Pastrňák vzdálil Jágrovu Floridu od vidiny play off

1. 4. 2015 7:07
David Pastrňák (88) bojuje o pus s hráči Floridy.
David Pastrňák (88) bojuje o pus s hráči Floridy. | Foto: Reuters

New York  - Hokejisté Bostonu vyhráli ostře sledovanou bitvu o postup do play off NHL nad Floridou 3:2 a v tabulce Východní konference odskočili svému soupeři na rozdíl šesti bodů.

Bruins rozhodli o svém triumfu dvěma trefami ve třetí třetině a v obou měl prsty český útočník David Pastrňák. Ten nejprve vyrovnal na 2:2 a poté si připsal asistenci u vítězného gólu Milana Lucice 69 sekund před koncem základní hrací doby. Po zápase byl vyhlášen druhou hvězdou.

Domácí hokejisté vstoupili do klíčového utkání lépe a od 17. minuty vedli díky trefě Louie Erikssona. Ve druhé třetině se ale Panterům podařilo skóre otočit. Nejprve po 55 sekundách vyrovnal v přesilové hře Brandon Pirri, ve 33. minutě dostal hosty do vedení Brad Boyes.

"Zelenáč" Pastrňák nastartoval obrat

Jenže třetí část patřila znovu domácím. Pastrňák, nejmladší hráč v letošní NHL, se svou 11. trefou v sezoně postaral o vyrovnání v 50. minutě, když před brankou kdovíjak tečoval nahození Ryana Spoonera od levého mantinelu. V předposlední minutě pak český mladík na modré čáře přiťukl puk Lucicovi, který vnikl do útočného pásma a střelou švihem rozhodl o výhře Bruins.

Brankář Floridy Roberto Luongo si oba góly vyčítal. "Jsem sám ze sebe zklamaný. Myslím, že jsem nás dneska potopil. Na začátku třetí třetiny jsem možná tým podržel několika dobrými zákroky, ale pro ty dva góly není omluva," řekl kanadský gólman.

Naopak v kabině Bostonu zavládlo nadšení. "Dokázali jsme se vrátit zpátky. Ve druhé třetině jsme nehráli podle svých představ a nutně jsme se potřebovali o hodně zlepšit. A povedlo se. Našli jsme cestu, jak být efektivnější v koncovce a jak vyhrát tenhle zápas," prohlásil kapitán Zdeno Chára, jehož tým vyhrál nad Floridou osmý vzájemný duel v řadě.

Jágr odehrál pouhých 12 minut

Jaromír Jágr poprvé po čtyřech zápasech nebodoval a na ledě strávil jen 13 minut a 21 sekund, což je nejmenší porce od jeho únorového přestupu z New Jersey.

Způsobil to zatím blíže nespecifikovaný problém ve druhé třetině, kvůli němuž Jágr odešel do kabiny a do hry se znovu vrátil až ve třetí části.

V ní nicméně Panteři nejspíš definitivně ztratili šanci na účast v play off. Boston se o ni ještě bude muset prát s Ottawou, která vyhrála 2:1 po nájezdech v Detroitu a stále ztrácí na Bruins tři body, ale má zápas k dobru.

Mrázek statečně čelil palbě Ottawy

Senators, kteří znovu nastoupili bez zraněného Milana Michálka, mohli vyhrát už v normální hrací době, když přestříleli soupeře v poměru 34:17, jenže dlouho nedokázali překonat Petra Mrázka v brance Detroitu. Český gólman, jenž si připsal 33 zákroků a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, kapituloval až čtyři minuty před koncem třetí třetiny, kdy vyrovnal na 1:1 Clarke MacArthur ranou od modré čáry.

V rozstřelu pak Mrázek pustil první dva nájezdy, jenže stejně úspěšní byli i jeho spoluhráči, a tak o vítězi rozhodla až čtvrtá série. V té se prosadil Mark Stone, zatímco domácí Stephen Weiss neuspěl. "Tohle je největší vítězství v sezoně. Jelikož Boston porazil Floridu, nutně jsme potřebovali získat dva body. A teď už bude hrát roli každý zápas," uvedl Stone.

