Pět let od tragédie v Jaroslavli. Vzpomíná se napříč republikou, v Rusku proběhne mše

Petr Havlíček
7. 9. 2016 6:05
Před pěti lety se v ruské Jaroslavli zřítilo letadlo s hokejisty tamního Lokomotivu. Při cestě na utkání Kontinentální hokejové ligy zahynuli také tři čeští hráči: Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Jejich památka bude připomenuta v jejich rodištích a také přímo v ruském městě. Jeden z viníků tragédie ovšem zůstává na svobodě, od trestu jej zachránila loňská amnestie.
V ruské Jaroslavli bude dnes opět připomenuta památka 44 obětí leteckého neštěstí zdejšího hokejového týmu.
V ruské Jaroslavli bude dnes opět připomenuta památka 44 obětí leteckého neštěstí zdejšího hokejového týmu. | Foto: Jiří Just

Jaroslavl – Celým hokejovým světem otřásla 7. září 2011 nečekaná zpráva. Letadlo s hokejovým týmem Lokomotivu Jaroslavl při vzletu havarovalo. Z pětačtyřiceti osob na palubě přežily jen dvě: hráč Alexandr Galimov, který o pět dní později svým zraněním podlehl, a mechanik Alexandr Sizov.

Mezi zesnulými byli i tři Češi. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Krátce po tragické informaci vyvstaly na mysli momenty, kdy rozzářili tisíce hokejových fanoušků.

Rachůnkova trefa v posledních vteřinách semifinále mistrovství světa 2010, která tým nabudila ke zlaté jízdě. Vašíčkovy pracovité výkony, jimiž pomohl k vídeňskému titulu v roce 2005. Markovy góly, které mu vynesly cenu pro nejlepšího střelce české i ruské ligy.

Když prvotní šok opadl, začala veřejnost skládat pocty trojici vynikajících hokejistů a především skvělých lidí. Už tři měsíce po události byli všichni tři uvedeni do Síně slávy českého hokeje, na jejich počest pak v pražské městské části Dolní Chabry pojmenovali tři těsně sousedící ulice.

Kluby na slavné odchovance nezapomínají

A nezapomíná se ani dnes. Na den přesně pět let po nehodě se v rodištích zesnulých hráčů konají symbolické pietní akce. U hrobu Karla Rachůnka ve Zlíně, městě, kde byl vnímán jako velká osobnost a patriot, se veřejnost zastavuje poklonit jeho památce celoročně, položit květiny tam dnes přijde vedení místního PSG.

V Jindřichově Hradci, odkud pocházel Jan Marek, položí zástupci klubu květiny k pamětní desce přímo u zimního stadionu, který nese Markovo jméno. Půjde ale spíše o nenápadnou vzpomínku s respektem k rodině a blízkým.

Josef Vašíček začínal s hokejem v Havlíčkově Brodě. Místní oddíl uveřejní na internetových stránkách vzpomínkový článek a večerní přípravný zápas proti Táboru začne minutou ticha.

Celý den si pak smutné výročí budou připomínat přímo v Jaroslavli. Klub na dopoledne připravil zádušní mši v místní katedrále a položení květin na městském hřbitově, odpoledne proběhne vzpomínková akce u památníku 44 obětí leteckého neštěstí.

Po dlouhém vyšetřování viník za mříže nezamířil

Příčinou havárie letounu Jak-42, na jehož palubě se hráči Lokomotivu před pěti lety přepravovali do Minsku, bylo pochybení lidského faktoru. Druhý pilot Igor Ževelov pravděpodobně omylem při vzletu nohou šlapal na brzdový pedál.

Tuto osudnou chybu způsobilo nedostatečné přeškolení tří členů posádky z jiného typu letadla. Později se také ukázalo, že se Ževelov léčil na neurologii se ztrátou citlivosti a koordinace pohybů dolních končetin, tedy onemocněním, které se neslučuje s výkonem povolání pilota. Nemusel si tak být vědom tlaku svých nohou na brzdy.

Vinným z chybného výcviku posádky byl loni v září uznán po vleklém soudním procesu zástupce ředitele letecké společnosti Jak-Servis Vadim Timofejev. K pětiletému trestu vězení ovšem nenastoupil, jelikož se na něj vztáhla amnestie vyhlášená k 70. výročí vítězství ve druhé světové válce.

Aerolince Jak-Servis byla zároveň krátce po tragédii odebrána licence a samotná Kontinentální hokejová liga zvýšila požadavky na přepravce hokejových týmů.

Bohužel to ale bylo pozdě. Život to talentovaným sportovcům, včetně třech českých reprezentantů, nevrátí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy