Perníkáři vedou hokejovou ligu už teď. V péči o chrup

Miloslav Lubas
14. 9. 2011 14:25
Zubař je v pohotovosti hned za hráčskou lavicí
Hokejisté někdy připomínají svými chrupy stoleté indiánské squaw
Hokejisté někdy připomínají svými chrupy stoleté indiánské squaw | Foto: Produkt, Profimedia.cz

Pardubice - Pardubice v hokejové sezóně 2011/121 v jedné věci nikdo nepřekoná. V péči o zuby hráčů.

V realizačním týmu mají totiž jaké jediný ze 14 celků nejvyšší tuzemské soutěže stomatologa.

MUDr. Tomáše Rejdu.

"Je naším fanouškem a působí u nás dlouho. Byl tady už před deseti lety, kdy jsem do klubu přišel," řekl Aktuálně.cz pardubický marketingový manažer Miroslav Novotný.

Pardubický zubař není s kolegy ´normálními sportovními doktory´ přímo na střídačce.

Sedí však v hledišti jen kousek za ní, aby mohl hokejistům okamžitě pomoci.

Čtěte také:
VIDEO Bouřlivák Ruutu po Jágrovi zranil i Erata
Frolík měl jít k zubaři. V sobotu jej ale čeká Lotyšsko

"Před rokem a něco trefil našeho Radoslava Somíka pukem do obličeje spoluhráč. Somík měl nejen vyražené a zlomené zuby, ale také přeraženou čelist," vzpomněl si Novotný na jeden z nejvážnějších Rejdových zásahů.

V Pardubicích mají hráči zuby ´venku´ několikrát za rok

Podle Novotného utrpí pardubičtí hokejisté úrazy zubů několikrát za rok.

Zubař Tomáš Rejda, důležitý prvek v pardubickém realizačním týmu
Zubař Tomáš Rejda, důležitý prvek v pardubickém realizačním týmu | Foto: web HC ČSOB Pardubice

Stomatolog pracuje pro klub na smlouvu a hráči k němu mohou chodit i na odstraňování zubních kazů a na další zákroky, které nesouvisejí s hokejem.

Po těžším poškození chrupu, k němuž došlo při hokeji, se jim Rejda věnuje dlouhodobě ve své privátní ordinaci.

Kromě Rejdy se starají o zdraví pardubických hokejistů ještě dva lékaři a masér.

V dalších 13  extraligových klubech stomatology přímo na zápasy nenajímají.

Například v Liberci využívají jako klubového lékaře primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení z krajské nemocnice Dušana Mormana.

"V nemocnici má samozřejmě kontakty na zubní, krční a ušní oddělení, a umí zařídít, aby se tam hráči se zraněnými zuby dostali okamžitě na ošetření," prohlásil mluvčí Bílých Tygrů Jan Rachota.

Chrupy nejvíce praskají po úderech vystřelených puků

"Asi před dvěma lety zasáhl puk do zubů Honzu Plodka. Nějaké zuby mu vyrazil a další zlomil," konstatoval Rachota. "Hrál pak s celoobličejovým krytem."

Klub se na péči o své hráče domluvil s některými libereckými stomatology. Zranění zubů nejčastěji způsobují prudce vystřelné puky. Při bombách od modré čáry létají rychlostí hodně přes sto kilometrů v hodině.

Údery hokejkou zubům uškodí spíše výjimečně - shodli se Novotný a Rachota. A rány pěstí při bitkách opravdu mimořádně vzácně.

Hokejisté si mohou svůj chrup chránit speciálním krytem. Ten devastující nárazy puků ztlumí. Ne všichni hráči ale tuto účinnou pomůcku snesou.

"Někomu kryt na zuby vadí při pohybu úst," vysvětlil Rachota. "Například Petr Nedvěd hraje bez něj."

Chránič zubů ukázal v Liberci svůj velký význam přibližně před dvěma lety, kdy puk trefil obránce Haranta. Díky krytu byl pouze oteklý a lékař mu zašil tržné rány v puse.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy