Pět Čechů čeká v NHL jednání u arbitráže

ČTK
6. 7. 2006 13:50
New York - Pětici českých hokejistů čeká na přelomu července a srpna jednání před arbitráží, na kterém se rozhodne o jejich platu v příští sezoně NHL.
Ottawský útočník Martin Havlát oslavuje gíol v síti Johna Grahama z Tampy Bay.
Ottawský útočník Martin Havlát oslavuje gíol v síti Johna Grahama z Tampy Bay. | Foto: Reuters

Martin Havlát, Aleš Hemský, Aleš Kotalík, Radim Vrbata a Martin Erat nesouhlasili s nabídkami, které jim kluby předložily, a rozhodli se proto riskovat, že nezávislý soudce nařídí zástupcům jejich dosavadních zaměstnavatelů, aby jim předložili vyšší nabídky.

Práva předstoupit před arbitráž se letos rozhodlo využít 69 hokejistů. Jejich počet však může ještě stoupnout, neboť do dnešního dne mají možnost učinit stejné rozhodnutí i kluby. Slyšení, na kterých budou hráči a jejich agenti vysvětlovat, proč si myslí, že jejich klienti mají pobírat větší plat než doposud, a zástupci klubů budou hledat argumenty pro opak, se v Torontu uskuteční od 20. července do 5. srpna.

Edmontonský útočník Aleš Hemský (vpravo) slaví svůj gól v síti San Jose spolu se spoluhráčem Ryanem Smithem.
Edmontonský útočník Aleš Hemský (vpravo) slaví svůj gól v síti San Jose spolu se spoluhráčem Ryanem Smithem. | Foto: Reuters
 

Podle pravidel nové kolektivní smlouvy, kterou uzavřeli představitelé hráčské asociace NHLPA s majiteli klubů, mohou o jednání před arbitráží pořádat hokejisté, kteří mají v kanadsko-americké soutěži odehrány alespoň čtyři sezony a jejich poslední plat byl vyšší než 1,5 milionu dolarů.

Vždy jde o takzvané chráněné hráče. Nejčastěji se v kanadském městě budou zdržovat zástupci Buffala. Vedle Kotalíka se totiž před arbitráž rozhodlo jít ještě dalších jedenáct hokejistů Sabres, mimo jiné Daniel Briere, Maxim Afinogenov a Henrik Tylander.

Řada hráčů se k jednání před nezávislým soudcem dostala i z jiných důvodů, než je výše kontraktu. Například Havlát by se zřejmě s Ottawou na finančních podmínkách smlouvy zřejmě dohodl, juniorský i seniorský světový šampion se však chce zavázat Senators jen na jeden rok.

V příštím roce se totiž Havlát stane volným hráčem bez omezení a bude moci jednat se všemi zájemci o své služby. I kvůli tomu se Ottawě zatím nepodařilo hráče vyměnit jinam. Další kluby totiž nechtějí riskovat, že by Havláta po jedné sezoně bez náhrady ztratily.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy