Sparta rázně odrazila Hradec, Slavia vyhrála jediným gólem

20. 10. 2013 17:29
Sparta vyhrála počtvrté v řadě, v Hradci zvítězila 5:1
Sparta vyhrála počtvrté v řadě, v Hradci zvítězila 5:1 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hokejisté Sparty pokračují v suverénní jízdě letošní extraligou. Lídr tabulky nezaváhali ani ve 14. kole v Hradci Králové, kde po bezbrankové první třetině, rozhodli třemi góly v té druhé.

Nakonec nad Mountfieldem zvítězili stejně jako doma v úvodním kole - 5:1. Východočeši, kteří mohli v případě výhry Spartu na čele atakovat, odešli bez bodu teprve podruhé v této sezoně.

Mistrovská Plzeň pokračuje ve zlepšených výkonech, když ve 14. kole extraligy vyhrála 4:2 na ledě Vítkovic. Ty naopak doma prohrály už počtvrté.

Na vítěznou vlnu se vrátila Slavia. Proti Kladnu jí k tomu stačil jediný gól Koláře. Pražané po pětizápasové sérii porážek zvítězila podruhé za sebou. Duel musel v závěru dopískat pouze jeden hlavní rozhodčí, protože jeho kolegu Horáka trefil puk do obličeje a musel do nemocnice (více čtěte ZDE).

Po třech porážkách se raduje Liberec, Bílí Tygři doma porazili 4:2 Třinec. Stejným výsledkem přehrál Chomutov, který prohrál předchozích šest zápasů, Karlovy Vary.

Naopak už poosmé v řadě prohrál poslední Litvínov. Tentokrát si odvezl porážku 1:4 ze Zlína, za nějž se dvakrát trefil Balaštík.

Klimek a spol srazili Hradec

Hradec svými výkony zatím mile překvapuje, a pokud by porazil Spartu, mohl se dokonce vyhoupnout do čela. Východočechům nahrávaly i dvě významné absence v týmu Pražanů, ti se museli obejít bez zdravotně indisponovaných Tona a Hlinky.

Proto se domácí pustili do favorizovaného soupeře nebojácně a jen za první třetinu vypálili na Pöpperleho patnáct střel. Jenže ani jedna z nich sparťanského gólmana nepokořila. A když už Červený dostal puk za jeho záda, video potvrdilo, že se tak stalo až po odpískání.

A když Hradec nevyužil ani půlminutovou přesilovku pět na tři, udeřili sami. Během šesti minut se trefili Přibyl, Klimek a Simon. Perfektní představení třetí formace hostů pak podtrhl svým druhým zásahem Klimek.

Pöpperle směřoval ke čtvrté nule v sezoně, o níž ho však necelých devět minut před koncem připravil Pláněk. Pátou branku Pražanů pak v přesilovce přidal Kumstát.

Vítkovice nedaly dvě trestná střílení

Plzeň měla proti Ostravanům navrch téměř po celé utkání a už po 124 sekundách šla zaslouženě do vedení, když dorazil za Šindelářova záda předchozí vlastní střelu. Na dvougólové vedení pak zvýšil překvapivým pokusem od modré Slovák.

Vítkovice měly jen minimum šancí, i když mohly držet krok díky dvěma trestným střílením. Húževka s Káňou je však neproměnili.

Naopak ve 29. minutě přidal v přesilovce tečí Hanzlíkovy dělovky třetí zásah Josef Straka. Poté sice domácí Strapáčem a Štenclem snížili na rozdíl jediné trefy, ale v samém závěru jejich naděje definitivně utnul střelou do prázdné branky Mozík.

Litvínov sérii neprolomil

Poslední Litvínov přijel do Zlína bez veteránů Ručinského a Šlégra, ale už nasadil dvojici posil Rosa - Jánský. Platné tyto rošády však byly jen málo. Už po 40 sekundách totiž Francouze poprvé překonal dorážející Balaštík.

