Pastrňák dal v NHL první hattrick během sedmi minut a 26 vteřin

Aktualizováno 14. 3. 2018 9:04
Pastrňák zaznamenal v zápase s Carolinou čtvrtý český hattrick v této sezoně NHL.
David Pastrňák se raduje ze svého prvního hattricku v NHL
David Pastrňák se raduje ze svého prvního hattricku v NHL | Foto: Reuters

New York - Hokejista David Pastrňák během sedmi minut a 26 vteřin třetí třetiny vstřelil první hattrick v NHL, k němuž přidal asistenci, a pomohl Bostonu porazit Carolinu 6:4. Rodák z Havířova byl zvolen nejlepším hráčem úterního zápasu. Bruins ještě v 51. minutě prohrávali 1:4, ale poté pěti trefami otočili nepříznivý stav a zvítězili v sedmém z posledních osmi duelů. Jednadvacetiletý forvard je čtvrtým českým hráčem, který si v probíhajícím ročníku připsal hattrick.

Stejná věc se povedla Radimu Vrbatovi z Floridy, Radku Faksovi z Dallasu, který na tři branky potřeboval pouhých šest minut a 46 vteřin, a naposledy počátkem března Pastrňákovu spoluhráči Davidu Krejčímu.

Skóre utkání proti Hurricanes otevřel na konci první třetiny 30. gólem v sezoně Brad Marchand po Pastrňákově elegantní zadovce zpoza branky. Marchand, druhá hvězda uplynulého týdne, překonal ve třetím ročníku po sobě hranici 30 zásahů.

Carolina poté převzala otěže zápasu a třemi brankami v prostřední části obrátila skóre ve svůj prospěch. "Byla to naše nejhorší třetina v sezoně, hráli mnohem lépe. Uspěli ve všech soubojích o puk," prohlásil trenér Bostonu Bruce Cassidy.

Zkraje závěrečné části navíc Hurricanes v oslabení po Pastrňákově chybě zvýšili na rozdíl tří branek. Druhý nejproduktivnější hráč Bruins nedokázal na modré čáře zpracovat puk, o který ho obral centr Elias Lindholm, jenž sice gólmana Tuukku Raska ze samostatného úniku nepřekonal, ale dojíždějící útočník Brock McGinn se už z dorážky nemýlil.

Cassidy ocenil Pastrňákovu reakci. "To, že mu to nebylo jedno, je známka jeho vyspělosti. Došlo mu, že nechal mužstvo na holičkách a musí to napravit. Když prohráváte o pár gólů, potřebujete, aby vaši nejlepší hráči dostáli své pověsti. A to se dnes povedlo," uvedl Cassidy.

Takhle vypadala vítězná trefa:

Velkolepý obrat započal obránce Matt Grzelcyk a 56 sekund po jeho zásahu vstřelil Pastrňák kontaktní branku přesným zakončením z pravého kruhu pod horní tyč. O dalších 21 vteřin později Boston vyrovnal, když při přečíslení dvou na jednoho zvolil Krejčí přihrávku na zakončujícího Dantona Heinena. Vítěznou branku obstaral Pastrňák v 57. minutě v početní výhodě dělovkou z levého kruhu. Triumf Bruins pak zpečetil do prázdné branky z poloviny hřiště 27. trefou v ročníku.

"Věděli jsme, že návrat do zápasu bude těžký, o druhé přestávce jsme se o něm bavili. Řekli jsme si, že je musíme přehrát, být lepší v soubojích o puk a že ať už zvítězíme nebo ne, tak potřebujeme alespoň předvést, co je v našich silách," řekl Cassidy, jehož svěřenci způsobili domácím hráčům šok. "Pořád tomu nemůžu uvěřit. Padesát minut se vám daří a pak inkasujete gól a do branky se vám sypou další," nechápal útočník Hurricanes Justin Williams.

"Byl to zvláštní zápas, bez šťávy, působili jsme unaveně. Pak Grzelcyk skóroval a začali jsme po ledě létat," uvedl Pastrňák. "Najednou začalo všechno vycházet. Musíte se tomu smát. Nejste schopní se prosadit, hrajete špatně a vzápětí se vše změní. Nedá se to vysvětlit," dodal nevěřícně brankář hostů Rask.

