SportPlus, ČTK
14. 4. 2007 19:46
V šestém finálovém utkání zvítězila Sparta 2:0
Hokejisté Sparty slaví titul po vítězství nad Pardubicemi.
Hokejisté Sparty slaví titul po vítězství nad Pardubicemi. | Foto: Ondřej Besperát

Obě branky vítězů vstřelil útočník Ondřej Kratěna. Pardubickým se tak v sobotu nepovedlo dotáhnout finále do sedmého zápasu, který by se hrál na jejejich ledě. Domácí vyhráli celou sérii 4:2 na zápasy.

Sparťané vedli v sérii už 3:0 na utkání, pak však dvakrát prohráli. Rozhodnutí nakonec padlo ve vyprodané holešovické hale.

Sparta odehrála rozhodující zápas velmi takticky a svého soupeře prakticky nepustila k žádné velké šanci. Sparta je po Vsetínu teprve druhým týmem, který v české extralize dokázal vítěztství obhájit.

Sparta překvapivě nasadila do hry posilu ze zámoří obránce Pilaře, jehož měl úřadující mistr na soupisce, přestože hrál v nižší AHL za Toronto Marlies.

V defenzivě nahradil mistr světa z Německa z roku 2001 chybějícího Černoška. Kouč František Výborný zamíchal po dvou porážkách za sebou složením útoků a poslal do hry jen dva. V obraně Moelleru chyběl zraněný Píša.

Sparťanský gólman Tomáš Duba v akci.
Sparťanský gólman Tomáš Duba v akci. | Foto: Ondřej Besperát

Domácí začali náporem a hned v úvodu sehrál důležitou roli Pilař. Při Šedově vyloučení totiž po zákroku na něj putoval na trestnou lavici ještě Sýkora a Spartě se naskytla na 74 sekund výhoda pěti proti třem.

Ještě předtím pardubický kanonýr v úniku dvou na jednoho neprostřelil Dubu. Při výhodě Pražanů nejdříve u levé tyče nedorazil puk Jaroslav Hlinka, ale 12 sekund před koncem dvojnásobné výhody se prosadil Kratěna, před nějž Lašák vyrazil Tonovu tvrdou ránu.

V pokračující přesilovce zasáhl Lašák lapačkou proti Vykoukalovi a Pilař později v dorážce minul branku. Odpovědět se snažily i Pardubice, ale do vyložené šance se dlouho nemohly dostat.

Potom putoval na trestnou lavici pardubický Mrázek a možnosti na zvýšení náskoku Sparty promarnili Sivek a Ton.

• 2006/07 - Sparta

Ve 13. minutě se dočkali po Tabačkově faulu početní výhody i hosté, ale nepodařila se jim. Dubu vyzkoušeli až v 17. minutě Starý a Čaloun.

Sparťané přečkali na přelomu úvodního a druhé dějství oslabení a hned po návratu potrestaného Jaroslava Hlinky Výborného výběr z rychlého protiútoku zvýšil.

Netík připravil střeleckou pozici v přečíslení pro hrdinu zápasu Kratěnu, který přemísťujícího se pardubického gólmana překonal. Pražané byli při chuti, dokonce v oslabení pálil Ton a další možnost měl Dragoun.

Východočeši se před Dubu jen těžko prosazovali, štěstí tak zkoušel z dálky Blažek. Až v 32. minutě sparťanský gólman chybně rozehrál, ale stačil vzápětí Sýkorovo zakončení pokrýt. Ani Pilařovo vyloučení hostům nepomohlo. Dovršit hattrick mohl naopak Kratěna, který po sezoně míří do finské SM-Liigy.

V 37. minutě se přehnal kolem Linharta Ton, pardubický bek fauloval a domácí marně požadovali místo vyloučení trestné střílení. V přesilovce měl příležitost Hlaváč, na druhé straně zkoušel Dubu překvapit zpoza branky Ondřej.

Smutní pardubičtí fanoušci o přestávce šestého finále extraligy na Spartě.
Smutní pardubičtí fanoušci o přestávce šestého finále extraligy na Spartě. | Foto: Ondřej Besperát

V závěrečném dějství Sparta pokračovala v precizní obraně středního pásma a Pardubičtí byli nadále neškodní. Navíc po nedovolených zákrocích Blažka a Ondřeje hráli domácí dvakrát v početní výhodě.

Při první pomohla Lašákovi tyč po pokusu Jaroslava Hlinky. Střely pardubických Starého, Blažka a Čecha nemohly Dubovy pokazit čistý štít a sparťanští fanoušci v hledišti pomalu začali oslavovat své hrdiny.

V 56. minutě měli hosté největší možnost, ale Sýkorovu bombu po zemi vytěsnil domácí gólman a pokryl i Blažkovu dorážku. Když se pak už nic nezměnilo ani při power play Moelleru, mohly odstartovat sparťanské oslavy triumfu.

Výsledek:
Sparta Praha - Moeller Pardubice 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
4. Kratěna (P. Ton), 22. Kratěna (Netík). Rozhodčí: Minář, Šindler - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 14.000. Konečný stav série: 4:2.
Sparta: T. Duba - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Pilař, Tabaček, Benýšek - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, Kratěna - Netík, Langhammer, Dragoun. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Pardubice: Lašák - Linhart, Čáslava, Snopek, Havíř, M. Šeda, M. Čech, Koma - P. Sýkora, Rolinek, Blažek - Čaloun, Pucher, Pivko - Ondřej, M. Hlinka, Andrašovský - od 10. navíc F. Mrázek, Koukal, Starý. Trenéři: Říha a Rohlík.