Plekanec ukončil gólový půst, Mrázek patřil k hvězdám zápasu

29. 12. 2015 7:12
Hokejový útočník Tomáš Plekanec pomohl v pondělním utkání NHL jedním gólem k výhře Montrealu 4:3 po samostatných nájezdech na ledě Tampy Bay.
Tomáš Plekanec
Tomáš Plekanec | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník Tomáš Plekanec pomohl v pondělním utkání NHL jedním gólem k výhře Montrealu 4:3 po samostatných nájezdech na ledě Tampy Bay. Kladenský odchovanec vstřelil úvodní branku duelu a skóroval poprvé od 7. listopadu. Petr Mrázek byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, ve kterém ale Detroit i přes jeho 32 úspěšných zákroků prohrál v Minnesotě 1:3.

Plekanec nasbíral v předchozích 21 utkáních jen 12 asistencí a propadl se z první do třetí řady. Dlouhý gólový půst ukončil po hezké fintě P.K. Subbana, jehož přihrávku následně z předbrankového prostoru poslal český útočník nad vyrážečku Bena Bishopa. Canadiens v utkání vedli 1:0 a 2:1, ale v kritické 54. minutě inkasovali dvakrát během 21 sekund. Sedmou porážku týmu v řadě odvrátil vyrovnáním Dale Weise a rozstřel rozhodl Max Pacioretty. Za domácí si připsal jednu asistenci Andrej Šustr.

Trenér Detroitu Jeff Blashill měl ve zvyku gólmany pravidelně střídat, v posledních třech startech ale dostal přednost Mrázek. A český gólman opět držel výbornými zákroky naděje týmu na bodový zisk, přičemž gól na 0:2 inkasoval až v 58. minutě. Poté se Red Wings odhodlali k powerplay a trefou Pavla Dacjuka snížili. Hosté pokračovali ve hře bez brankáře, v níž útočník Minnesoty Mikko Koivu druhým gólem v zápase upravil na konečných 3:1.

"Petr chytal opravdu dobře. Dal nám šanci vyhrát," komentoval výkon českého gólmana kouč Detroitu. Lamentoval ale nad tím, že jeho svěřenci příliš neprověřili domácího brankáře Devana Dubnyka, který musel nečekaně zastoupit zraněného Darcyho Kuempera. Přitom měl sám potíže, neboť o den dříve utrpěl tržnou ránu na rameni, kterou muselo spravit šest stehů.

Trefil se i Hertl

"Nic proti němu (Dubnykovi), byl dobrý. Ale my jsme mu to až moc ulehčili. Byl bych dnes rád jejich gólmanem," prohlásil Blashill. "Prokázali větší vůli než my, tlačili nás a vypracovali si mnohem více gólových šancí. Vyhráli zaslouženě," podotkl kouč Detroitu.

Po měsíční odmlce se gólově prosadil taky Tomáš Hertl ze San Jose. Český útočník v závěrečné třetině vybruslil s pukem na holi zpoza branky a z pravého kruhu našel mezírku pod betony Calvina Pickarda. Hertl akcí snížil ztrátu Sharks v zápase s Coloradem na rozdíl jediné branky, ale hostující tým dalšími dvěma zásahy potvrdil konečnou výhru 6:3. Hlavním strůjcem zisku dvou bodů se stal útočník Nathan MacKinnon, autor hattricku.

NHL:

Buffalo - Washington 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
21. Ovečkin, 33. Beagle. Střely na branku: 31:26. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Beagle (všichni Washington).

Tampa Bay - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
26. Kučerov, 54. Garrison, 54. Callahan (Šustr) - 16. Plekanec, 30. Galchenyuk, 55. Weise, rozhodující sam. nájezd Pacioretty. Střely na branku: 39:34. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Condon (Montreal), 2. Callahan,3. Kučerov (oba Tampa Bay).

Nashville - NY Rangers 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
34. a 52. Neal, 19. Forsberg, 48. Smith, 50. Ellis - 27. Fast, 54. Nash, 57. Miller. Střely na branku: 35:29. Diváci: 17.317. Hvězdy zápasu: 1. Neal, 2. Ribeiro, 3. Josi (všichni Nashville).

Minnesota - Detroit 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
58. a 59. Koivu, 12. Coyle - 59. Dacjuk. Střely na branku: 35:29. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:06 minuty, inkasoval dvě branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Diváci: 19.110. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Coyle (oba Minnesota), 3. Mrázek (Detroit).

Vancouver - Los Angeles 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
16., 46. a 53. Toffoli, 22. Forbort, 32. McNabb. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Kopitar, 3. Quick (všichni Los Angeles).

San Jose - Colorado 3:6 (1:2, 1:1, 1:3)
11. Marleau, 34. Karlsson, 49. Hertl - 9., 49. a 59. MacKinnon, 15. Söderberg, 32. Duchene, 48. Comeau. Střely na branku: 38:26. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Söderberg, 2. MacKinnon, 3. Duchene (všichni Colorado).