeme střílet, tak to nikam nepovede.

Jak to podle Vás dnes vypadalo na ledě, co se týče osobních soubojů, po tom vyhroceném pátečním zápase v Plzni?
Slavia po nás v tom čtvrtém zápase hodně šla, dneska jsme po nich šli my a ti jejich beci neměli čas na rozehrávku a mají to složité.

Jak moc vám pomohl návrat Ryana Hollwega do sestavy?
Ryan tu vzbudil respekt slávistů, odehrál parádní utkání, zblokoval spoustu střel, měli i velkou šanci, takže dneska pro nás byl hodně platný.

A co byste řekl na výkony Jana Kováře, který si i dnes dělal na ledě téměř co chtěl?
Honzovi radím, ať nevětrá, aby mu to (forma) neuletělo. Přeju mu, ať si tu fazónu nese dál.

Je výhodou, že o postupu budete moci rozhodnout před svými fanoušky?
Zatím je to tři dva a dokud nemá někdo čtvrtý vítězství, tak nikam nepostupuje. Bude zase boj, jako je v každém zápase s nima, ale tentokrát si myslím, že tolik gólů nepadne.