Odhalené platy Čechů v KHL: Berou méně než jiní cizinci, nejvíc se vyplatí Klok

jzp jzp
17. 12. 2021 6:33
Jaromír Jágr v letech 2008-2011 vydělával v Kontinentální lize až kolem půl miliardy rublů ročně a vídal plno krajanů. Dnes je v soutěži podstatně méně Čechů, kteří navíc v porovnání s ostatními hokejovými národy nezáří ani platově.
Jaromír Jágr (vpravo) byl při rozjezdu KHL její největší hvězdou
Jaromír Jágr (vpravo) byl při rozjezdu KHL její největší hvězdou | Foto: ČTK

Když se KHL při svém startu v roce 2008 pasovala do role konkurenta zámořské NHL, působilo v ní 31 Čechů, 35 Kanaďanů, 11 Američanů, Švédů a osm Finů.

Nyní, kdy se počet klubů po četných změnách vrátil na 24, je méně akorát Čechů, konkrétně 20. Američané zůstali zhruba na svém (13) a další zmíněné národnosti raketově vystřelily nahoru. Kanada má nově 51 zástupců, Švédsko 38 a Finsko 47 - bez helsinského Jokeritu 22.

"Hlad po Češích je pryč," připomněl před časem dlouholetý hráčský agent Jiří Hamal, přičemž argumentoval Skandinávií: "Dříve byli Češi skoro v každém švédském klubu, dnes je tam spočítáme na prstech ruky. Kdyby si hráč vybral třeba to Švédsko, je otázka, zda si Švédsko vybere jeho."

Podobně chmurný sešup je znát i ve druhé nejlepší soutěži světa.

Méně než 20 Čechů KHL nikdy nehrálo. Navíc reálně jich je teď ještě méně. Brankář Jakub Kovář musel soutěž opustit kvůli zranění, další gólman Matěj Machovský a obránce Dominik Mašín nestačili výkonnostně.

Dolů jdou i české platy, což je částečně dané obecným trendem. Kontinentální liga totiž v předminulém ročníku zavedla platový strop 900 milionů rublů, takže půl miliardy (v přepočtu na dnešní koruny 150 milionů) jako kdysi Jágr už nejenže nikdo nepobírá, ale žádná hvězda se tomu ani vzdáleně neblíží.

Třeba střelec Dmitrij Jaškin si ale ještě v minulé sezoně vydělal 95 milionů rublů (lehce pod 30 milionů korun).

Nyní jsou nejlépe ohodnocení Češi zhruba na polovině. Jde o brankáře Šimona Hrubce z Omsku a útočníky Čeljabinsku Lukáše Sedláka s Tomášem Hykou.

Základní platy většiny Čechů v soutěži odhalil deník Sport-Express, který zkoumal, jak ruské kluby platí všem cizincům, tedy nejen těm z Česka. Zjistil, že průměrný roční plat cizince je asi 40 milionů rublů.

Na této úrovni jsou v průměru Švédové. Více dostávají Američané (43 milionů), Finové (45) a Kanaďané (47). Češi si průměrně nepřijdou ani na 33 milionů.

Sluší se poznamenat, že jde o srovnání v rámci ruských klubů, kterých je ve 24členné lize devatenáct. Není tak jasné, kolik vydělávají Češi v lotyšské Rize nebo bek David Sklenička ve finském Jokeritu. Sedláka s Hykou ale určitě netrumfnou.

Zajímavý je případ Lukáše Kloka. Vítkovický odchovanec, který do dalekého Vladivostoku přišel z Finska, patří k nejhůře placeným Čechům v lize. S 27 body (5+22) ve 38 kláních je přitom mezi nejproduktivnějšími beky KHL a má icetime přes 23 minut.

Roční platy Čechů s platnou smlouvou v ruských klubech Kontinentální ligy: 

Hráč Pozice Klub Plat v rublech
Lukáš Sedlák útočník Čeljabinsk 50 mil
Tomáš Hyka útočník Čeljabinsk 50 mil.
Šimon Hrubec brankář Omsk 50 mil.
Roman WIll brankář Čeljabinsk 40 mil.
Michal Jordán obránce Chabarovsk 34 mil.
David Tomášek útočník Chabarovsk 30 mil.
Patrik Bartošák brankář Chabarovsk 30 mil.
Radan Lenc útočník Chabarovsk 27 mil.
Ronald Knot obránce Nižněkamsk 25 mil.
Jakub Jeřábek obránce Spartak 25 mil.
Vojtěch Mozík obránce Vladivostok 23 mil.
Lukáš Klok obránce Vladivostok 22 mil.
Libor Šulák obránce Vladivostok 20 mil.

 

Právě se děje

Další zprávy