Palát proti Islanders otevřel skóre zápasu, Tampa přesto padla. Nashville jde dál

Aktualizováno 28. 4. 2016 8:10
Tampa Bay prohrála na svém ledě úvodní duel druhého kola play off NHL. V sérii s New Yorkem Islanders tak prohrává 1:0 na zápasy. V noci se také rozhodlo o posledním postupujícím z prvního kola. Nashville zvládl sedmý zápas na ledě Anaheimu a po vítězství 2:1 se raduje z postupu.
Ondřej Palát.
Ondřej Palát. | Foto: Reuters

New York - Útočník Ondřej Palát vstřelil svůj druhý gól v letošním play off NHL, Tampa ale prohrála úvodní zápas 2. kola s New York Islanders 3:5. Ve středu se teprve rozhodlo o posledním postupujícím z úvodního kola. Stali se jím hokejisté Nashvillu, kteří v sedmém duelu zvítězili 2:1 na ledě Anaheimu a vyhráli celou sérii 4:3.

Palát po třech minutách hry otevřel skóre zápasu, když se prosadil pohotovou ranou z mezikruží. Jenže Islanders, kteří v prvním kole vyřadili druhý floridský celek Panthers v čele s Jaromírem Jágrem, ještě v první třetině třemi góly otočili skóre na svou stranu. Nejprve v 6. minutě vyrovnal obránce Travis Hamonic, v závěru se dvakrát trefil útočník Shane Prince. Gól na 3:1 dával pouhé tři sekundy před úvodní sirénou.

V polovině druhé dvacetiminutovky přidal čtvrtý gól John Tavares a zdálo se být rozhodnuto. Jenže domácí se nevzdali a ve třetím dějství dokázali snížit na jednobrankový rozdíl. V poslední minutě však pečetil výhru hostů, v jejich sestavě nechyběl obránce Marek Židlický, trefou do prázdné branky při power play Cal Clutterbuck.

Prince děkoval spoluhráčům

Prince, třiadvacetiletý rodák z Rochesteru, jenž v základní části odehrál jen dvacet zápasů, se stal prvním hráčem Islanders od roku 1983, který vstřelil dva góly v první třetině utkání play off. Obou dosáhl po spolupráci s parťáky z útoku Brockem Nelsonem a Ryanem Stromem. "Brock obě akce skvěle začal. A Ryan umí výborně tvořit hru a pokaždé mě parádně našel," řekl Prince.

Islanders v první třetině vyhráli nejen na góly, ale i na střely (12:8). Ve zbytku utkání už sice vypálili jen desetkrát, zatímco domácí osmadvacetkrát, na úspěch jim to ale stačilo. Spolehlivý výkon totiž opět podal brankář Thomas Greiss, který předtím trápil i Jágra a spol.

Na střídačce je potřeba býti ve střehu

"Co nás dnes srazilo, byly dva góly v posledních dvou a půl minutách první třetiny. Odehráli jsme je příliš ledabyle," uvedl kouč Blesků Jon Cooper. "Naopak ve třetí třetině jsme soupeře pořádně zatlačili a vytvořili si spoustu šancí, díky nimž jsme to mohli otočit. Ale bohužel jsme jich neproměnili dost. Ovšem máme na čem stavět," dodal Cooper.

Jeho protějšek Jack Capuano si z utkání kromě výhry odnesl také zranění, neboť v polovině třetí třetiny schytal na střídačce ránu pukem do obličeje a musel na ošetření do kabiny. V závěru se na lavičku vrátil - s tržnou ranou na nose. "Jsem dobrej," informoval pak novináře. "Jen mě trochu bolí hlava. Ale hlavní je, že jsme vyhráli."

Kačeři sedmé zápasy nezvládají

Pro Anaheim se zápas číslo 7 na domácím ledě stává noční můrou. Kačeři v něm totiž vypadli z play off už počtvrté za sebou. V roce 2013 rozesmutnil fanoušky Detroit, o rok později to bylo Los Angeles, loni Chicago a letos Nashville.

Predators, kteří nastoupili do sedmého utkání poprvé v historii klubu, položili základ k úspěchu dvěma góly v první třetině a náskok ubránili. Stejně jako v předchozím duelu (3:1) i tentokrát podal skvělý výkon brankář Pekka Rinne. Pochytal 36 z 37 střel.

Na finského gólmana vyzrál jen ve 42. minutě v přesilové hře Ryan Kesler. A i když měli domácí ve zbytku třetí třetiny spoustu dalších šancí, vyrovnání se nedočkali.

Play off NHL:

1. kolo:

Západní konference - 7. zápas:

Anaheim - Nashville 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky: 42. Kesler - 7. Wilson, 16. Gaustad. Střely na branku: 37:20. Diváci: 17.407. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Kesler, 3. Getzlaf (oba Anaheim). Konečný stav série: 3:4.

2. kolo:

Východní konference - 1. zápas:

Tampa Bay - NY Islanders 3:5 (1:3, 0:1, 2:1)

Branky: 4. Palát, 48. Kučerov, 58. Filppula - 18. a 20. Prince, 6. Hamonic, 29. Tavares, 60. Clutterbuck. Střely na branku: 36:22. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Prince, 2. Nelson (oba Islanders), 3. Kučerov (Tampa). Stav série: 0:1.