"Myslím, že Petr Mrázek byl dnes největší hvězdou. Také jsme výborně hráli v oslabení," zhodnotil utkání trenér Red Wings Mike Babcock. "Získali jsme důležitý bod. A musíme za něj poděkovat Petrovi, protože soupeř nás dnes jasně přehrál," dodal Babcock.

Jets stále stojí na hraně propasti

Postupu do bojů o Stanley Cup se znovu přiblížili hokejisté Vancouveru, kteří zvítězili 5:4 po samostatných nájezdech v Nashvillu a v tabulce Západní konference mají už sedmibodový náskok před devátými Los Angeles. Penaltový rozstřel vyhráli Canucks 2:0, jedním z úspěšných střelců byl český útočník Radim Vrbata.

"Myslím, že jsme dnes hráli opravdu dobře," pochválil mužstvo trenér Willie Desjardins, jehož svěřenci po pondělním úspěchu na ledě St. Louis vyhráli dva zápasy ve dvou dnech. "Soupeř na nás na začátku vletěl a vyhrál první třetinu 2:0, ale my jsme dokázali zabojovat. Celý zápas jsme tvrdě makali a dva body jsou velká odměna," dodal Desjardins.

Druhou porážku za sebou po předchozí sérii šesti výher utrpěl brankář Ondřej Pavelec, jehož Winnipeg podlehl 2:3 New Yorku Rangers. Domácí vedli 1:0 a 2:1, nakonec ale nezískali ani bod. Rozhodující gól vstřelil v 57. minutě Chris Kreider. Jets tak zůstávají na osmém místě Západní konference s dvoubodovým náskokem před Los Angeles, kteří ale mají zápas k dobru.

Statistika NHL:

Boston - Florida 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Branky: 17. Eriksson, 50. Pastrňák, 59. Lucic (Pastrňák) - 21. Pirri, 33. Boyes. Střely na branku: 29:24. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Lucic, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Pirri (Florida).

Washington - Carolina 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Branky: 3. Green, 12. Ovečkin, 38. Laich, 39. Ward - 26. Gerbe, 31. E. Staal. Střely na branku: 20:25. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin, 2. Green, 3. Kuzněcov (všichni Washington).

Columbus - New Jersey 3:2 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 22. Foligno, 25. Dubinsky z trestného střílení, 61. Johnson - 20. a 58. Cammalleri. Střely na branku: 31:26. Diváci: 14.524. Hvězdy utkání: 1. Johnson, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. Cammalleri (New Jersey).

Winnipeg - NY Rangers 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 4. Slater (Tlustý), 22. Stempniak - 10. Zuccarello, 31. Brassard, 57. Kreider. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 34:24. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Brassard (Rangers), 2. Lowry (Winnipeg), 3. Lundqvist (Rangers).

Detroit - Ottawa 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 26. Nyquist - 56. MacArthur, rozhodující sam. nájezd Stone. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 34 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,1 procenta. Střely na branku: 17:34. Diváci: 20.027. Hvězdy utkání: 1. Stone (Ottawa), 2. Mrázek (Detroit), 3. MacArthur (Ottawa).

Nashville - Vancouver 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 1:2 - 0:0)

Branky: 5. Franson, 9. Beck, 40. Stalberg, 55. Fisher - 25. Vey, 27. Hansen, 42. Burrows, 46. Higgins, rozhodující sam. nájezd Bonino. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17.113. Hvězdy utkání: 1. Fisher, 2. Franson (oba Nashville), 3. Bonino (Vancouver).

Toronto - Tampa Bay 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky: 9. Kadri, 13. Booth, 41. Rielly - 19. Callahan (Palát). Střely na branku: 28:41. Diváci: 18.857. Hvězdy utkání: 1. Reimer, 2. Kadri, 3. Booth (všichni Toronto).

3. Chicago 76 46 6 24 217:176 98
4. Minnesota 76 44 7 25 219:186 95
5. Winnipeg 77 39 12 26 217:204 90
6. Dallas 77 37 10 30 239:248 84
7. Colorado 76 35 12 29 206:213 82