Rasismus v Chomutově oblétl svět, klub se obrátil na policii

Adam Sušovský
31. 10. 2012 15:00
Hokejový klub Piráti Chomutov chystá na skupinku diváků urážející libereckého hokejistu černé pleti Wayne Simmondse trestní oznámení.
Foto: ČTK

Chomutov - Piráti Chomutov chystají další razantní kroky proti projevům rasismu směrem k útočníkovi černé pleti Waynu Simmondsovi z Liberce.

Klub v následujících dnech podá na skupinku fanoušků trestní oznámení a zakáže jim s okamžitou platností vstup na stadion.

"Byli jsme ujištěni, že Policie ČR se pokusí všemi dostupnými prostředky identifikovat osoby, které se rasistických pokřiků aktivně účastnili," uvedl generální manažer klubu Jaroslav Veverka v oficiální tiskové zprávě s tím, že několik policistů bylo během utkání v civilu přímo v hledišti.

Trpí jméno klubu i celé soutěže

Skupinka čítající několik desítek fanoušků po náznaku šarvátky s domácím útočníkem Miroslavem Zálešákem odměnila Simmondse urážlivým pokřikem "Opice".

Piráti obdrželi od svazu symbolickou pokutu ve výši 30 tisíc korun, protože vzal celou zodpovědnost na sebe a bezprostředně po utkání poslali Simmondsovi v otevřeném dopise omluvu, ve které se od "rádoby příznivců" distancuje.

Mnohem větší důsledky ale bude mít bučení několika desítek fanoušků na jméno samotného klubu a hlavně celé soutěže. Zpráva o rasismu v extralize se totiž rychle rozšířila do zahraničí a neunikla ani pozornosti velkých zámořských médií.

Ostuda ve světě, policie příště zápas ukončí

O skandálu ve svých článcích informují servery espn.com, tsn.ca nebo třeba yahoo.com.

"Celá nedělní událost výrazným způsobem poškodila dobré jméno klubu nejen u nás, ale také v zahraničí. Je logické, že se proti tomu budeme chtít bránit," doplnil Veverka.

Policie už poslala upozornění, že pokud se bude podobné chování diváků opakovat, bude na základě jejího nařízení utkání okamžitě ukončeno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Při explozi v Ghaně zemřelo nejméně 17 lidí

 Při čtvrteční explozi na západě Ghany zemřelo nejméně 17 lidí, dalších 59 je zraněných, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na úřady. Podle dřívějších informací agentury Reuters exploze srovnala se zemí stovky domů. Výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu, vyplývá z prvotních zpráv.

Ve zdravotnických zařízeních je ošetřováno 42 lidí, někteří z nich jsou v kritickém stavu, upřesnil ministr informací Kojo Oppong-Nkrumah.

Exploze nastala ve čtvrtek kolem poledne nedaleko města Bogoso. Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu už dříve uvedl, že exploze zničila na 500 domů.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," sdělila policie a dodala, že úřady požádaly nedaleká města, aby přeživším zpřístupnila veřejná místa, včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo oznámil, že na místě pomáhá také armáda. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy