1. 3. 2008 9:02
Plekanec je nejproduktivnějším Čechem v NHL
Tomáš Plekanec
Tomáš Plekanec | Foto: Reuters

New York -Útočník Montrealu Tomáš Plekanec nasázel v pátečním utkání hokejové NHL do sítě Buffala svůj premiérový hattrick v zámoří  a pomohl k vítězství Cannadians 6:2. K výhře přispěl asistencí i obránce Roman Hamrlík.

Díky třem gólům a jedné asistenci z pátečního duelu získal Plekanec v produktivitě osmapadesátý bod za čtyřiadvacet gólů a třicet čtyři asistencí. Zároveň tak přeskočil v produktivitě všechny své krajany v NHL, včetně dosud vedoucího Václava Prospala (57 bodů) a druhého Jaromíra Jágra (56).

Plekanec zaznamenal všechny své trefy v přesilových hrách. "Byl to jeden z těch zápasů, v němž když dostanete puk v útočném pásmu, skončí hned v síti. Přesilovky se nám teď opravdu daří," radoval se úspěšný střelec po utkání.

Cannadians se díky němu posunuli na první místo v divizi před Ottawu.

NHL obrazem: Hokejisté ve vězení a další kuriozity
Hemský hlavní hvězdou. Dva góly dal, na jeden nahrál

V dresu Montrealu zazářil i teprve dvacetiletý gólman Carey Price, jenž ve druhém utkání za sebou nahradil na pozici jedničky Cristobala Hueta, jenž byl vytrejdován do Washingtonu..

"Chytá výborně. Nezaznamenal jsem žádný velký rozdíl ve výkonu obou gólmanů. Možná, že je Carey klidnější a koncentrovanější," chválil nováčka kouč Guy Carbonneau.

Priceovovi však trochu ulehčili práci jeho spoluhráči. Už po 89 sekundách se v přesilovce prosadil po Hamrlíkově asistenci poprvé Plekanec. A v polovině úvodní třetiny zvýšil na 2:0 jedenáctým gólem sezony Mark Streit.

Ve druhé třetině sice snížil rovněž v přesilovce elitní střelec Buffala Thomas Vanek. Ale dva Plekancovy góly v početní výhodě znamenaly vedení Cannadians po dvou třetinách 4:1.

Detroitu nepomohl ani návrat Dominika Haška
Detroitu nepomohl ani návrat Dominika Haška | Foto: Reuters

Třetí třetinu ovládli bratři Andrej a Sergej Kosticynových. Plekanec přihrával nejprve Andrejovi na branku na 5:1. A po snížení Tima Connoleyho uzavřel Sergej na konečných 6:2.

Detroitu nepomohl ani Haškův návrat

Lídr NHL Detroit Red Wings prohrál už počtvrté za sebou Joe Louis Aréně. Tentokrát si z ledu trápícího se mužstva odvezlo všechny body San Jose Sharks po výhře 3:2.

Trochu sporným gólem na 3:1 rozhodl utkání Devin Setoguchi. Ten dostal puk za záda Dominka Haška poté, co se po předchozí střele odrazil zpět na led od ochranné sítě nad plexisklem, a rozhodčí tedy měli přerušit hru.

"Při tom třetím gólu jsme měli možná štěstí," připustil kouč hostů Ron Wilson. S tím souhlasil i Hašek, jenž se do branky vrátil po třítýdenní pauze.

"Tohle byla určitě chyba. Rozhodčí měli pískat, ale žádný z nich neviděl puk," zlobil se český gólman.

Detroit tak má z posledních jedenácti zápasů jen jedno vítězství a jeho náskok na čele ligy se rapidně snižuje. Red Wings zažívají nejhorší sérii od roku 1989, kdy nevyhráli dvanáct utkání v řadě.

"Nechci říkat, že by v kabině byla panika, ale zklamání je na obličejích znát. Stále ale věříme, že můžeme zase hrát jako dřív," prozradil Hašek, jehož týmu se rozpadá obrana.

"Samozřejmě, máme hodně zraněných, ale nechceme si hledat výmluvy," dodal olympijský vítěz z Nagana.

Buffalo - Montreal 2:6 (0:2, 1:2, 1:2)
24. Vanek, 52. Connolly - 2., 26. a 37. Plekanec (na první Hamrlík), 11. Streit, 43. A. Kosticyn (Plekanec), 58. S. Kosticyn.

Detroit - San Jose 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
23. Zetterberg, 53. Samuelsson - 21. a 50. Setoguchi, 2. Pavelski.

Tampa Bay - Toronto 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
9. Ouellet, 33. Picard, 63. Boyle - 41. Steen (T. Kaberle), 52. J. Blake.

Florida - Minnesota 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)