Pittsburgh zvítězil nad Detroitem 4:2 a srovnal finále

5. 6. 2009 6:47
Pittsburgh otočil třemi góly utkání s Detroitem
Pittsburgh se raduje. Sérii s Detroitem srovnal na 2:2.
Pittsburgh se raduje. Sérii s Detroitem srovnal na 2:2. | Foto: Reuters

Pittsburgh - Hokejisté Pittsburghu uspěli i ve druhém domácím utkání ve finále Stanleyova poháru proti Detroitu a po vítězství 4:2 vyrovnali stav série hrané na čtyři vítězné duely na 2:2.

Penguins otočili ve druhé třetině třemi góly nepříznivý stav 1:2, když obrat nastartoval trefou ve vlastním oslabení Jordan Staal. Vítěznou branku si připsal kapitán Sidney Crosby, který se ve finálovém klání prosadil poprvé. Další zápas se hraje v neděli ve 2:00 SELČ v Detroitu.

Detroit nastoupil i ve čtvrtém finálovém klání bez útočníka Pavla Dacjuka, naopak do sestavy Red Wings už se vrátil zkušený Kris Draper, který v centru čtvrté řady nahradil Justina Abdelkadera.

Český útočník Jiří Hudler nastupoval ve formaci s Johanem Franzénem a Henrikem Zetterbergem, Petr Sýkora z Pittsburghu usedl opět jen na tribunu.

Pittsburghu se podařil vstup do utkání. Už po 72 vteřinách byl po zákroku na Jevgenije Malkina vyloučen Niklas Kronwall a Penguins přesilovku využili.

Střelu Staala ještě gólman Chris Osgood vyrazil, následný pokus Krise Letanga se od zadního mantinelu odrazil k Malkinovi a nejproduktivnější hráč play off vylepšil svůj brankový účet na 14 tref. Detroit sice střílel v úvodní části častěji, ale akce domácích byly nebezpečnější.

V osmé minutě však z dobré pozice ještě neukončil svůj finálový střelecký půst Crosby.

Na druhé straně zahrozila v polovině úvodní části především formace Darrena Helma. Pittsburgh odolal i při vyloučení Marka Eatona i následném náporu Red Wings.

Po trestech Jonathana Ericssona a Billa Guerina svědčila hra čtyř proti čtyřem Detroitu. Nejdříve se ocitl v šanci Johan Franzén a v 19. minutě už vyrovnal přesnou střelou přes stínícího Dana Clearyho Helm.

Detroit podobně jako v minulém utkání otočil výsledek na 2:1, když po 46 vteřinách druhého dějství prostřelil od modré čáry Marka-André Fleuryho Brad Stuart.

Obrat načal Staal

Pak hrál Detroit po vyloučeních Malkina a Brookse Oprika bez jedné vteřiny čtyři minuty v početní výhodě, ale tuto fázi zvládl Pittsburgh skvěle. Nejen, že se úspěšně bránil, ale ve 29. minutě navíc ujel Brianovi Rafalskému Staal a bekhendovým zakončením si vychutnal i Osgooda.

Crosby bojuje o puk
Crosby bojuje o puk | Foto: Reuters

Za 119 vteřin při úniku dvou na jednoho předložil Malkin puk volnému Crosbymu, který svou první trefou v této sérii unikl v čele tabulky střelců s 15 góly právě Malkinovi.

Ten si ale vylepšil bilanci na 35 kanadských bodů. Pittsburgh byl při chuti, nejdříve sice neuspěl Ruslan Fedotěnko, ale v 35. minutě už fanoušci Penguins v Mellon Areně opět jásali.

Tyler Kennedy ukořistil puk před Zetterbergem a po rychlé kombinaci s Chrisem Kunitzem a Crosbym sám zakončil do odkryté branky.

Penguins v závěrečném dějství bránili dvoubrankový náskok. Detroit sice začal náporem, ale pensylvánský klub obhájce triumfu do velkých šancí nepouštěl a naopak mohl z několika nebezpečných brejků ještě zvýšit.

V závěru nevykřesal naději pro Red Wings ve dvou šancích Valtteri Filppula. Kunitz mohl 93 vteřin před koncem do prázdné branky ještě dovršit výsledek na 5:2, ale zabránil mu v tom Kronwallův faul. Oslabení ale i tak sebralo hostům naději na závěrečný tlak.

Finále play off NHL - 4. zápas:

Pittsburgh - Detroit 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Malkin (Letang, J. Staal), 29. J. Staal (Talbot, Eaton), 31. Crosby (Malkin), 35. Kennedy (Crosby, Kunitz) - 19. Helm, 21. Stuart (Zetterberg, Rafalski). Rozhodčí: Joannette, McCreary - Miller, Morin. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 31:39. Diváci: 17.132. Stav série: 2:2.

Sestavy:

Pittsburgh: Fleury - Scuderi, Gill, Gončar, Orpik, Eaton, Letang - Guerin, Crosby, Kunitz - Talbot, Malkin, Fedotěnko - Kennedy, J. Staal, Cooke - Dupuis, Adams, Šatan. Trenér: Dan Bylsma.

Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lebda, Ericsson - Holmström, Filppula, Marián Hossa - Franzén, Zetterberg, Hudler - Cleary, Helm, Samuelsson - Leino, Draper, Maltby. Trenér: Mike Babcock.