V přesilovce pak zakončil krásnou akci Veselý a zápas se začal vyvíjel i výsledkově očekávaným směrem. Snížení Hübla, jenž přesně zakončil svůj brejk sice znamenalo zdramatizování vývoje, ovšem v polovině zápasu opět zvýšil Melenovský. Ten po návratu z trestné lavice nahodil kotouč od zadního mantinelu do Francouze, který si puk nešťastně srazil do branky.

Moravané si ve zbývajícím průběhu v poklidu hlídali výsledek a své vítězství ještě v početní výhodě navýšili čtvrtou brankou Balaštíka. Litvínov tak nezískal ani bod už poosmé v řadě.

Jediná trefa Koláře Slavii stačila

Slávisté se snažili Kladno, které ve třech předchozích kolech neztratilo ani bod, zaskočit rychlým úvodem, ale Chábera byl proti Růžičkovi i Bednářovi pozorný.

V největší šanci první třetiny se naopak v oslabení objevil hostující Lukáč, ovšem rovněž Furch si v bráně počínal skvěle. Středočeši nevyužili ani dvě slepené přesilovky, a tak se na gól čekalo dál.

Šancí přibývalo, ale bezbrankové skóre změnil až Kolář, který v přesilovce úspěšně tečoval Whartonovu přihrávku. Následně se před odkrytou kladenskou klecí objevil Žejdl, ale trefil jen tyčku.

Souboj dvougólových střelců pro Liberec

Otevřené utkání nakonec Rytíři v prodloužení nepřetavili, i když v závěrečném tlaku k tomu neměli daleko. Tenkrát však svou šanci neproměnil. Třinec začal v Liberci i díky brzké přesilovce lépe, jenže z úvodního náporu nic nevytěžil a iniciativu převzali domácí. Ti se také prosadili jako první, když skrumáže před Konrádem využil k otevření skóre Urban.

Poté hra upadla do nepřesností, což však Severočechy zas tak mrzet nemuselo, protože ve 30. minutě využil svůj únik ke zvýšení vedení Jass.

Přelom druhé a třetí části však přinesl hostům vyrovnání, které měl na svědomí Roth. Nejprve se trefil hned po vyhraném buly a druhou branku přidal ve 46. minutě. Přesto si Třinec neodvezl ani bod. O necelou minutu později totiž vrátil Liberci vedení Urban a při power play Slezanů přidal pojistku Víšek.

Chomutovu se povedl obrat

Chomutov si zkraje zápasu dvou celků z dolních pater tabulky vytvořil proti Karlovým Varům řadu příležitostí, ale do vedení šli hosté, když se bekhendem trefil Zaťovič.

Po přestávce se Pirátům podařilo utkání otočit. Po přiťuknutí Divíška využil přesilovku uklizením puku do prázdné branky Bartečko, druhý gól pak vstřelil sám Divíšek. Poté Chomutovští nevyužili dlouhou přesilovku pět na tři, což ve třetí třetině potrestal ranou od modré Bičánek.

Chomutov si však důležitou výhru vzít nenechal. Při signalizovaném vyloučením se tečí prosadil Mrázek a náskok definitivně pojistil Hruška.

14. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - HC Škoda Plzeň 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 32. Strapáč (Huna, Barinka), 44. Štencel (Burger) - 3. Duda (Mozík), 14. Slovák (J. Sýkora), 29. J. Straka (Jiří Hanzlík), 60. Mozík. Rozhodčí: Baluška (SR), Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4, navíc Hollweg (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5023.

Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, Stehlík, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa, M. Hlinka, Szturc - Šedivý, Valčák, Vandas. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Plzeň: Mensator - Seman, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Slovák, Mozík, Frolo - Indrák, Martin Straka, J. Straka - Kratěna, Lev, Pletka - Duda, Kašpařík, J. Sýkora - Novotný, T. Sýkora, Hollweg - od 28. navíc Petruška. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 52. Pláněk (Červený) - 30. Přibyl (Krejčík, I. Rachůnek), 32. Klimek (I. Rachůnek, Sičák), 36. Simon (Rolinek, Krejčík), 51. Klimek (Bahenský, Švrček), 58. Kumstát (Přibyl, Krejčík). Rozhodčí: Čech, Mikula - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 6154.

