Pastrňák je pořád bez smlouvy, zajímají se o něj Rusové i Havířov. Nastoupí v sobotu proti Motoru?

Adam Sušovský Adam Sušovský
13. 9. 2017 6:21
Na první pohled bláznívá myšlenka není jen spekulací. Havířov by chtěl, aby za něj David Pastrňák nastoupil v sobotu ve WSM lize v domácí premiéře proti Motoru. "Probírali jsme to, na pojistku bychom peníze sehnali, přesto šanci odhaduju na pět procent," přiznal Aktuálně.cz manažer AZ Havířov Patrik Rimmel. Ostře proti je hráčův agent a jeho tým. Jednání o miliardové smlouvě s Bruins totiž podle zámořských serverů míří do finále.
David Pastrňák se s Bostonem stále nedohodl na nové smlouvě. V Havířově vznikla myšlenka, aby hrál druhou nejvyšší českou soutěž.
David Pastrňák se s Bostonem stále nedohodl na nové smlouvě. V Havířově vznikla myšlenka, aby hrál druhou nejvyšší českou soutěž. | Foto: ČTK

Praha - Už zítra Boston Bruins zahájí přípravný kemp před novou sezonou, David Pastrňák ale po boku Davida Krejčího, Patrice Bergerona nebo Brada Marchanda na led nevyjede. Kdy se k týmu připojí, zda to stihne před sezonou a nebo dokonce jestli bude za Boston ještě vůbec hrát, není v tuto chvíli jisté. 

Nejlepší český hokejista uplynulé sezony se totiž stále nedohodl na nové smlouvě a zprávy o jeho budoucnosti zůstávají plné tajemností jen v rovinách teorií a spekulací.

Jedna taková se zrodila i v Česku, a to více než troufalá. Pastrňákův mateřský klub AZ Havířov by rád využil situace a začal spřádat plány, aby 21letý útočník v jeho barvách nastoupil ve WSM lize. Už tuto sobotu v domácí premiéře proti Motoru. 

Tato informace v týdnu prosákla na internet, spekulace probírali hlavně havířovští fanoušci. "Nechme je (fanoušky) u toho. Třeba jich pak v sobotu přijde víc. Asi takhle nějak bych na to reagoval," usmál se na začátku telefonického rozhovoru pro Aktuálně.cz manažer AZ Havířov Patrik Rimmel. 

Hned vzápětí ale zvážněl. A potvrdil, že myšlenka nasadit nejslavnějšího odchovance klubu do domácího otvíráku sezony skutečně v Havířově žije svým životem. Tedy tak, že se mezi klubem a Pastrňákem samotným na toto téma skutečně vedla řeč.

"Probírali jsme, co podniknout. V sobotu hrajeme v Havířově první zápas sezony, přijede věhlasný soupeř. David Pastrňák je nadále bez smlouvy, trénuje v Česku. Tak proč ne?" přiznal Rimmel. 

Zvěsti o tom, že Pastrňák nastoupí za AZ do ostrého zápasu, pronikaly navenek od posledního víkendu. Reprezentační útočník, který v uplynulé sezoně NHL nastřílel čtyřiatřicet branek, totiž havířovský dres oblékl v sobotu na Slavii.  V Edenu ale s havířovskými hokejisty absolvoval pouze předzápasové rozbruslení, a pak porážku 1:5 sledoval jen z tribuny.

Útočník pak po zápase odpovídal i na dotaz, zda je možné, že by si za Havířov skutečně zahrál. "To se asi nestane, ale nikdy neříkej nikdy…," nechal sám Pastrňák věc jakoby otevřenou, tak ho cituje server iSport.cz.

