Pardubice dominovaly, Zíb odmítl penalty

ČTK, SportPlus
5. 3. 2007 20:13
Praha - Hokejisté Pardubic a Liberce vyhráli úvodní čtvrtfinálová utkání play off extraligy. Pardubice zdolaly bez problémů Znojmo. Liberec rozhodl proti Třinci až v prodloužení. Uvnitř:GALERIE

• Zápasy play off sledujte on-line ZDE
  • Hráči Třince si na Liberec věří. Čtěte ZDE

Moeller Pardubice - Znojemští Orli 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Hokejisté Pardubic potvrdili při vstupu do čtvrtfinálové série extraligy roli favorita a porazili Znojmo 5:2. V souboji druhého a devátého týmu po základní části využil Moeller hned třikrát přesilovou hru. Orli tak po hladké výhře v předkole proti Kladnu
3:0 na zápasy utrpěli ve vyřazovací části první porážku.

Oba týmy vstoupily do čtvrtfinálové série aktivně a v první desetiminutovce vyprodané hlediště sledovalo řadu šancí. Moeller začal náporem, ale jako první ohrozil v druhé minutě po individuální akci znojemský Selingr domácího gólmana Lašáka. Na druhé straně zasahoval proti Ondřejovi Trvaj.

Potom po Čalounově chybě zakončil do pardubického brankáře Plášek, který byl navíc domácím kanonýrem faulován, a v následné přesilovce dvakrát zahrozil Růžička.

Jen co se vrátil Čaloun z trestné lavice, zahájil kontr, po němž nabídl po dravém průniku po pravé straně Sýkora puk osamocenému Rolinkovi, jenž zblízka zamířil do Trvaje.

Pak zkoušeli štěstí znovu Ondřej, vzápětí ztroskotal na strážci znojemské svatyně opět Rolinek a z protiútoku se prosadili Orli. Padělek v 9. minutě vlétl do obranného pásma, oklamal Čáslavu a vystřelil přesně pod horní tyč.

Znojmo hrálo vzápětí přesilovku, ale jedinou šanci měl po překvapivém vyjetí z rohu Dopita. Východočeši také Trvaje při Chvátalově vyloučení moc nezaměstnali, až ve 14. minutě zahrozil při plném počtu hráčů na ledě Kolář.

Po trestech Selingra a Jareše hráli domácí 15 sekund v pěti proti třem, ale prosadili se až po návratu prvního hříšníka. Hlinka přihrál před branku přes bránícího Dopitu a Čaloun úspěšně tečoval. V závěru úvodního dějství měl možnost ještě pardubický Blažek, který nastoupil ke svému 700. utkání v nejvyšší soutěži.

Na začátku druhého dějství se opět Moeller prosadil v početní výhodě. Ve hře čtyř proti třem tečoval Sýkorovu ránu od modré čáry před brankou Rolinek. Šancí ubylo, až v 28. minutě nedosáhl na Selingrovu přihrávku Dopita. V polovině utkání přišli Orli o útočníka Pláška, který si po souboji s Havířem vykloubil rameno.

Šanci na vyrovnání pak spálil Nedorost a v přesilovce trefil Kříž od modré čáry jen konstrukci pardubické branky. Na druhé straně neuspěli Rolinek, po Pucherově akci Havíř a Mrázek v 38. minutě sice dorazil puk do branky, ale sudí předtím přerušili hru poté, co Linhartova rána zasáhla Trvaje do masky. Znojmo pak přečkalo i Hamanovo vyloučení.

Na začátku závěrečné třetiny podržel Moeller Lašák, na něhož nevyzrál Tvrdík. Vedení domácích pojistil po nenápadné akci Pivko v 46. minutě. Udělal kličku v levém kruhu pro vhazovaní Němečkovi a bekhendovou střelou mezi betony překvapil Trvaje.

Znojemský gólman si vybral slabší chvilku ještě za 65 vteřin při Kotaškově vyloučení při Sýkorově střele téměř od modré čáry a přenechal své místo Kamešovi.

Pardubice byly při chuti, dokonce v oslabení se probil až před branku Andrašovský. V 55. minutě sice Tvrdík zkorigoval stav, ale Východočeši si výhru bez potíží pohlídali. Inkasoval navíc ještě i Kameš, jehož prostřelil 135 vteřin před koncem Rolinek.

Branky a nahrávky:
18. Čaloun (M. Hlinka), 23. Rolinek (P. Sýkora), 46. Pivko (Ondřej), 47. P. Sýkora (Blažek), 58. Rolinek (P. Sýkora) - 9. A. Padělek, 55. Tvrdík (Haman). Rozhodčí: Mikula, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:9. Využití: 3:0. Diváci: 9116. Stav série: 1:0.
Pardubice: Lašák - Snopek, Havíř, Píša, Čáslava, Linhart, M. Čech, M. Šeda - Čaloun, Pucher, M. Hlinka - P. Sýkora, Blažek, Rolinek - F. Mrázek, Pivko, Ondřej - Kolář, Koukal, Andrašovský. Trenéři: M. Říha a Rohlík.
Znojmo: Trvaj (47. Kameš) - Němeček, Chvátal, Kříž, Kotaška, Mojžíš, Švrček, Jareš - Beroun, Haman, Plášek - Selingr, Dopita, M. Růžička - A. Padělek, Tvrdík, Meidl - V. Říha, J. Svoboda, Nedorost. Trenéři: Hořava a Votruba.