Boston stáhl ztrátu na vedoucí tým Východní konference Tampu Bay na čtyři body a navíc má dva duely k dobru. Bruins pomohlo zaváhání Lightning, kteří před zraky svých fanoušků podlehli Ottawě 4:7. Floridskému mužstvu nepomohl ani hattrick J.T. Millera a tři nahrávky Stevena Stamkose a Nikity Kučerova, který má v čele kanadského bodování díky 91 bodům čtyřbodový náskok před krajanem Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu.

Střelecky se prosadil i Faksa, který prvním gólem po 19 zápasech poslal Dallas na ledě Montrealu do vedení. Čtyřiadvacetiletý centr tečoval před brankářem Anttim Niemim tvrdý projektil beka Grega Pateryna.

Canadiens ale převzali iniciativu a v polovině utkání vedli 3:1. Útočník Jamie Benn sice před koncem druhé třetiny snížil, ale v poslední dvacetiminutovce si kanadský celek pojistil výhru 4:2.

Nashville porazil 3:1 Winnipeg a ziskem 100 bodů vyrovnal Tampu. O jedenácté výhře Predators z posledních 12 utkání rozhodla první třetina, v níž domácí nasázeli všechny branky včetně dvou v rozmezí 34 vteřin ve stejné početní nevýhodě. Na jediném gólu Jets se 59. přihrávkou podílel kapitán Blake Wheeler, jenž je tak spolu s Jakubem Voráčkem z Philadelphie nejlepším nahrávačem NHL.

Výsledky NHL:

Carolina - Boston 4:6 (0:1, 3:0, 1:5)

Branky: 23. Aho, 33. Teräväinen, 39. J. Williams, 41. B. McGinn - 52., 57. a 59. Pastrňák, 20. Marchand (Pastrňák), 51. Grzelcyk, 52. Heinen (Krejčí). Střely na branku: 33:34. Diváci: 13.081. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák (Boston), 2. Aho (Carolina), 3. Marchand (Boston).

Montreal - Dallas 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Branky: 17. a 29. Lehkonen, 30. Gallagher, 50. Ščerbak - 12. Faksa, 39. Jamie Benn. Střely na branku: 26:38. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Lehkonen, 2. Drouin, 3. Deslauriers (všichni Montreal).

Tampa Bay - Ottawa 4:7 (1:3, 2:3, 1:1)

Branky: 5., 23. a 37. J.T. Miller, 53. McDonagh - 34. a 44. Hoffman, 8. Pääjärvi, 11. Dzingel, 12. Pyatt, 28. Gáborík, 39. E. Karlsson. Střely na branku: 46:33. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. J.T. Miller (Tampa), 2. Hoffman, 3. Dzingel (oba Ottawa).

Arizona - Los Angeles 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0)

Branky: 6. Keller, 16. Cousins, 31. Dvorak, rozhodující sam. nájezd Goligoski - 53. a 58. Carter, 31. T. Pearson. Střely na branku: 29:37. Diváci: 11.346. Hvězdy zápasu: 1. Goligoski, 2. Keller, 3. Hill (všichni Arizona).

Minnesota - Colorado 1:5 (0:1, 1:1, 1:3)

Branky: 34. M. Koivu - 17. a 54. Compher, 35. Zadorov, 41. MacKinnon, 59. Jost. Střely na branku: 34:22. Diváci: 19.171. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Compher (oba Colorado), 3. M. Koivu (Minnesota).

Calgary - Edmonton 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 26. J. Gaudreau. Střely na branku: 32:28. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith (Calgary), 2. Talbot (Edmonton), 3. Backlund (Calgary).

Nashville - Winnipeg 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)

Branky: 3. Fiala, 9. A. Watson, 9. Arvidsson - 42. Connor. Střely na branku: 45:33. Diváci: 17.534. Hvězdy zápasu: 1. A. Watson, 2. R. Ellis, 3. Rinne (všichni Nashville).