Pardubice zničily Tygry osmi góly a mají mečbol

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 4. 2012 20:21
Semifinále play off: Pardubice - Liberec 8:1
Jeden z hrdinů zápasu: pardubický útočník Daniel Rákos, autor rozhodující branky v prodloužení, jež znamenala postup do semifinále. Prodloužení se v 7. duelech hraje až do rozhodnutí, tedy teoreticky i celou noc. Tentokrát stačila necelá minuta. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Pořádný debakl uštědřili hokejisté Pardubic v semifinále play off extraligy Bílým Tygrům z Liberce. Východočeši na domácím ledě excelovali, vyhráli 8:1 a na zápasy vedou 3:2. Jsou tak jediné vítězství od postupu do finále.

O osudu utkání rozhodly Pardubice už v první třetině, kterou ovládly poměrem 4:0. Klíčový byl zejména závěr první části, v němž domácí skórovali třikrát během minuty a jedné vteřiny.

Dvěma góly se na jednoznačné výhře podíleli dva pardubičtí útočníci, kapitán Koukal a mladík Radil. Tři gólové asistence zaznamenal obránce Jan Kolář.

ŽIVĚ Pardubice - Liberec 8:1, Východočeši vedou 3:2 na zápasy
Vostřák odčaroval Trvaje a vykřesal naději pro Plzeň
VIDEO Kudrna opět v centru dění. Za faul má distanc

"Perníkáři" od začátku navazovali na výborný výkon z posledního zápasu v Liberci a byli aktivnější. Tygři udělali řadu změn ve složení útoků a v jejich hře bylo cítit zlepšení. Ovšem pouze polovinu první třetiny.

Pak je srazil úvodním gólem Koukal, který využil přesilovku. Noční můru si hosté prožili v osmnácté minutě. Během dvaceti vteřin skórovali Somik a znovu Koukal. Pinc raději opustil svou klec a pustil do akce náhradníka Vošvrdu.

Jenže tomu vydrželo čisté konto jen něco přes půl minuty, než jej překonal Radil. Kalich hořkosti až do dna si liberečtí vypili hned v úvodu druhé části, když na 5:0 zvyšoval Rákos.

Víšek v polovině zápasu sice snížil, zázrak se ale nekonal. Píša krásnou ranou do horního rohu proměnil další přesilovku a zbylé dvě branky vstřelili v závěrečné pětiminutovce Radil a Semorád. Závěr ještě znehodnotil hostující obránce Štich, který jako smyslů zbavený hledal soupeře pro rvačku a zaslouženě vyfasoval osobní trest.

Brankář Slavie Furch skóroval proti Litvínovu

Dva zápasy se hrály také ve skupině o udržení. Litvínov porazil Slavii 2:1 a udělal důležitý krok k záchraně v extralize. Jediný gól hostů vstřelil brankář Dominik Furch, jehož vyhození dopravil do své prázdné branky litvínovský hráč.

Rozhodující branku dal ve 35. minutě Martin Ručinský, kterému asistoval Jiří Šlégr.

Alespoň teoretickou šanci na to, že se vyhne nepříjemné baráži, si zachovala Mladá Boleslav. Bruslařský klub na domácím ledě porazil Karlovy Vary 4:2 a v minitabulce na ně ztrácí dvě kola před koncem pět bodů.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Bílí Tygři Liberec 8:1 (4:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Koukal (Starý, Kolář II), 18. Somík (Bartek), 18. Koukal (Kolář I), 19. Radil (Benák, Kousal), 23. Rákos (T. Zohorna, Kolář II), 38. Píša (Bartek, Somík), 55. Radil (Kousal, Kolář II), 57. Semorád (T. Zohorna) - 30. Víšek (Ulrych). Rozhodčí: Šindler, A. Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:9, navíc Štich (Liberec) 5 min. a do konce utkání (trest ve hře). Využití: 3:0. Diváci: 10.050 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Pardubice: M. Růžička - Píša, V. Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, M. Drtina - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Cetkovský, Somík - Semorád, T. Zohorna, Rákos - Radil, Kousal, Buchtele, od 41. navíc Markovič. Trenéři: Hynek a Lubina.

Liberec: Pinc (18. Vošvrda) - Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Roth, Holub, Ulrych, Štich - Bárta, P. Nedvěd, Bartovič - Bulíř, T. Urban, Vantuch - Klimenta, Vak, Víšek - L. Krejčík, Bortňák, Špaček. Trenéři: Kalous a Pešán.

Skupina o udržení v hokejové extralize - 10. kolo:

HC Verva Litvínov - HC Slavia Praha 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Majdan, 35. Ručinský (Šlégr, Frolík) - 15. Furch. Rozhodčí: Fraňo, Polák - Kostka, Horinek. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. Diváci: 3130.

Litvínov: Franěk - Kousalík, Kubát, Jareš, Stříteský, Černošek, Brejčák, Šlégr - Majdan, V. Hübl, F. Lukeš - Kafan, Frolík, Ručinský - Černý, Hujsa, Gerhát - Kubinčák, Jenáček, Laš. Trenéři: V. Jeřábek a V. Lukeš.

Slavia: Furch - Kadlec, Valach, Kuboš, Krejčík, Kolařík, Šulc, Dresler - Pospíšil, Dušek, Krenželok - Vondrka, T. Hertl, Tomica - Micka, V. Růžička ml., Sklenář - Jaškin, P. Jelínek, Mavrojanidis. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann, Čelanský a Beránek.

BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (3:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Bahenský (Čutta, Tomas), 18. Podkonický (Žabka, Rýgl), 19. Nouza (D. Výborný, Rýgl), 34. Stieler (Lenc, Loskot) - 20. Kumstát (Pech, Zaťovič), 60. Kumstát (T. Sýkora, Prošek). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 8:6, navíc Bahenský (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1040.

Mladá Boleslav: J. Hübl - Rýgl, Baldwin, Žabka, Beňovič, Hay, Čutta, Mozík, Chaloupka - Nouza, D. Výborný, Mikulík - Balaštík, Podkonický, Goertzen - Pabiška, Bahenský, Tomas - Loskot, Stieler, Lenc. Trenéři: P. Novák a Hiadlovský.

Karlovy Vary: Mensator - Gründling, Gulaši, Gawryletz, Gřegořek, Mocek, Prošek, Lučka - Koblasa, Skuhravý, Kotrla - Kumstát, Pech, Zaťovič - Skladaný, T. Sýkora, Dej - T. Rohan, Mikeska, Kuběna. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.