Palát řídil úvodní vítězství Tampy ve finále konference. Blesky ale přišly o brankáře

Aktualizováno 14. 5. 2016 8:48
Hokejisté Tampy Bay Lightning vyhráli úvodní duel finálové série východní konference nad Pittsburghem 3:1. Vítězství dvěma body řídil český útočník Ondřej Palát. Tampa ale v zápase přišla o zraněného brankáře Bena Bishopa a útočníka Tylera Johnsona.

Pittsburgh - Hokejový útočník Ondřej Palát byl vyhlášen největší hvězdou úvodního finálového zápasu Východní konference NHL, když gólem a přihrávkou řídil výhru Tampy Bay 3:1 v Pittsburghu. První bod v sérii ale přišel Lightning draho - v utkání se zranila jejich brankářská jednička Ben Bishop a duel nedohrál ani Tyler Johnson.

Skóre otevřel v závěru úvodní třetiny Alex Killorn, který dostal za obranu Pittsburghu skvělý pas od Victora Hedmana a bekhendovým blafákem překonal Matta Murrayho. Po přestávce si vzal slovo Palát. Nejdříve v přesilové hře z dorážky zvýšil na 2:0 a poté v přečíslení tři na jednoho adresoval krásnou přihrávku Jonathanu Drouinovi, který do poloodkryté klece přidal třetí gól.

Domácí střeleckou aktivitu 35:20 zúročili jen v poslední minutě prostřední části ke snížení Patricem Hörnqvistem. U gólu si připsal asistenci Sidney Crosby, který se v klubové historii Penguins osamostatnil na druhém místě v počtu přihrávek (83) v play off od Jaromíra Jágra. Rekord drží Mario Lemieux (96).

Klíč k úspěchu Tampy? Skvělá obrana

"Výborně brání a blokují střely. Mají pořád hráče ve směru střely a skvěle se doplňují, když už některého z nich překonáte. I tak jsme si ale vypracovali celkem dost šancí. Jen je musíme proměňovat," prohlásil trenér Pittsburghu Mike Sullivan, jehož svěřenci prohospodařili za bezbrankového stavu pětiminutovou přesilovou hru. To byl další ze zlomových okamžiků.

Palát v zápase vyfasoval i dvě minuty za vražení na hrazení, když poslal na mantinel Briana Dumoulina. I když nešlo o nějak hrubý zákrok, otřesený obránce Pittsburghu zápas nedohrál. Daleko větší ztráty ale počítala Tampa. Bishop utrpěl zranění nohy a ledovou plochu opustil už v první třetině na nosítkách. Johnsonovi po srážce s Chrisem Kunitzem nedovolilo pokračovat ve hře pravé koleno.

"Doufáme v nejlepší," řekl trenér Tampy Bay Jon Cooper a poznamenal, že vyšetření neodhalilo žádnou zlomeninu. Floridský klub se tak ocitl ve stejné situaci jako minulý rok, kdy v rozhodující fázi sezony nahradil zraněného Bishopa jedenadvacetiletý Vasilevskij. "Je mladý, ale už ví, jaké to je chytat ve finále Stanleyova poháru. Nikdo na střídačce nebyl nervózní z toho, že šel chytat," dodal Cooper.

Trenérova slova potvrdil i Palát. "Myslím si, že jsme hráli dobře i před tím (zraněním Bishopa) a v tom jsme pokračovali. Všichni víme, že Vasi je dobrý gólman," podotkl frýdecko-místecký rodák, který se dostal do čela produktivity českých hráčů v letošním play off před Radka Faksu a Tomáše Hertla. Na kontě má šest bodů za tři góly a tři asistence.

Semifinále play off NHL:

Východní konference - 1. zápas:

Pittsburgh - Tampa Bay 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky: 40. Hörnqvist - 19. Killorn, 23. Palát, 39. Drouin (Palát). Střely na branku: 35:20. Diváci: 18.554. Hvězdy zápasu: 1. Palát, 2. Drouin (oba Tampa Bay), 3. Hörnqvist (Pittsburgh).