Palát našel ztraceného kamaráda. Náš nejlepší hráč v sezoně, chválili pak Čecha

31. 10. 2019 9:43
Český hokejový útočník Ondřej Palát přispěl ve středečním utkání NHL třemi body za dvě branky a jednu přihrávku k vítězství Tampy Bay na ledě New Jersey 7:6 v prodloužení. Asistenci si v dresu vítězů připsal také obránce Jan Rutta, který se zařadil do sestavy Lightning poprvé v sezoně. Za Devils zaznamenal přihrávku útočník Pavel Zacha.
Ondřej Palát v dresu Tampy
Ondřej Palát v dresu Tampy | Foto: Reuters

Asistenci si v dresu vítězů připsal také obránce Jan Rutta, který se zařadil do sestavy Lightning poprvé v sezoně. Za Devils zaznamenal přihrávku útočník Pavel Zacha.

Palát nejprve v 10. minutě vyrovnal na 1:1 a druhým gólem v čase 56:03 poslal Tampu Bay do vedení 6:5.

Palátův první gól:

A jeho druhá trefa:

Osm sekund před koncem třetí třetiny ale završil druhý hattrick v NHL a první v dresu New Jersey útočník Kyle Palmieri a vynutil prodloužení. V něm rozhodl o výhře hostů Tyler Johnson a asistencí se na vítězné brance podílel znovu Palát, který byl vyhlášen třetí hvězdou duelu.

Rutta ve 43. minutě asistoval u branky Anthonyho Cirelliho na 4:5. Na ledě po dosavadním pobytu na tribuně strávil 18 minut a 49 sekund a připsal si tři záporné body v bilanci plus/minus. Zacha ve 27. minutě přihrál na branku Jespera Bratta, který vyrovnal na 2:2.

"V minulé sezoně byly zápasy, kdy jsme nehráli až tak dobře, ale stejně jsme snadno vyhrávali. Teď je to trochu jiné. Je ale nová sezona, máme v týmu nové kluky, takže bych nemluvil o tom, co bylo," uvedl Palát, který do utkání nastoupil na levém křídle elitní formace s Braydenem Pointem a Johnsonem.

První formace Lightning dohromady nasbírala devět bodů a vysloužila si uznání od kouče Jona Coopera. "Podle mě odehráli fantastický zápas," chválil trenér Tampy. Ocenění se dočkal i Palát, jehož hru vyzdvihl Johnson.

"Rád s ním hraju a rád se na jeho hru dívám. Dost možná je v této sezoně naším nejlepším hráčem," řekl americký útočník na adresu českého spoluhráče.

Právě z jejich souhry vzešel vítězný gól. Palát udržel útočné pásmo a vypálil, po dorážce Ryana McDonagha se puku zmocnil znovu a posunul ho na pravý kruh, odkud Johnson prostřelil rozhozeného brankáře Coryho Schneidera.

"Sehráli to skvěle. Já se trochu ztratil před brankou, nikdo kolem mě nebyl. Ondřej mě skvěle našel, mně se naštěstí povedlo to poslat do branky," popsal rozhodující moment zápasu Johnson.

Při výhře Edmontonu v Columbusu 4:1 zazářil třemi body za dva góly a jednu asistenci německý útočník Leon Draisaitl a s 25 body předstihl v čele produktivity Davida Pastrňáka z Bostonu, před kterým má jednobodový náskok. S 12 góly se navíc na Pastrňáka dotáhl i na prvním místě tabulky střelců.

Kouč Dave Tippett vyzdvihl i Draisaitlův přínos v oslabení. "Všichni vidí góly, ale předvedl také skvělou práci při soupeřově přesilovce pět na tři. Byl to jeden z klíčových momentů zápasu," prohlásil Tippett. Jeho tým zabral po dvou porážkách a vyhrál teprve podruhé z posledních šesti duelů.

Stejně jako Palmieri se ve středu předvedl hattrickem útočník Brock Boeser, který si navíc připsal asistenci a radoval se z výhry Vancouveru v Los Angeles 5:3. Rovněž čtyři body za gól a tři přihrávky nasbíral Elias Pettersson.

Kapitán poražených Kings Anže Kopitar překonal díky dvěma asistencím hranici 900 bodů. V klubovém pořadí se to povedlo slovinskému útočníkovi jako pátému po Marcelu Dionneovi (1307), Lucu Robitailleovi (1154), Daveu Taylorovi (1069) a Wayneu Gretzkém (918).

"Říkal jsem si, že by bylo hezké na to dnes dosáhnout, ale s porážkou to zhořklo," řekl Kopitar, který si v 1016. duelu v NHL polepšil na 901 bodů za 316 gólů a 585 přihrávek.

Do formy se vrací obhájce Stanleyova poháru St. Louis, které doma zdolalo Minnesotu 2:1 a vyhrálo čtvrtý z posledních pěti duelů. Ve 42. minutě o tom rozhodl obránce Alex Pietrangelo.

Jonathan Huberdeau zařídil obrat Floridy na ledě Colorada, když minutu a půl před koncem třetí třetiny vyrovnal na 3:3 a po 29 sekundách nastavení druhým gólem v utkání rozhodl.

Výsledky NHL:

New Jersey - Tampa Bay 6:7 v prodl. (1:2, 3:1, 2:3 - 0:1)

Branky: 2., 33. a 60. Palmieri, 27. a 34. Bratt (na první Zacha), 42. Vatanen - 10. a 57. Palát, 18. Killorn, 32. B. Point, 43. Cirelli (Rutta), 48. Joseph, 62. T. Johnson (Palát). Střely na branku: 42:23. Diváci: 13.152. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Bratt (oba New Jersey), 3. Palát (Tampa Bay).

Columbus - Edmonton 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Branky: 27. Werenski - 18. a 25. Draisaitl, 10. Neal, 22. Khaira. Střely na branku: 24:31. Diváci: 14.193. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Nugent-Hopkins, 3. Neal (všichni Edmonton).

Arizona - Montreal 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 45. Chychrun - 1. Gallagher, 21. S. Weber, 42. Cousins, 52. Drouin. Střely na branku: 33:36. Diváci: 14.004. Hvězdy zápasu: 1. S. Weber, 2. Gallagher (oba Montreal), 3. Chychrun (Arizona).

Colorado - Florida 3:4 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 7. Nieto, 20. Donskoi, 48. MacKinnon - 59. a 61. Huberdeau, 10. Sceviour, 53. Barkov. Střely na branku: 30:38. Diváci: 16.022. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau (Florida), 2. MacKinnon, 3. Grubauer (oba Colorado).

St. Louis - Minnesota 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 27. Blais, 42. Pietrangelo - 29. Zuccarello. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. Pietrangelo, 3. Perron (všichni St. Louis).

Los Angeles - Vancouver 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)

Branky: 4. a 59. J. Carter, 31. A. Kempe - 18., 36. a 41. Boeser, 20. Horvat, 56. E. Pettersson. Střely na branku: 24:49. Diváci: 15.565. Hvězdy zápasu: 1. Boeser, 2. E. Pettersson (oba Vancouver), 3. Kopitar (Los Angeles).