Bílí Tygři Liberec - Oceláři Třinec 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Hokejisté Liberce nakonec zvládli na rozdíl od minulého ročníku vstup do vyřazovacích bojů o mistrovský titul a porazili v
pondělním prvním čtvrtfinálovém duelu Oceláře z Třince 2:1 brankou Zíba v čase 68:24. Druhý zápas na libereckém ledě se odehraje v úterý od 17 hodin.

Otevírací třetina úvodního duelu obou soupeřů přinesla hokej s naprostým minimem šancí, do nichž se žádnému z týmů nedařilo dostat ani při přesilovkách. Oceláři trpělivě čekali, s čím na ně Tygři vyrukují, ale ani ti nechtěli udělat zbytečnou chybu, takže diváci viděli především šachovou partii s náznaky bezzubého tlaku domácích.

Ve 4. minutě pálil ostře Pletka, ale trefil pouze dobře povyjetého brankáře Čechmánka hájícího svatyni hostí. O největší vzrušení se tak postaral únik Pabišky, který vyrazil za vyhozeným kotoučem podél hrazení, kam však zamířil také Čechmánek, trošku podcenil Pabiškovu rychlost a s vědomím prázdné branky za svými zády si musel při tvrdém střetu vypomoci faulem.

Gólem snad zaváněla střílená přihrávka Dernera ze 13. minuty, kterou tečoval Hruška, ale nakonec přece jen odcházely oba týmy do šaten za bezbrankového stavu.

Druhá část hry byla přece jen mnohem zajímavější. V jejím úvodu jeli v přečíslení dvou na jednoho liberečtí Vaic se Šachlem, ale střela druhého jmenovaného Čechmánka nepřekvapila. Naopak na druhé straně minul nebezpečnou ránou jen velmi těsně Peterek.

Jako první tak skórem pohnuli přece jen domácí. Zíbovu střelu od modré chytře tečoval Vaic a jinak spolehlivý Čechmánek neměl šanci zareagovat.

Ve 27. minutě mohl srovnat po pěkné individuální akci Hlouch, ale do jeho rány padl obětavě Moravec, takže brankář Hnilička ani nemusel zasahovat.

Po té, co se základní hrací doba přehoupla do své druhé poloviny, měl ještě větší šanci k vyrovnání Skořepa. Jeho střelu po samostatném úniku však bravurně vykryl Hnilička, a tak šel do třetí třetiny s jednobrankovým náskokem Liberec.

Hned po nástupu do třetí dvacetiminutovky mohl domácí barvy uklidnit Novák, ale s pokládajícím se Čechmánkem přestřelil i horní tyčku. Ve zbývajícím čase se Bílí Tygři zatáhli do obranné ulity, patrně s vědomím vzpomínek na play off v minulém roce, kdy je jakožto vítěze základní části překvapily hned ve čtvrtfinále České Budějovice, a soustředili se takřka výhradně na
udržení hubeného jednobrankového náskoku.

Jenže tato taktika dostala velkou trhlinu v 57. minutě, kdy se dorážkou Peterkovy střely prosadil Martynek. Vyrovnávací gól byl sice prvním rozhodnutím sudích na vážkách, ale jen do chvíle, kdy jeho platnost potvrdil videorozhodčí. Zápas tak dospěl spravedlivě až k prodloužení.

V něm měli sice lehce navrch Tygři, ale při akci Martynka se jim musel tajit dech, neboť za jeho střelou, která mířila jen těsně nad horní tyčku domácí branky, se její strážce Hnilička stihl jen ohlédnout. Na druhé straně však napřáhl v 69. minutě na modré čáře při přesilovce za špatné střídání Třince obránce Zíb a prostřelil Čechmánka.

24. Vaic (Zíb), 69. Zíb (Krstev) - 57. Martynek (Peterek). Rozhodčí: Rejthar, Smeták - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8, navíc Novák (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7067. Stav série: 1:0.
Liberec: Hnilička - Jiruš, Moravec, Krstev, Zíb, Žabka, Derner, Kočí, Dušek - Tomajko, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Vaic, Šachl, Novák - S. Procházka, Pabiška, O. Hruška. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
Třinec: Čechmánek - Tesařík, Výtisk, Kroupa, Frolo, Pácal, D. Seman - Kolusz, Štefanka, Skořepa - Korhoň, Polanský, Tomas - Martynek, Peterek, Hlouch - Steber, L. Říha, Pavelek. Trenéři: Juřík, J. Daneček st. a Mach.