Otevřené k celému plánu zůstává i havířovské vedení, byť - a to je na celé myšlence teď asi to nejzásadnější - nedává možnosti vyrukovat na favorizované České Budějovice s hvězdou NHL na soupisce příliš veliké šance. "Asi tak pět procent. Budu Pastrňákovi volat ve čtvrtek, jaká je situace. Předpokládám ale, že mu to nedoporučí ani jeho agenti. Jiná věc by možná byla, kdyby zůstal ve stejné pozici (beze smlouvy) i třeba za čtrnáct dní. Ale já jsem přesvědčený, že v NHL smlouvu brzy podepíše," řekl Rimmel. 

"Druhá věc je, že je David i beze smlouvy hráčem Bostonu a vše bychom museli řešit s jeho souhlasem. Taky bychom museli Davida na zápas  pojistit, ale tady doufám, že bychom společně se sponzory peníze na jeho pojistku získali. Byla by to akce pro celé město, pro lidi," uzavírá Rimmel.

Vyčíslit náklady v souvislosti s pojistkou je v tuto chvíli obtížné. A to zejména z toho důvodu, že pojistit by se musel hypoteticky kontrakt. Tedy taková smlouva, kterou hráč a jeho tým agentů od Bostonu požaduje. Náklady na takovou akci by ale podle všeho šly do milionů.

Tolik tedy v rovině teorie, potažmo nadějí celého Havířova. 

Hráčův agent pro Českou republiku Aleš Volek totiž o možnostech, že by Pastrňák v sobotu v době jednání o životním kontraktu riskoval zranění a skutečně naskočil do ostrého zápasu druhé nejvyšší české soutěže, nechtěl vůbec slyšet. "Taková možnost je nereálná, určitě nenastoupí," řekl Volek Aktuálně.cz v úterý odpoledne. 

To už byl internet plný nových zpráv. Zámořské servery informovaly o tom, že jednání s útočníkem spějí do finiše. K úspěšné dohodě mezi oběma stranami by mohlo údajně dojít ještě do konce týdne. Možná už ve čtvrtek, tedy v den začátku tréninkového kempu Bruins.

Zároveň ale vyšlo najevo, že se o Pastrňáka začaly zajímat kluby i z Ruska. 

"Je pravda,  že se něco v Rusku objevilo. Ale v tuto chvíli velice intenzivně jednáme s Bostonem, jde nám o to se dohodnout co nejdříve," přiznal Volek. Jakkoliv víc konkrétní už být ale nechtěl. 

Nová informace o ruském interesu se nicméně v tuto chvíli jeví spíše jako nátlak na vedení Bruins, agentům Pastrňáka totiž v tuto chvíli hrají náramně do karet.

Od začátku vyjednávání s Bostonem je totiž patrné, že se obě strany rozcházejí v názorech na plat. Klub už podle dříve uniklých informací nabízí české hvězdě zhruba šest milionů dolarů na sezonu a to po dobu minimálně příštích šest let. Pastrňák ale vidí svou hodnotu podstatně výš. Přesnější řečeno někde kolem osmi milionů dolarů na sezonu. 

Takhle velkou smlouvu totiž před časem v NHL podepsal s Edmontonem německý útočník Leon Draisaitl. Tedy stejně starý hokejista, který v kariéře odehrál v NHL srovnatelný počet utkání a v nich posbíral i zhruba stejný počet bodů jako Pastrňák. 

Pro hráčový agenty je nyní skvělým opěrným bodem. A pro Bruins zase nebezpečný precedens.

Ne proto, že by na hráče neměl místo pod platovým stropem. Ale hlavně proto, že by se Pastrňák v tu ránu stál nejlépe placeným hráčem celého týmu. Vydělával by tedy více peněz než pro klub stále ještě důležitější hráči jako Bergeron, Marchand nebo gólman Rask.

V celém jednání tak jde hlavně o to, která ze stran dříve ustoupí. Nebo kdy dospějí ke kompromisu, tedy platu kolem sedmi milionů dolarů na sezonu.

Že by si Pastrňák mezitím zahrál za mateřský Havířov, se ale v tuto chvíli jeví stejně nereálně, jakože by celou příští sezonu nakonec strávil třeba v Omsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy