Plekancovo galapředstavení. Kapitán dovedl Rytíře k vítězství 7:2, Kladno má mečbol

22. 4. 2022 20:06
Hokejisté Kladna zvítězili ve 4. utkání baráže o extraligu na ledě Jihlavy vysoko 7:2 a od udržení mezi elitou je dělí jediná výhra. V sérii vedou Rytíři už 3:1.
Tomáš Plekanec v souboji s jihlavskou přesilou
Tomáš Plekanec v souboji s jihlavskou přesilou | Foto: ČTK

Čtvrteční porážku odčinili Středočeši i přesto, že dnes inkasovali jako první. Výrazně jim k tomu pomohl trest do konce utkání domácího gólmana Maxima Žukova, který obdržel v 17. minutě. V dresu vítězů si připsal pět bodů za dva góly a tři nahrávky kapitán Tomáš Plekanec, o asistenci méně měl Adam Kubík. Pátý zápas se odehraje v pondělí od 18 hodin v Chomutově.

Kladno začalo ve velkém stylu a Žukov se musel mít hned od úvodního vhazování na pozoru. Jágr připravil velkou šanci pro Pytlíka, po třech minutách jel Plekanec sám na jihlavskou branku, Jágr o chvilku později nabil Woodovi, ale ve všech případech měla nad zakončujícími střelci navrch klíčová opora domácích v brankářské masce.

"Myslím, že dnes nastoupil úplně jiný tým. Je super, že jsme to urvali. Vyvarovali jsme se zbytečných faulů, které jsme dělali včera, proměnili jsme přesilovky a od Bowsieho v brance až po posledního hráče jsme podali úplně jiný výkon než včera, kdy jsme si hned po zápase řekli, že musíme hrát úplně jinak. Když budeme hrát takhle dál, tak to prostě uděláme," řekl hostující obránce Marek Baránek.

Při hře ve čtyřech na obou stranách naopak udeřila Dukla, když skóre otevřel zblízka Helt. Domácí vedoucí gól nastartoval a aktivita se na několik minut přesunula na jejich stranu. Vynutili si i první přesilovku, v ní však ujeli do přečíslení dvou na jednoho Plekanec s Hlavou. Zakončující Plekanec po pěkném manévru nedokázal důrazněji zakončit.

Jen co byli Kladenští v plném počtu, zavezl ve 13. minutě Zikmund kotouč do útočného pásma, nabídl ho na kruh, kde se do něj opřel z jízdy Arzamascev a zacílil přesně. V polovině 17. minuty přišel zkrat Žukova, jenž píchl hokejkou Berana a za bodnutí špičkou hole obdržel trest na pět minut a do konce utkání. Do branky tak musel Wolf a domácí čelili tříminutové přesilovce Rytířů, neboť menší trest obdržel i Beran. Jako první ji využil půl minuty před přestávkou Baránek.

"Maxovo vyloučení ale tak nějak celkově zapadlo do toho kontextu našeho dnešního výkonu. Dnes se nám to opravdu hrubě nevydařilo, což nás hrozně mrzelo i kvůli skvělým divákům. Pro nás to byl dneska zápas blbec," prohlásil domácí kouč Viktor Ujčík.

Ze druhé třetiny uběhlo jen 28 sekund a hosté v dohrávané přesilovce trestali znovu: Kubík po Plekancově nabídce napřáhl za kruhem a Wolf neměl šanci zareagovat. Dotchin pak hrál se zlomenou holí, ale největší šanci měl v oslabení Kubík: s jeho bekhendem si však Wolf dokázal poradit. Už v plném počtu hráčů zahrozil znovu Kubík, jenže Wolf vyhrál i tento minisouboj.

Ve 28. minutě se dokázal prosadit Cachnín a vrátil tak Jihlavu do hry. Po polovině zápasu dal o sobě znovu vědět Kubík. Tentokrát v roli nahrávače připravil stoprocentní šanci pro Hlavu, ten však k překvapení všech minul odkrytou branku. V závěru druhé třetiny se rozhodovalo. Na jedné straně nezamířil přesně ve velké šanci Čachotský, hra se okamžitě přelila opačným směrem, do dalšího úniku se dostal Plekanec a díky bekhendové dorážce tentokrát uspěl.

Když pak znovu sám střelou z kruhu zvýšil ve 47. minutě už na 5:2 pro Rytíře, bylo jasné, že ti už si vybojovaný mečbol ujít nenechají. Zápas dohrávali s velkým přehledem. Rozdíl ve skóre navíc ještě navýšili Zikmund a svým druhým dnešním gólem Kubík.

"Kluky musím pochválit, že bojovali až do poslední chvíle, bohužel dnes jsme na to vůbec neměli. Ale jak jsme říkali i v kabině, play off má kouzlo v tom, že jeden zápas můžeme prohrát takhle, ten další se hraje zase od nuly a budeme se rvát dál," ujistil Ujčík.

Baráž o hokejovou extraligu - 4. zápas:

HC Dukla Jihlava - Rytíři Kladno 2:7 (1:2, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 9. Helt (T. Havránek, Dundáček), 28. Cachnín (L. Mareš, Bilčík) - 13. Arzamascev (Zikmund, J. Suchánek), 20. Baránek (Kubík, Plekanec), 21. Kubík (Plekanec), 39. Plekanec (Kubík), 47. Plekanec (Hlava, Wood), 50. Zikmund (Pytlík), 54. Kubík (Plekanec, Baránek). Rozhodčí: Pešina, Kika - Hynek, Ondráček. Vyloučení: 2:4, navíc Žukov (Jihlava) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:3. Diváci: 5557. Stav série: 1:3.

Jihlava: Žukov (17. Wolf) - L. Mareš, Bilčík, Dundáček, Kachyňa, Valenta, Kowalczyk, A. Dvořák - T. Havránek, Menšík, Čachotský - Helt, M. Zadražil, T. Harkabus - V. Brož, F. Seman, Cachnín - P. Čermák, M. Juda, Eliáš. Trenér: Ujčík.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Wood, Ticháček, Baránek, Arzamascev, J. Suchánek - Kubík, Plekanec, Hlava - Jágr, Zikmund, Pytlík - Melka, M. Indrák, M. Beran - Babka, Kuťák, O. Machala. Trenér: D. Čermák.