Hradec Králové: Kacetl - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil - Kudrna, Mertl, Šimánek - Škoda, Červený, L. Květoň - Suja, Langhammer, Podlešák - Švihálek, Tvrdík, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Sparta: Pöpperle - Gřegořek, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Kubát - Pacovský, Simon, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Balaštík (O. Veselý, Marušák), 9. O. Veselý (Leška, Valenta), 30. Melenovský (Leška, Tesařík), 47. Balaštík (O. Veselý, Valenta) - 14. Hübl (Lukeš, Francouz). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Jindra, Skopal. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 4004.

Zlín: Horčička - Marušák, Kotvan, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Honejsek, Čajánek, Kubiš - Okál, Melenovský, Holík - Ondráček, P. Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Litvínov: Francouz - Gula, Pavelka, Kousalík, Hora, Pavlík, Kokeš, K. Černý - Martynek, Hübl, Lukeš - Rosa, Hanzl, Trávníček - Jánský, Piroš, J. Černý - Jurčík, Zavřel, R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

HC Slavia Praha - Rytíři Kladno 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 33. Kolář (Wharton, Bednář). Rozhodčí: Horák, Pešina - Frodl, Charvát. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 3473.

Slavia Praha: Furch - Wharton, Štich, Kolařík, Šenkeřík, Valach, Holub - Kolář, Bednář, Krenželok - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Skokan, P. Jelínek, Poletín - od 22. navíc Micka, T. Doležal, Klhůfek. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.
Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, L. Procházka, Doudera, Majeský, Jankovič, od 41. navíc Černošek - Tenkrát, Patera, Eberle - S. Treille, Dragoun, Rudovský - Dalecký, Kuchler, Havlíček - Strnad, Lukáč, Machač. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 17. Urban (Dušek), 30. Jass (Víšek, Zacha), 47. Urban (P. Nedvěd), 59. Víšek (Čakajík) - 40. Roth (D. Květoň, Polanský), 46. Roth (Adamský). Rozhodčí: Hribik, Wagner - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 12:9, navíc Výtisk (Liberec) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4023.

Liberec: Schwarz - Hunkes, Čutta, Voráček, Výtisk, Ulrych, Čakajík, Říha - Urban, P. Nedvěd, Dušek - Bartek, Vampola, Bulík - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Jass, Zacha, Víšek. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Třinec: Konrád - Krejčí, Galvas, Roth, Linhart, Zíb, Kania, Lojek - Martin Růžička, Bonk, Zagrapan - D. Květoň, Polanský, Adamský - Gorškov, Rákos, Varaďa - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.

Piráti Chomutov - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 24. Bartečko (Divíšek, D. Hruška), 27. Divíšek (Krstev), 46. J. Mrázek (Divíšek, Malec), 53. D. Hruška (Kubinčák, Divíšek) - 15. Zaťovič (Roman Vlach, Gulaši), 42. Bičánek (Roman Vlach, J. Drtina). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 3073.

Chomutov: Řehoř - Krstev, Malec, J. Mrázek, Pulpán, Šulák, Kučný, Mazanec - Hřebejk, Jaroslav Svoboda, Bartečko - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Kaše, Kämpf, Šagát - Jíra, Charousek, Chlouba. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Veber.
Karlovy Vary: Závorka - Kubka, Bičánek, Šmach, J. Drtina, Grman, Gulaši, od 21. navíc Schusser - Hovorka, Roman Vlach, Zaťovič - M. Látal, Balán, J. Doležal - Zucker, Vachovec, Dlouhý - Tomeček, R. Hruška, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

1. Sparta Praha 14 10 0 0 4 61:28 30
2. Brno 13 7 1 2 3 34:27 25
3. Slavia Praha 14 6 3 1 4 32:28 25
4. Třinec 14 8 0 1 5 42:42 25
5. Hradec Králové 13 5 3 3 2 33:32 24
6. Plzeň 14 6 2 1 5 39:38 23