Pět let od tragédie v Jaroslavli. Vzpomíná se napříč republikou, v Rusku proběhne mše

Petr Havlíček
7. 9. 2016 6:05
Před pěti lety se v ruské Jaroslavli zřítilo letadlo s hokejisty tamního Lokomotivu. Při cestě na utkání Kontinentální hokejové ligy zahynuli také tři čeští hráči: Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Jejich památka bude připomenuta v jejich rodištích a také přímo v ruském městě. Jeden z viníků tragédie ovšem zůstává na svobodě, od trestu jej zachránila loňská amnestie.
V ruské Jaroslavli bude dnes opět připomenuta památka 44 obětí leteckého neštěstí zdejšího hokejového týmu.
V ruské Jaroslavli bude dnes opět připomenuta památka 44 obětí leteckého neštěstí zdejšího hokejového týmu. | Foto: Jiří Just

Jaroslavl – Celým hokejovým světem otřásla 7. září 2011 nečekaná zpráva. Letadlo s hokejovým týmem Lokomotivu Jaroslavl při vzletu havarovalo. Z pětačtyřiceti osob na palubě přežily jen dvě: hráč Alexandr Galimov, který o pět dní později svým zraněním podlehl, a mechanik Alexandr Sizov.

Mezi zesnulými byli i tři Češi. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Krátce po tragické informaci vyvstaly na mysli momenty, kdy rozzářili tisíce hokejových fanoušků.

Rachůnkova trefa v posledních vteřinách semifinále mistrovství světa 2010, která tým nabudila ke zlaté jízdě. Vašíčkovy pracovité výkony, jimiž pomohl k vídeňskému titulu v roce 2005. Markovy góly, které mu vynesly cenu pro nejlepšího střelce české i ruské ligy.

Když prvotní šok opadl, začala veřejnost skládat pocty trojici vynikajících hokejistů a především skvělých lidí. Už tři měsíce po události byli všichni tři uvedeni do Síně slávy českého hokeje, na jejich počest pak v pražské městské části Dolní Chabry pojmenovali tři těsně sousedící ulice.

Kluby na slavné odchovance nezapomínají

A nezapomíná se ani dnes. Na den přesně pět let po nehodě se v rodištích zesnulých hráčů konají symbolické pietní akce. U hrobu Karla Rachůnka ve Zlíně, městě, kde byl vnímán jako velká osobnost a patriot, se veřejnost zastavuje poklonit jeho památce celoročně, položit květiny tam dnes přijde vedení místního PSG.

V Jindřichově Hradci, odkud pocházel Jan Marek, položí zástupci klubu květiny k pamětní desce přímo u zimního stadionu, který nese Markovo jméno. Půjde ale spíše o nenápadnou vzpomínku s respektem k rodině a blízkým.

Josef Vašíček začínal s hokejem v Havlíčkově Brodě. Místní oddíl uveřejní na internetových stránkách vzpomínkový článek a večerní přípravný zápas proti Táboru začne minutou ticha.

Celý den si pak smutné výročí budou připomínat přímo v Jaroslavli. Klub na dopoledne připravil zádušní mši v místní katedrále a položení květin na městském hřbitově, odpoledne proběhne vzpomínková akce u památníku 44 obětí leteckého neštěstí.

Po dlouhém vyšetřování viník za mříže nezamířil

Příčinou havárie letounu Jak-42, na jehož palubě se hráči Lokomotivu před pěti lety přepravovali do Minsku, bylo pochybení lidského faktoru. Druhý pilot Igor Ževelov pravděpodobně omylem při vzletu nohou šlapal na brzdový pedál.

Tuto osudnou chybu způsobilo nedostatečné přeškolení tří členů posádky z jiného typu letadla. Později se také ukázalo, že se Ževelov léčil na neurologii se ztrátou citlivosti a koordinace pohybů dolních končetin, tedy onemocněním, které se neslučuje s výkonem povolání pilota. Nemusel si tak být vědom tlaku svých nohou na brzdy.

Vinným z chybného výcviku posádky byl loni v září uznán po vleklém soudním procesu zástupce ředitele letecké společnosti Jak-Servis Vadim Timofejev. K pětiletému trestu vězení ovšem nenastoupil, jelikož se na něj vztáhla amnestie vyhlášená k 70. výročí vítězství ve druhé světové válce.

Aerolince Jak-Servis byla zároveň krátce po tragédii odebrána licence a samotná Kontinentální hokejová liga zvýšila požadavky na přepravce hokejových týmů.

Bohužel to ale bylo pozdě. Život to talentovaným sportovcům, včetně třech českých reprezentantů, nevrátí.

 

Právě se děje

Další zprávy