Splněný sen. Čech hokejovou premiérou uhranul svět, dvacetkrát zvedl návštěvnost

jzp jzp
14. 10. 2019 10:47
Hokejová premiéra fotbalové legendy Petra Čecha způsobila takový poprask, že o ní hojně psali i v Severní Americe. Ožila rovněž jindy ztichlá hala v anglickém Guildfordu, kam dorazil rekordní počet fanoušků.
Petr Čech uspěl zase jako brankář. Vychytal nájezdy pro hokejový tým anglického Guildfordu. | Video: Reuters

Na prahu hokejové kariéry popřáli Čechovi hodně štěstí jeho bývalí parťáci z Chelsea John Terry a Didier Drogba.

Sedmatřicetiletý Čech šel do akce v neděli večer. Hájil bránu domácího Guildfordu proti Swindonu a při výhře 3:2 po nájezdech byl vyhlášen nejlepším hráčem mužstva.

Do soutěžního klání, byť ve zcela odlišném sportu, naskočil poprvé od květnového finále Evropské ligy. Penaltovému rozstřelu, v tomto případě nájezdům, čelil poprvé od roku 2012, kdy slavil triumf v Lize mistrů.

"Na nájezdy jsem si věřil," vykládal Čech. "Oproti penaltám pro mě byly jiné akorát v tom, že jsem soupeřovy hráče neznal."

Brankářův přechod k hokejové výstroji přitáhl pozornost velkých britských médií. Na malém stadionu v Guildfordu pro zhruba dvě tisícovky lidí najednou bylo mnohem těsněji než obvykle.

"Všichni v klubu očekávali, že to spustí vlnu pozornosti, ale když jsem jim to vysvětloval, nemyslím si, že pochopili, jak moc velkou," usmíval se Čech.

Guildford Phoenix je záložním týmem prvoligových Flames a hraje až čtvrtou nejvyšší britskou soutěž. Do ochozů normálně přivábí něco přes 50 diváků. V neděli jich ale dorazilo skoro dvacetkrát tolik - rekordních 909. Na takovou kulisu je v první české lize zvyklá pražská Slavia. 

Fanoušci na hokejové premiéře bývalého fotbalového brankáře Petra Čecha.
Fanoušci na hokejové premiéře bývalého fotbalového brankáře Petra Čecha. | Foto: ČTK

"Diváci vytvořili skvělou atmosféru," podotkl Čech, který mohl v ochozech zahlédnout i českou vlajku. "Zápas jsem si užil se vším všudy. Oba týmy podaly velmi dobrý výkon, takže jsem měl i dost práce."

Čech chtěl být hokejistou už jako kluk, ale musel přesedlat na finančně méně náročný fotbal. V něm vystoupal mezi legendy.

Ačkoliv během fotbalové kariéry odchytal několik hokejových exhibic, teprve teď je vedený jako hokejista. "Splnil jsem si klukovský sen, to už mi nikdo nevezme. Pracoval jsem na něm tvrdě," prohlásil Čech.

"Myslím, že si z toho můžou něco odnést mladí hráči," pokračoval. "Pokud máte nějaký sen a děláte všechno, aby se stal skutečností… Já jsem takhle smýšlel už ve fotbale a všechno se mi vyplnilo." 

Na fotbal Čech nezanevřel. Momentálně pracuje v londýnské Chelsea jako poradce sportovního a technického úseku.

V Guildfordu, který leží jen asi 50 kilometrů od centra Londýna, podepsal hokejovou smlouvu do konce sezony. Vzhledem k pracovnímu vytížení ale není jasné, kolik zápasů za Phoenix stihne. "Bude záležet, kdy budu mít volno," poznamenal. "Mám spoustu práce v Chelsea, ale doufám, že nějaké hokejové zápasy ještě přidám."

Povedenou premiérou fanoušky navnadil.

Takhle na Petra Čecha naskákali spoluhráči po vítězných nájezdech:

 

Právě se děje

Další zprávy